Mor Sözlük

Tırnak Yeme Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

 Tırnak yeme hastalığı birçok insanı etkileyen yaygın bir alışkanlıktır. Nüfusun % 45’ine kadarının bu alışkanlığa sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Tırnak Yeme Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Tırnak Yeme Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tırnak Yemenin Zararları

 Tırnak yeme hastalığı utanç kaynağı olabilir. Çünkü tırnakların etrafındaki tırnaklarla cilde fiziksel zarar verilmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca enfeksiyonlara ve diğer sağlık sorunlarına da yol açabilir. Neyse ki insanların tırnak yemesini durdurmalarına yardımcı olacak psikiyatrik tedaviler bulunmaktadır.

Bu makalede davranışçı terapi, ilaçlar ve alternatif terapiler dahil olmak üzere tırnak yeme hastalığı için mevcut tedaviler tartışılacaktır.

Tırnak Yeme Hastalığının Tedavi Yöntemleri

a. Davranışçı Terapi

Davranışçı terapi ,  Tırnak yeme hastalığı için uygulanan en yaygın tedavilerden biridir. Bu terapi türü, tırnak yemeyle ilişkili davranışı değiştirmeye odaklanır.

 Tırnak yeme hastalığına yol açan tetikleyicileri tanımlamayı ve daha sonra bu tetikleyicilerden kaçınmak veya bunlarla başa çıkmak için stratejiler geliştirmeyi içerir.

Davranışçı terapi, stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olmak için derin nefes alma veya ilerleyici kas gevşemesi gibi gevşeme tekniklerini de içerebilir.

b. İlaçlar

 Tırnak yeme hastalığı tedavi etmek için ilaçlar da kullanılabilir. En sık reçete edilen ilaçlar, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) gibi antidepresanlardır. Bu ilaçlar beyindeki serotonin seviyelerini artırarak çalışır. Bu da hastaya katkıda bulunarak kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Reçete edilebilecek diğer ilaçlar arasında benzodiazepinler gibi antianksiyete ilaçları ve risperidon gibi antipsikotik ilaçlar bulunur.

c. Alternatif Terapiler

Davranışçı terapi ve ilaçlara ek olarak, tırnak yeme hastalığı tedavisinde kullanılabilecek alternatif terapiler de vardır. Bu terapiler hipnoz, akupunktur ve biofeedback’i şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

  • Hipnoz

 Tırnak yeme hastalığı ile ilişkili davranışları değiştirmeye yardımcı olmak için gevşeme teknikleri ve öneriler kullanmayı içerir.

  • Akupunktur 

 Tırnak yeme hastalığına katkıda bulunabilecek stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olmak için iğnelerin vücuttaki belirli noktalara yerleştirilmesini içerir.

  • Biofeedback

İnsanların kalp atış hızı veya kas gerginliği gibi fizyolojik tepkileri ölçmek için makinelerin kullanılmasını içerir. Bu terapi de hasta ayrıca vücudun tepkileri ve bunları nasıl kontrol edeceğini öğrenir.

Sonuç olarak tırnak yeme hastalığı fiziksel ve biyolojik hasara neden olabilecek yaygın bir alışkanlıktır. Bu açıdan  Tırnak yeme hastalığı mutlaka tedavi edilmelidir. Bunun için de psikiyatrik tedavi yöntemleri araştırılmalı ve de en kısa zamanda destek alınmalıdır.

Setaylı Bilgi İçin Şimdi Fethiye Psikoterapi sayfamıza göz atınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu