Diğer Hizmetler

Grup Terapi ve Destek

Grup terapi ve destek seansları belirli sayıda bireyler ile uzman danışan gözetiminde yapılan terapilerdir. Ortak bir tema içerisinde sorunlar, yaşanılan travmalar paylaşılarak çözüm üretilmektedir. Grup terapiler, yüksek terapi ücretlerine bir çözüm olarak üretilen sistemdir. Sistemin devamlılığı ile grup terapileri de bireysel terapiler gibi yüksek oranda başarı kat edilmiştir.

Grup Terapi ve Destek

Grup Terapi ve Destek Seansları Nasıl Yapılır?

Grup terapi ve destek seansları 3 ila 15 kişi arasında yapılabilmektedir. Katılım sağlayan bireyler ortak bir onu üzerinde yaşanılan sıkıntıları ve benzerlikleri hakkında istişare yapmaktadır. Grup terapilerinde genel olarak madde bağımlılığı, alkol kullanımı, depresyon, cinsel istismar, kaygı ve korku bozuklukları gibi konular ele alınmaktadır.

Grup Terapi ve Destek Seanslarının Amacı Nedir?

Grup terapi ve destek programlarının amacı, bireyler arasında oluşan ortak sorunların etik kurallar çerçevesi içinde istişare edilerek çözüme kavuşturulmasıdır. Terapi öğesi paylaşımdır. Terapi esnasında paylaşım halinde bulunmak ve paylaşım geri dönütleri alınmaktadır. Yaşanılan duygu, düşünce ve davranışlar ortak bir paydada buluşturulmaktadır. Grup terapisi ve destek seansları sayesinde birey kendini yalnız hissetmez aynı durumda veya daha zor durumda olan bireylerin var olduğunu bilmektedir.

Grup Terapi ve Destek Sınıflandırması Nasıl Yapılır?

Grup terapisi seansları amaçlarına yönelik olarak sınıflandırılmaktadır. Grup seansları için;

  • Seans amacı
  • Danışman seçimi
  • Seans süresi
  • Seans türü

Olmak üzere dört kriter doğrultusunda sınıflandırılır. Kişisel gelişim ilerlemesi yönünde çalışmalar yapılarak sosyal hayatın normalleşmesi hedeflenmektedir.

Grup Terapi ve Destek Psikoterapileri

Psikoterapiler bastırılmış duygu, düşünce ve davranışları işleyerek iyileştirme, düzeltme çalışmaların tümünü kapsamaktadır. Grup terapi ve destek psikoterapiler ise toplum genelinin maruz kalabildiği travmatik olayların toplu olarak değerlendirilmesi, çözüme kavuşturulması ve iyileştirilmesi yöntemidir.

Grup Terapi ve Destek

Grup Terapi ve Destek Programlarına Özgü Terapötik Faydalar Nelerdir?

Grup terapi ve destek programları ile bireylere “yalnız değilim” evrensellik duygusu aktarılır. Her bireyin yaşayabileceği sorunlar farklı yaşam deneyimleri ile çözümlenme etkinlikleri yapılmaktadır. Geçmişte yaşanan kötü travmaları tamir etmek, sosyalleşme ve en önemlisi yalnız olmadığını belirtmek için farkındalık oluşturulmaktadır.

Grup Terapi ve Destek Programları Dezavantajları Nelerdir?

Grup terapi ve destek programları toplu seanslar ile bireylerin sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım sergilenir. Grup terapilerinde belirlenen dezavantajlar;

  • Toplu seanslarda her birey söz hakkı alamayabilir
  • Grup terapi ve destek seans organizasyonları uzun sürebilir.
  • Grup terapistleri grubu yönetmekte zorlanabilir.
  • Çok özel konuları toplum içinde konuşmaktan çekinebilirsiniz
  • Terapist ya da grubunuzdaki bireylerin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz.
Grup Terapi ve Destek Programları Kaç Saat Sürmektedir?

Grup terapi ne kadar sürer? Grup terapileri ve destek programları haftada bir gün organize edilmektedir. Seanslar yaklaşık olarak 120 dakika sürmektedir. Terapi seans sayıları ise uzun süreli veya kısa süreli olarak planlanabilmektedir.

Grup terapi ve destek tedavileri genel olarak iki terapist kontrolünde gerçekleştirilebilir. Grupta bulunan bireylerin bireysel sorunlarına yönelik tedavi programları terapistler tarafından hazırlanır. Alkol bağımlılığı, depresyon gibi güncel ve sık görülen bozukluklar grup terapi ve destek programlarının belirgin konularıdır.

Kaynaklar

https://cemkaya.net/calisma-alanlari/grup-terapisi-146#:~:text=Grup%20terapisi%2C%20belirli%20say%C4%B1da%20ki%C5%9Finin,sa%C4%9Flamak%20amac%C4%B1%20ile%20yap%C4%B1lmaya%20ba%C5%9Flanm%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1r.

https://www.facetofaceterapi.com/tr/makale/43/terapi-ve-destek-gruplari.html

https://psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/35/grup-psikoterapileri

https://kortopsikoloji.com/dergi/kisa-kisa-23/

https://www.degisimterapi.com/hizmetler/grup-terapi/

https://tuba-aydin.com/grup-terapisi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu