Danışmanlık

Yetişkin Danışmanlığı

Yetişkin danışmanlığı, bireylerin kendini daha iyi tanımasını sağlayan destek terapileridir. Bireyler hayatın bazı evrelerinde bir takım zorluklarla karşılaşabilmektedir. Özel hayatı etkileyen çeşitli sorunlar sosyal hayatı da olumsuz etkiler. Karşılaşılan sorunlar nedeniyle bireysel ilişkiler, problem çözememe konusunda umutsuzluk düşüncesi motivasyonu düşürür.

Yetişkin Danışmanlığı Hizmetleri

Yetişkin danışmanlığı, bireylerin yaşadığı sosyal, ruhsal ve aile içi sorunları ele almaktadır. Yetişkin danışmanlığı hizmetleri hayatı yönetmek adına yardımcı olan bireysel danışmanlık desteği sunmaktadır. Ruhsal ve fiziksel problemlere neden olabilen travmatik olaylar alanında uzman danışmanlar ile çözümlenebilir. Yetişkin danışmanlığı hizmeti yaşanılan çeşitli sorunlar için çözüm üretebilme yetisi kazandırabilir.

Hangi Konularda Yetişkin Danışmanlığı Hizmeti Alınmalıdır?

Bireyler olarak farklı birçok sorunla karşılaşıyor ve bu sorunlar karşısında yetersiz hissedebiliyoruz. Baş edilemeyen her türlü sorun farklı travmatik sonuçlara neden olabilmektedir. Hangi durumlarda yetişkin danışmanlığı hizmeti almalıyım?

  • Aldatma
  • Aldatılma
  • Aile içi sorunlar
  • İletişim problemleri
  • Uyku ve beslenme problemleri
  • Stres ve öfke kontrolü sağlama
  • Depresyon
  • Panik atak
  • Sosyal anksiyete
  • Bağımlılık hastalıkları
  • Geçmişte yaşanan travmalar
  • Takıntı
  • Kayıp ve yas
  • Ayrılık depresyonu
  • Anksiyete bozuklukları

Bireysel Yetişkin Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Yetişkin danışmanlığı genel olarak bireysel terapiler uygulanarak yapılmaktadır. 18 yaş üstü kişilik psikolojik danışmanlık hizmetlerinden oluşmaktadır. Bireylerde görülen semptomlara göre danışma programları hazırlanarak tedavi süreci ilerletilir. Bireylerin zihinsel süreçlerinde yaşanılan duygu yoğunluğunu takip eder ve uyumsuz davranışlarına odaklanır. Farklı egzersiz ve terapi yöntemleri de kullanılarak tedavi edilir.

Yetişkin Danışmanlığı; Bilişsel Davranışçı Terapileri

Yetişkin danışmanlığı terapilerinde birden fazla terapi yönteminden destek alınır. Bilişsel davranışçı terapi yöntemi sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bilişsel davranışçı yetişkin terapileri şimdiki zamana odaklanan yapılandırılmış bir yöntemdir. Sağlıksız ve negatif duygu, düşünceler tespit edilerek olumlu düşüncelere dönüşüm hedeflenmektedir.

Bireyler Arası Yetişkin Danışmanlığı Terapileri

Bireyler arası yetişkin danışmanlığı yönteminde insan ilişkileri üzerinde yoğunlaşılır. Bireyler arası terapilerin amacı ilişki kurma yeteneklerini güçlendirmektir. Aile, arkadaş, sevgili, eş gibi ikili ilişkiler bireyler arası terapiler konusudur.

Yetişkin Danışmanlığı Önemi Nedir?

Yetişkin danışmanlığı kişilerin karşılaştığı sorunlarla baş edebilme yeteneği kazandıran terapilerdir. Bu nedenle günlük hayatta problem yaşıyor ve çözüm yolları üretemiyorsanız uzman desteği almanız önerilmektedir.

Olaylar karşısında sergilenen tutum ve ruhsal etkilenme seviyesi kişilere göre farklılık gösterebilir. Bu dönemlerde yaşanılan sorunlar, sosyal hayatı, iş hayatını, aile içinde yansımalarla kendini gösterebilir. Bu durum dikkate alınmaz ve normal olarak kabul edildiğinde psikolojik veya fiziksel sorunlar ortaya çıkabilir. Yaşanılan problemler hayat kalitesini azaltabilir ve içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Yetişkin danışmanlığı, bireyin kendini tanıması, yetkinliklerinin farkında olmasını sağlamasına fırsat tanır. Umutsuzluk, yetersizlik gibi olumsuz duyguların değişmesi ve güçlü yönlerinin keşfedilmesini sağlamaktadır. Yetişkin danışmanlığı kendini iyi hissetme ve duygu farkındalığını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.

Kaynaklar

https://www.psikolium.com/yetiskin-danismanligi

https://yakamozpsikoloji.com/yetiskin-danismanligi/

https://www.psikolojiotantik.com/bireysel-yetiskin-danismanligi/

https://artipsikoloji.com/danismanlik/yetiskin-danismanligi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu