Danışmanlık

Evlilik Danışmanlığı

Evlilik danışmanlığı, aile birliği içerisinde yaşanan duygusal ve psikolojik rahatsızlıkları iyileştirme yönünde yapılan terapilerdir. Farklı aile yapıları içinde birçok sorun gözlenebilmektedir. Evlilik birliği içinde zaman zaman iletişim kopukluğu, soğukluk, ihmal, şiddet, anlaşmazlık gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Evlilik danışmanlığı hizmetleri bu çatışmaları konu baz alır ve bireylerin problem çözme yetilerini güçlendirir.

Evlilik Danışmanlığı

Evlilik Danışmanlığı Nedir? Evlilik Danışmanı Ne Yapar?

Evlilik danışmanlığı, çiftler arasında gelişen çatışmaları yol gösterici tutum sergileyerek iyileştirme yapan terapi seanslarının tümüdür. Evlilik danışmanlığı alanında uzman olan terapistler tarafından seans yapılır. Terapistler evlilik terapi seanslarında taraf tutmadan, bireylerin problemlerini kendi başına çözmesi için kılavuz görevi görmektedir.

Evlilik Danışmanlığı Başvuru Sebepleri Nelerdir?

Sorunsuz bir evlilik sürdürmek mümkün değildir. Her evlilikte zaman zaman çatırdamalar olabilmektedir. Evlilik danışmanlığı başvuru sebepleri;

 • İletişim bozukluğu
 • Öfke kontrol problemleri
 • Eşlerin birbirini ihmal etmesi
 • Aldatma
 • Sürekli tartışma ve küsme hali
 • Cinsel problemlerin yaşanması
 • Sorumlulukların yerine getirilmemesi

Evlilik Danışmanlığı Niçin Önemlidir?

Evlilik danışmanlığı, aile kurumunun içinde oluşan problemleri çözmek için destek sağlamaktadır. Toplumun önemli yapı taşlarından biri olan aile kurumunun sağlam temellere dayanması toplum gelişimini etkilemektedir. Aile bireyleri arasında güçlü bağların kurulması, sağlıklı ebeveyn ve çocukların yaşamasında etkin rol oynar.

Evlilik Öncesi Danışmanlığı

Evlilik öncesi danışmanlık almak bazı çiftlerin tercihi olabilmektedir. Evlilik öncesi destek almak sağlıklı bireyler olarak aile kurmanıza yardımcı olabilmektedir. Aile olduktan sonra yaşanabilecek sorunlar evlilik öncesi tespit edilebilir ve çözüme kavuşturulabilir.

Evlilik Danışmanlığı İşe Yarar Mı?

Evlilik danışmanlığı hizmetleri aile ilişkilerini düzenlemeye yarayan bir uygulamadır. Ancak herkes üzerinde garantili sonuç vermesi mümkün olmayabilmektedir. Aile ve evlilik danışmanlığı terapileri ile sorunlar karşısında sağlıklı tutum sergileme imkanı bulabilirsiniz.

Evlilik Danışmanlığı

Evlilik Danışmanlığına Kimler Gidebilir?

Aslında ikili ilişkiler konusunda sağlam temeller kurmak isteyen her birey bu seanslara katılım sağlayabilir. Genel katılım durumu ise aldatma durumunda olan bireylerde yoğunluk gözlenmektedir. Bunu dışında iletişim, cinsel problem, ihmal, ilgisizlik, birbirine yetmeme gibi durumlarda olan bireylerin katılımı da oldukça yüksektir.

Evlilik Danışmanlığı Terapileri Kaç Seans Sürmektedir?

Çift terapileri, aile terapileri, çocuk ergen terapileri, evlilik terapileri uzman terapistler eşliğinde farklı yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Aile ve evlilik danışmanlığı hizmetleri

 • Bireylerin sorunları
 • Eşler arasındaki uyum
 • Psikolojik desteğe olan ihtiyaç yoğunluğu
 • Farklı ruhsal problemlerin olup olmaması

Gibi durumlara bağlı olarak seans sayısı belirlenmektedir.

Evlilik danışmanlığı seanslarında ilk görüşmede terapist ve çiftler birbirini tanıyarak, merak edilen her husus ayrıntılı olarak ele alınır. Böylece çiftlerin ihtiyacı olan evlilik danışmanlığı programı uzman tarafından belirlenmektedir. Bazı seanslar çiftlerin katılımı ile yapılır. Bazıları ise bireysel terapi yöntemi uygulanarak yapılabilmektedir.

Kaynaklar

https://www.fenomenpsikoloji.com/hangi-durumlarda-evlilik-terapisine-gidilmelidir/

https://www.psikolium.com/evlilik-danismanligi

https://madalyonklinik.com/bolumlerimiz/yetiskin-bolumu/evlilik-oncesi-danismanlik

https://tuba-aydin.com/evlilik-terapisi/

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/evlilik-danismani-nedir-ne-is-yapar-iliski-ve-evlilik-danismanina-neden-gidilir-6437860

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu