Mor Sözlük

Alkol ve Madde Bağımlılığı

Alkol ve madde bağımlılığı bilinç bozukluğuna neden olan bir rahatsızlıktır. Tüm dünyada alkol ve madde bağımlılığı kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bağımlılık hastalığı ne yazık ki çok küçük yaşlara kadar inmektedir. Korkunç yaş aralıklarının gözlemlendiği alkol ve madde bağımlılığı için birçok sosyal deneyler ve çalışmalar yapılmaktadır. Zararlı alışkanlıklar bireylerin hem fiziksel hem ruhsal hem de günlük hayatlarını olumsuz etkilemektedir.

Alkol ve Madde Bağımlılığı

Alkol ve Madde Bağımlılığı Nedir?

Alkol ve madde bağımlılığı bireylerin hayatını olumsuz etkileyen hatta ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Vücut anatomisini %100 oranında etkileyen zararlı alışkanlıklar tedavi edilmezse kötü sonuçlar oluşturur. Birden fazla kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri alkol ve uyuşturucu kullanımını durdurmak, gençlerimizi korumak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Bağımlılık, biyolojik bir rahatsızlıktır. Vücudumuzu etkileyen bu maddeler beyinde biyolojik ve kimyasal değişikliklere neden olur. Beyni doğrudan etkileyen zararlı maddeler için mutlaka tedavi uygulanmalıdır. Biyolojik bir süreç olan madde bağımlılığı ve alkol kullanımı profesyonel destek alınarak tedavi edilmelidir.

Alkol ve Madde Bağımlılığı Nedenleri Nelerdir?

Alkol ve madde kullanımı özellikle gençlerimizi hedef almaktadır. Özellikle psikolojik depresyonda olan bireylerin madde alışkanlığı süreçleri daha kolay başlar. Ailevi sorunlar, bireysel sorunlar, genetik psikoloji rahatsızlıkları vb. semptomları yaşayan bireyler hedef alınır. Madde ve alkol bağımlılığı konusunda psikiyatri klinikleri tedavi protokolü uygulanmalıdır.

‘Ben Bağımlı Değilim, İstesem Bırakırım’ Demek Doğru Mu?

Alkol ve madde bağımlılığı hastalığı bireylerin tek başına savaşabileceği bir rahatsızlık değildir. Kişi kendine bu konuda güvense de uzman yardımı alması şarttır. Zehirin vücuttan temizlenmesi, bireyin tamamen madde alışkanlığından arınması için uygun tedavi şarttır. Her bireyin vücut anatomisi farklıdır. Bu nedenle vücut yapısına uygun tedavi ancak profesyonel yardımla mümkündür.

Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavisi

Alkol, madde alışkanlığı tedavisi için en önemli kriter bireyin özgür iradesiyle tedaviyi kabul etmesidir. Kişi tedavi olmak ve bağımlılıktan kurtulmak istemiyorsa tedavi başarısı çok düşük olacaktır. Alkol bağımlılığı tedavisi uyuşturucu tedavisine oranla daha kolaydır. Çünkü madde bağımlılığı tedavisi sırasında bireyler daha fazla acı çekebilir ve yoksunluk duygusunu yoğun olarak yaşar. Bu aşamada profesyonel ekipler hastanın psikolojik yapısına uygun program hazırlamaktadır. Alkol ve madde bağımlılığı tedavisi ilk kuralı kişi kendi kararı ile tedaviye başlamalıdır. İlk kural en zor aşamadır.

Alkol ve Madde Bağımlılığı

Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Süreci

Alkol ve madde bağımlılığı erken tedavi süreçleri ile daha kolay atlatılabilir. Madde ve alkol kullanımı tedavisi amacı bireyleri ruhsal ve fiziksel olarak topluma geri kazandırmaktır. Bu amaç doğrultusunda maddeden arınma, bağımlılığa neden olan psikolojik nedenlerin tedavi edilmesi hedeflenir.

Bağımlılık tedavi süreci aşamalarında Amatem, Çematem, ayaktan tedavi merkezleri, psikiyatri klinikleri gibi merkezlerden destek alabilir, birey yapısına uygun tedavi programları ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Kaynaklar

https://alo191.saglik.gov.tr/TR-50324/tedavi-olmak-istiyorum-bunun-icin-ne-yapmaliyim-.html

http://ambaum.akdeniz.edu.tr/tedavi-yontemleri/

https://www.e-psikiyatri.com/kategori/alkol-ve-madde-bagimliligi

https://www.zionpsikiyatri.com/tani/alkol-ve-madde-bagimliligi/#:~:text=Alkol%2FMadde%20Ba%C4%9F%C4%B1ml%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20Nedir%3F,Bu%20nedenle%20mutlaka%20tedavi%20edilmedilir.

https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/madde-bagimliligi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu