Mor Sözlük

Hastaneye Yatarak Psikolojik Tedavi Görmek Mümkün mü?

Psikiyatri Kliniğinde Yatarak  Tedavi

Bir hastanın  klinikte bir süre kalmasını  içeren bir ruh sağlığı bakımı şeklidir. Bu tür bir tedavi tipik olarak  ciddi zihinsel sağlık sorunları yaşayan ve yoğun bakım ve izleme gerektiren  bireyler  için  kullanılır. 

Hastaneye Yatarak Psikolojik Tedavi Görmek Mümkün mü?
Hastaneye Yatarak Psikolojik Tedavi Görmek Mümkün mü?

Yatarak tedavi, hastanın ilerlemesinin yakından  izlenmesine ve denetlenmesine izin verdiği  için zihinsel  sağlık  sorunlarını tedavi etmenin en  etkili yoludur.

Yatarak  tedavi  tipik olarak hastanın  zihinsel sağlığının ilk  değerlendirmesi ile başlar. Bu değerlendirme sırasında, hastanın  tıbbi  geçmişi, mevcut  semptomları ve   diğer  ilgili  bilgiler  toplanacaktır. Bu bilgiler  hastanın  özel  ihtiyaçlarına göre uyarlanmış kişiselleştirilmiş  bir  tedavi  planı oluşturmak  için kullanılacaktır.    

Tedavi  planı ilaç, psikoterapi ve sanat   terapisi  veya  müzik terapisi gibi diğer terapi  biçimlerini içerebilir.       

Hasta kliniğe  kabul edildikten sonra,   birlikte  çalışacak ruh sağlığı  uzmanlarından oluşan bir ekibe    atanacaktır.  Bu ekip psikiyatristleri, psikologları, sosyal  hizmet uzmanlarını, hemşireleri ve ruh  sağlığı  bakımında  uzmanlaşmış    diğer  profesyonelleri    içerebilir.     

Ekip, hastanın  özel  ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bireyselleştirilmiş  bir  tedavi  planı   oluşturmak  için    birlikte  çalışacaktır.

Yatan psikiyatri  kliniğinde kalış  süresi, hastanın durumunun  ciddiyetine  ve  tedaviye yanıtına bağlı olarak   değişebilir

Genel olarak  konuşursak, çoğu  hasta  klinikte iki  hafta  ila  üç  ay arasında   bir süre  kalır.  Bu süre zarfında hasta, ruh sağlığı uzmanlarından  oluşan  ekibinden   yoğun  bakım hizmetleri alacaktır.  Bu hizmetler; psikiyatrist  veya  psikologlarıyla  düzenli  toplantılar, grup  terapisi  seansları ve  bireysel  danışmanlık  seanslarını  içerir.    

Bir psikiyatri  kliniğinde yatarak tedavi,  ciddi zihinsel  sağlık  sorunlarını  tedavi  etmenin  etkili  bir   yolu olabilir          

Hastanın  ilerlemesinin    yakından  izlenmesine ve   denetlenmesine    izin verir  ve  onlara yapabilecek   bir zihinsel  sağlık  uzmanları ekibine  erişim sağlar .  Bazı  hastalar için uzun    bir   süre  evden  uzak  kalmaya  uyum sağlamak zor olsa da ,  aynı zamanda   izin verdiği  için faydalı  olabilir .       

KAYNAKÇA                 

  1. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü. (2020). Yataklı Psikiyatri  Hizmetleri.  https://www.nimh.nih.gov/health/topics/inpatient-psychiatric-services/index.shtml  2’den alındı  Amerikan Psikiyatri Birliği. (2020). Yatarak Psikiyatrik Tedavi.   https://www.psychiatry.org/patients-families/inpatient-psychiatric-treatment  3’ten alındı   Akıl Hastalıkları Ulusal İttifakı. (2020). Ruh  Sağlığı Koşulları  için Yatarak Tedavi.  https://www.nami.org/About-Mental-Illness/Treatment/Inpatient-Treatment  4’ten alındı. Mayo Kliniği. (2020). Yatan Hasta Ruh Sağlığı Tedavisi:  Ne Beklemeli?   https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/inpatient-mental-health-treatment/about/pac-20384590  5’ten alındı  Ruh Sağlığı  Amerika. (2020).  Yatan Hasta Ruh Sağlığı Tedavisi:  Ne Beklenmeli ve Nasıl  Hazırlanmalı.   https://www.mhanational.org/inpatient-mental-health-treatment  6’dan alındı  Ulusal Ruh Sağlığı  Enstitüsü. (2020). Akıl Hastalığını  Tedavi  Eden Ruh Sağlığı  Profesyonellerinin Türleri.   https://www.nimh.nih.gov/health/topics/mental-health-professionals/index.shtml’dan alındı  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu