Mor Sözlük
Trend

Hamilton Depresyon Ölçeği

Hamilton Depresyon Ölçeği Nedir?

Hamilton Testi

En bilindik ismiyle Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D), doktorların hastalarının depresyonlarını derecelendirmelerini sağlayan bir psikiyatri testidir. Max Hamilton tarafından 1960 yılında yayınlanmış olan bu test toplamda 17 sorudur. Hamilton Anksiyete Ölçeği; bizlere hastalığın tanımlanması ve şiddetinin ölçülmesi konusunda yardımcı olur. Hamilton testi yapılan hastalar, büyük bir ciddiyetle değerlendirilmektedir.

Hamilton Depresyon Ölçeği
Hamilton Depresyon Ölçeği

Hamilton ölçeğinde ana amaç daha evvel depresyon tanısı konulmuş olan hastalarda görülen semptomların ciddiyetini ölçmektir. Bu sayede olası tedavi yöntemleri de değerlendirilmektedir.

Ama şuna dikkat etmek gerekiyor. Hamilton Depresyon Ölçeği, tanı koyulması için değil; majör depresyon tanısı konulan hastaların durumunun değerlendirilmesi için kullanılmaktadır.

Hamilton Depresyon Ölçeğinde Puanlama Nasıl Yapılır?

Hamilton testi sorularında bulunan şıkları, klinik durumun şiddetini belirlemek için büyük önem arz etmektedir.

Hamilton Depresyon Testi

Yaklaşık 30 dakika süren Hamilton testi ölçeğine bakacak olursak:

  • Anskiyetli Mizaç
  • Gerilim
  • Korkular
  • Uykusuzluk derecelendirilmektedir.

Hamilton Depresyon Testinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Diğer majör depresyon testlerinin aksine; Hamilton Depresyon Ölçeği bilişsel olmayan faktörleri değerlendirmektedir.

Hamilton depresyon ölçeğinin tek kusuru; teknik olarak tanıya izin vermemesidir. Bunun en önemli nedeni bu testin amacı tanı koymak değildir.

Depresyon Testi Puanı Kaç Olmalı?

Depresyon testi ölçeğinde her madde 0-3 arasında artış gösteren puanlama sistemi bulunmaktadır. Puan olarak 17’ye ulaşan hastaların depresyon riskinde oldukları kabul edilmektedir.  Bu puanlamanın üzeri depresyondur.

Hamilton Depresyon Ölçeği Nedir?
Hamilton Depresyon Ölçeği Nedir?

Burada şunu da bilmek gerekiyor. Daha evvel Hamilton depresyon testi uygulanmış kişilerin önceki verileri kesinlikle ele alınmaz ve değerlendirme yeni sonuçla devam eder. Bazı vakalarda önceki veriler göz önünde bulundurulmaktadır.

Hamilton Depresyon Testini Evde Yapabilir miyiz?

Hamilton testi, majör depresyonun şiddetini ölçmek ve değerlendirmek maksadıyla yapılmaktadır. Burada test sonucunun değerlendirmesi ancak bir uzman tarafından yapılmalıdır. Çünkü elde edilen ölçek depresyonun şiddetini ortaya koyacaktır. Bundan dolayı evde yapacağınız herhangi bir depresyon ölçeğinin sonucunu elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Ancak illa bu testi yaptırmak istiyorsanız, size en yakın olan sağlık kuruluşuna giderek Hamilton depresyon testinin uygulanmasını isteyebilirsiniz.

Hamilton Testi Ne İşe Yarar?

Thomas Testi, bir kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığının ölçülmesi için kullanılan bir testtir. Test, kişinin fiziksel ve zihinsel yeteneklerini ölçmek için kullanılan bir standarttır. Test, kişinin fiziksel ve zihinsel yeteneklerini ölçmek için kullanılan bir standarttır.

Test, kişinin fiziksel ve zihinsel yeteneklerini ölçmek için kullanılan bir standarttır. Test, kişinin fiziksel ve zihinsel yeteneklerini ölçmek için kullanılan bir standarttır. Thomas Testi, genellikle sporcular tarafından kullanılan bir testtir.

Test, sporcuların vücutlarının ne kadar esnek olduğunu ölçmek için kullanılmaktadır. Test, vücut esnekliğini ölçmek için kullanılan bir standarttır. Test, vücut esnekliğini ölçmek için kullanılan bir standarttır. Thomas Testi, aynı zamanda hastalar tarafından da kullanılmaktadır.  Thomas Testi, aynı zamanda rehabilitasyon tedavilerinde de kullanılmaktadır. Rehabilitasyon tedavilerinde Thomas Testi, hastalar tarafından vücut esnekliğini ölçmek için kullanılan bir standarttır. Test, hastalar tarafından vücut esnekliğini ölçmek için kullanılan bir standarttır.

Thomas Testi, aynı zamanda sağlık profesyonelleri tarafından da kullanılmaktadır. Sağlık profesyonelleri tarafından Thomas Testi, hastalar tarafından vücut esnekliğini ölçmek için kullanılan bir standarttır. Sağlık profesyonelleri tarafından Thomas Testi, hastalar tarafından vücut esnekliğini ölçmek için kullanılan bir standarttır.  

Hamilton depresyon ölçeği hakkında detaylı bilgi almak için şimdi Moroda ile iletişime geçebilir, testle ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kaynakça

https://tr.warbletoncouncil.org/escala-depresion-de-hamilton-5303

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu