Diğer Hizmetler

Online Psikoterapi

Online psikoterapi, gün geçtikçe gün geçtikçe popüler olan bir tedavi yöntemidir. İş hayatının yoğunlaşması, yoğun hayat koşuşturması derken psikoterapiye zaman ayırmak güç bir duruma geldi. Bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması ile ihtiyaç duyulan tüm bilgi ve nesnelere ulaşım sağlanabilmektedir. Psikolojik destek de bu ihtiyaçlardan birisidir ve artık online psikoterapiler ile destek sağlanabilmektedir.

Online Psikoterapi

Online Psikoterapi Nedir? Nasıl Ulaşılır?

Türkiye’ de yeni başlayan bir uygulama olarak bilinse de online psikoterapi ilk olarak 1972 yılında başlamıştır. Başta yazılı olarak başlamış ve ilerleyen zamanla görüntülü psikoterapi olarak yaygınlaşmıştır. Online terapi yöntemleri elektronik kaynaklar kullanılarak yapılan tedavi yöntemidir. İnternet, bilgisayar, telefon gibi araçlar kullanılarak online psikoterapi tedavileri gerçekleştirilebilir. Bazı psikologlar yüz yüze iletişim tercih etse de bazı kesim online terapi yöntemlerinin de etkili olabileceğini savunmaktadır.

Online Psikoterapi Etkili Mi?

Online psikoterapi, zaman açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. Psikolojik destek ihtiyacı olan bireyler zaman kısıtlamasından dolayı tedavi ertelemeyi tercih edebilmektedir. Hayat standartlarının yoğunluğu ile sıkıntı yaşayan bireyler için online psikoterapiler büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca ileri düzey agorafobi rahatsızlığı yaşayan bireyler için kolaylık sağlamaktadır. İlk başladığı dönemlerde psikologları ikiye ayıran online psikoterapi yöntemi zamanla başarı göstermiş ve etkisini kanıtlamıştır.

Online Psikoterapi Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Online psikoterapi yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Online terapi dezavantajı ağır vakalarda, depresif bozukluklar, obsesif kompülsif bozukluk, anksiyete bozuklukları gibi hastalarda videolu görüşme terapisi tercih edilmemektedir.

Online psikoterapi avantajları ise;

  • İstediğiniz bölgeden hekim seçimi yapabilirsiniz
  • Kendinizi en güvende hissettiğiniz ortamlarda terapiye girebilirsiniz
  • Yurt dışında iseniz dil ve anlaşma sorunu yaşamadan psikoterapi tedavisi alabilirsiniz
  • Zaman kaybı yaşamazsınız
  • Danışanınıza kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Online Psikoterapi

Online Psikoterapilere Katılmak İçin Belirli Şartlar Var Mı?

Online psikoterapi her bireyin kolayca ulaşabileceği psiko tedavi yöntemidir. Fakat online psikoterapi almak için gerekli koşullar bulunmaktadır. Online psikoterapi katılım koşulları;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Online danışman sınırlarını anlamak
  • Ağır psikolojik bir süreç içinde olmamak
  • Online danışman ile ortak hareket etmek.

Online Terapiler – Online Psikoterapi Desteği

Teknolojinin gelişmesiyle her alanda yenilikler baş göstermektedir. Psikoloji alanında yapılan çalışmalar tedavi yöntemlerinin değişmesine ve her hasta profiline uygun tedavi belirlenmesine katkı sağlamıştır. İletişim yöntemlerinden biri olan online terapiler videolu psikoloji seansları ile destek ihtiyacını karşılamaya başlamıştır. Dilediğiniz saatte dilediğiniz mekanda online danışan ile iletişime geçebilir, psikolojik destek ihtiyaçlarınızı kolayca çözümleyebilirsiniz.

Online psikoterapiler etik kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Terapistler bu alanda gerekli çalışmalar yaparak farklı yöntemler kullanmaktadır. Online terapilerde etkili iletişim kurmak ve birbirini anlamak önem taşır. Bu nedenle internet bağlantısının kalitesi seans verimini arttırır. Ayrıca verilen randevu saatlerini aksatmamak, danışan görüşlerini dikkate almak online psikoterapi tedavi yöntemini desteklemektedir.

Kaynaklar

https://www.hiwellapp.com/online-psikoterapi-etkili-midir/

https://www.adnancoban.com.tr/online-terapi

https://npistanbul.com/online-terapi

https://www.adeldanismanlik.com/online-terapi-hizmeti-online-psikoterapi/

https://www.butunpsikoloji.com/hizmetlerimiz/online-terapi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu