Mor Sözlük

CİTOLES 20 mg film tablet – Citoles Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Citoles nedir? Essitalopram olarak da bilinen antidepresan ilacı, seçici serotonin hormonunun beyinde bulunan miktarını arttırmaya yönelik kullanılmaktadır. Genelde depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılan Citoles antidepresan ilacı, zihinsel dengenin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Citoles
Citoles Nedir? Ne İşe Yarar?

Piyasada yer alan tüm antidepresanlar gibi Citoles ilacı da doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu ilacın nasıl ve hangi dozlarda kullanılması gerektiğine dair detaylı bilgiyi ancak ilacı veren doktor tarafından almak mümkündür. Çünkü her ilaçta olduğu gibi bu ilacın doz alımı kişiden kişiye değişmektedir.

Citoles ilacın özelikle depresyon ve anksiyete semptomlarının ortadan kaldırılması amacıyla hastalara verildiği görülmektedir. Ancak çoğu hastanın bu ilacın yanında terapi desteğine yönlendirdiği de görülmektedir.

Citoles’in Kullanıldığı Alanlar

▪️ Majör Depresyon

▪️ Sosyal Anksiyete

▪️ Panik Bozukluk

▪️ Sosyal Anksiyete

▪️ Biriktirme Hastalığı vb.

Citoles’in Ana Etken Maddesi Nedir?

Essitalopram kökenli olan bu antidepresan; 14, 28, 56 ve 84 tablet forumlarında satışa sunulmaktadır. Piyasada bu ilacın muadilleri bulunsa da bu ilacın sıklıkla hastalara verildiği görülmektedir.

Citoles’in Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Citoles ilacını kullanan hastaların bir çoğunun aşağıda yer alan yan etkilerle karşılaştığı görülmüştür:

▪️ Mide Bulantısı

▪️ Endişeli Ruh Hali

▪️ Uyku Hali

▪️ Cinsel İsteksizlik

▪️ Ani Kilo Değişimi

▪️ Baş Ağrısı

▪️ İştahta Değişim gibi.

Bunun haricinde kurdeşen, kaşıntı, nefes darlığı ve vücutta şişme gibi olası ani yan etkilerde hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Citoles Nasıl Tedavi Eder?

Citoles, SSRI olarak adlandırılmış olan ilaç grubunda yer almaktadır. Bu grupta yer alan ialçalar hemen hemen etken madde olarak aynıdır. Ancak Citoles, beyindeki serotinin hormonunun miktarını arttırarak duygu durum dengesinin korunmasını sağladığı görülmektedir.

Serotonin hormonunun duygular üzerinde olumlu etkilerinin olduğu görülmektedir. Bu etkiler doğru insan beyni dengelenerek olası psikolojik belirtilerin önüne geçilmektedir. Bunu sağlayan Citoles böylece depresyon semptomlarını ortadan kaldırmaktadır.

Hastanın tüm hayatını olumsuz yönden etkisi altına alan depresyon ve anksiyete hastalıklarının doğru tanısının yapılmasının ardından antidepresan tedavisine başlanılabilir.

Citoles

Citoles Nasıl Kullanılır?

Genelde bu ilacın kullanım şekli, günde bir kez tok karnına bol su ile içilmesidir. Ancak hastalığın tanısı ve şiddetine göre ilaç dozu ayarlanabilmektedir.

İlacın her gün aynı saatte alınması çok önemlidir. Aksi halde hastaların kimisi uykusuzlukla kimisi de aşırı uyku şikayetiyle karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Bu açıdan mutlaka ilacın içildiği saat aralığında dikkatli olunmalıdır.

Doktorun bilgisi dışında ilacın dozu arttırılmalı veya ilacın kullanımı bırakılmamalıdır. Aksi halde farklı yan etkilerle karşılaşılması söz konusu olacaktır.

Citoles antidepresan ilacı, doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır. Bu açıdan ilacın bir başkası ile paylaşılması veya başka tarafından verilen tavsiye üzerine ilacın kullanılması çok tehlikedir.

18 yaş altı çocuklarda Citoles’in kullanılması ancak doktor tavsiyesi ile mümkündür.

Citoles Bağımlılık Yapar mı?

Her antidepresan ilacı da olduğu gibi Citoles’in de doktor kontrolünde aşamalı bir şekilde bırakılması gerekmektedir. Çünkü bu türevdeki ilaçların aniden bırakılması yoksunluk sendromunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Citoles hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen en yakın sağlık kuruluşunu ziyaret edebilirsiniz.

Kaynakça

https://www.psikologofisi.com/blog/citoles-nedir-ne-icin-kullanilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu