Terapi

Çift ve Evlilik Terapisi

Çift ve evlilik terapisi, eşler arasındaki yakın ilişkiler üzerine çalışılan terapilerdir. Bireyler arasında kurulan ilişkilerin sağlıklı olması için ruh sağlığı ve duygusal doyum açısından önem taşımaktadır. Aile içi ilişkilerde bu önem daha net anlaşılabilmektedir. Evlilik ilişkileri içerisinde eşler birbirini zamanla tanır ve bu tanıma aşamasında bazı zorlu çatışmalar yaşanabilmektedir. Çift ve evlilik terapisi tedavileri ile aile içi ilişkilerin düzenlenmesi hedeflenmektedir.

Çift ve Evlilik Terapisi

Hangi Noktada Çift ve Evlilik Terapisi Başvurusu Yapılmalıdır?

Evlilikler, her dönemde mükemmel süreçlerle ilerlemeyebilir. Görüş farklılıkları, iletişim kopukluğu gibi sorunlar evliliklerde zaman zaman sorun olabilir. Evlilik ve çift terapileri başvurusu için sadece olumsuz giden ilişkiler içinde olmak gerekmez. Düzenli giden bir ilişki içinde terapi başvuruları yapılabilir, ilişkinin sağlam kalması veya oluşabilecek sorunları önlemek için de ilişki geliştirme programlarına katılım sağlanabilir.

Çift ve Evlilik Terapisi Kimler Gidebilir?

Çift ve evlilik ilişkilerinde problem yaşayan veya sağlam ilişki temellerine sahip olmak isteyen herkes bu terapilere başvurabilir. Aile ve çift terapileri geniş kullanım alanına sahiptir.

 • Aile ilişkileri
 • Boşanmalar
 • Evlilik problemleri
 • Madde bağımlılığı
 • Fiziksel rahatsızlıklar
 • Çocuk ve ergen davranış bozuklukları
 • İhmal, şiddet, duygusal bozukluklar
 • Üvey ebeveyn ve çocuk ilişkileri
 • Psikoseksüel bozukluklar
 • İş stresi
 • Ekonomik sorunlar
 • Travma sonrası gelişen bozukluklar

Çift ve Evlilik Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift ve evlilik terapisi seansları farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir. Bazı seanslarda çift olarak veya tek tek görüşme yapılmaktadır. Uzman terapistler tedavi sürecini profesyonel olarak programlar ve seanslar gerçekleştirilir. Çift terapileri bireylerin seans ihtiyaçlarına göre 10 – 20 seans aralığında devam edebilmektedir. Özel tedavi merkezlerinde uzman danışmanlarla çift terapisi gerçekleştirilir.

Çift ve Evlilik Terapisinde Tarafsızlık Nedir?

Çift ve evlilik terapisi tarafsız tutum sergilenerek yapılmaktadır. Danışanlar terapistleri ile görüşme esnasında tüm problemleri açık bir şekilde ifade etmekten çekinmemelidir. Terapist yaşanılan sorunla ilgili taraf tutmadan yönlendirme yapmaya özen göstererek çalışma yapar.

Çift ve Evlilik Terapisi

Çift ve Evlilik Terapisi İlişkiyi Kurtarır Mı?

Çift ve evlilik terapileri ikili ilişkiler için destek sağlamaktadır. Çift terapileri için başvuru yapan bireyler genel olarak “çift ve aile terapisi ilişkimizi düzeltir mi?” sorusunu sormaktadır. İlişki düzeltmek için aranan en önemli özellik ilişkiyi düzeltmek için istekli olup olmadığıdır. Hiçbir terapi yönteminde hızla gelişen bir sonuç olamaz. Düzenli ve programlı uygulanan tedavilere istekli olarak katılım sağlamak gerekmektedir.

Eşler arasındaki iletişim kopukluğu evlilikte problem oluşumunda etkin olarak rol oynar. İkili ilişkilerde oluşan sorunlar için çift ve evlilik terapisi tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Herhangi bir konuda aynı paydada buluşmak, ilişki temellerinin sağlamlaştırılması, etkili iletişim kurmak gibi düşüncelerle çift terapilerine katılım sağlayabilirsiniz. Aile içinde veya çiftler arasında yaşanılan çatışmalar için uzman desteği alarak olaylar karşısında daha sağlıklı tutum sergilenebilmektedir. Çift ve evlilik terapisi her birey için uygun tedavi yöntemidir.

Kaynaklar

https://saripsikoloji.com/cift-aile-ve-evlilik-terapisi

https://psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/37/aile-ve-cift-terapisi

https://npistanbul.com/eriskin-psikiyatri/aile-evlilik-terapileri-cift-terapisi

https://tuba-aydin.com/evlilik-terapisi/

https://www.psikosentez.com/cift-terapisi-nedir

https://www.butunpsikoloji.com/hizmetlerimiz/cift-terapisi-evlilik-terapisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu