Diğer Hizmetler

Theraplay Oyun ve Aile Terapisi

Theraplay oyun ve aile terapisi oyun temelli uygulanan tedavidir. Tüm Dünya’ da yaygın olarak tercih edilmektedir. Ülkemizde de son yıllarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bağlanma teorisi doğrultusunda uygulanır. Aile ve çocuk arasında iletişim, sevgi, güven, güçlü bağ oluşumu hedeflenmektedir. Theraplay oyun ve aile terapisi bir çeşit oyun terapisidir.

Theraplay Oyun ve Aile Terapisi

Theraplay Oyun ve Aile Terapisi Tarihi Gelişimi

Theraplay oyun ve aile terapisi 1967 yılında Ann Jernberg ve asistanı Phylis ile ortak çalışmalar ile ortaya çıkmıştır. Anne çocuk arasındaki iletişim temel kavramları ile yola çıkmış dokunma, oyun oynama, şarkı söyleme, besleyici ilişki gibi modeller oluşturmuştur. 1970’ li yıllarda geliştirilen bu modele Theraplay adı verilmiştir.

Theraplay Oyun ve Aile Terapisi Hedefleri

Theraplay oyun ve aile terapisi ile aile-çocuk arasındaki bağların güçlenmesi hedeflenmektedir. Oyun oynamak her çocuğun temel ihtiyacıdır. Ancak ebeveynler bazı durumlarda çocukların bu ihtiyacını görmezden gelebilmektedir. Çocukla etkili iletişim kurmak ve aradaki bağı güçlendirmek için en etkili yöntem çocukla oyun oynamaktır. Theraplay oyun ve aile terapisi oyun teknikleri ile bu bağı kurmayı amaçlamaktadır. Theraplay oyun ve aile terapisi seanslarında oyuncaklardan ziyade oyunlar ön planda tutulur.

Theraplay Oyun ve Aile Terapisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Theraplay oyun ve aile terapisi dört farklı alanda değerlendirilmektedir.

 • Bağlılık oyunları
 • Yapı oyunları
 • Mücadele oyunları
 • Besleme oyunları

Theraplay oyun ve aile terapisi seanslarında oyuncakların yerine sade bir odada yerde oturarak terapi gerçekleştirilir. Terapide ebeveynler dahil edilerek aile çocuk arasındaki bağ güçlendirilme çalışmaları tamamlanır.

Theraplay Oyun ve Aile Terapisi Ne Zaman Tercih Edilir?

Theraplay tedavi yöntemi bebeklik döneminden yetişkinliğe kadar uygulanabilmektedir. Çocuklarda ve hatta yetişkinlerde bile Theraplay oyun ve aile terapisi tercih edilmektedir. Geçmişte bağlanma sorunu yaşayan, karşıt olma, travma sonrası bozukluklar, depresyon, otizm gibi rahatsızlıkların tedavisinde de uygulanabilmektedir. Evlat edinilen aileler için de oldukça etkili bağlanma tedavisi yöntemidir.

Theraplay Oyun ve Aile Terapisi

Theraplay Oyun ve Aile Terapisi Faydaları Nelerdir?

Theraplay oyun ve aile terapisi sadece çocuklar için değil ebeveynler içinde fayda sağlamaktadır. Theraplay oyun ve aile terapisi faydaları;

 • Neşeli oyun saatleri ile ebeveyn ve çocuklar mutlu
 • Etkileşimsel ilişki temelleri sağlar
 • Uyumlu, empatik ve yansıtıcıdır
 • Dokunma sıklıkla kullanılır
 • Güçlü aile bağları oluşturulur
 • Sosyal gelişim ve sağ beyin gelişiminde etkilidir
 • Tamamen yaşantısal bir deneyim sunar

Çocuk davranışlarına yönelik beklentilerin gelişmemesi alanında çocuğa yaklaşım önem taşımaktadır. Theraplay oyun ve aile terapisi ile beklentilerinizi karşılayabilir ve ruhsal doygunluğu arttırabilirsiniz. Aile içerisinde yaşanılan sıkıntılardan oluşan kopuk bağları Theraplay terapileri ile yeniden kurabilme imkanı yakalayabilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.bebeko.com.tr/blog/theraplay-oyun-terapisi-nedir-23333

https://yenikapiyayinlari.com/theraplay-oyun-terapisi/

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/447048

https://oyunterapileri.org/ekoller/theraplay/

https://www.dbe.com.tr/tr/cocuk-ve-genc/8/theraplay-oyun-terapisi/

https://www.adeldanismanlik.com/theraplay-oyun-ve-aile-terapisi-nedir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu