Mor Sözlük
Trend

EMDR

EMDR Nedir?

EMDR Kimlere Uygulanır?

EMDR, “Eye Movement Desensitization and Reprocessing” kelimesinin kısaltılmış hali olup “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” anlamına gelmektedir.

EMDR Nedir?
EMDR Nedir?

EMDR bir çeşit psikoterapidir. Söz konusu olan bu terapide; zihinde bulunan anıların yeniden işlenmesi sağlanmaktadır.

EMDR uygulayacak olan terapistin danışanıyla ilişkisini kurduktan sonra, danışanına iki yönlü uyaranlar vermeye başlar. İki yönlü uyaranlar olarak tarif ettiğimiz bu durum; iki kulaktan sesli uyaran veya iki yönlü dokunsal uyaran şeklinde yapılabilir. Burada ana amaç danışanın beyninin iki yarım küresi arasında geçişin sağlanmasıdır. Böylelikle bir nevi insan belleğine müdahale yapılacaktır.

EMDR Nasıl Bir Yöntem?

EMDR hipnoz mudur? EMDR yöntemi kesinlikle hipnoz değildir. Sanılan aksine EMDR’de danışan, terapi boyunca bilinci açık ve uyanık haldedir. Burada terapist, danışanının anılarını belirleyerek müdahale etmeye çalışmaktadır.

EMDR Gerçekten İşe Yarıyor mu?

EMDR terapisi yapılırken, terapist ile danışan arasındaki ilişkinin çok kuvvetli olması gerekmektedir. Ayrıca EMDR terapisi konusunda uzmanlaşmış bir terapist tarafından EMDR’nin uygulanması EMDR terapisinin başarı yüzdesini arttıracaktır. Ayrıca günümüzde birçok sağlık kuruluşu EMDR terapisinin etkilerini kabul etmiştir. Bu sağlık örgütlerinden bazıları şunlardır:

  • Who, World Organization
  • United Kingdom Department of Health
  • APA, American Psychiatric Association
  • International Society for Traumatic Stres Studies
  • U.S. Department of Veterans Affairs
  • U.S. Department of Defense
  • Israeli National Council for Mental Health
  • Türkiye Psikiyatri Derneği

EMDR Terapisi Seans Ücreti Ne Kadar?

EMDR Terapisiyle alakalı sıkça sorulan sorular arasında EMDR seans ücretidir. Danışmanlık hizmeti veren her merkezin kendine özgü bir seans ücreti bulunmaktadır. Bu bağlamda EMDR seans ücreti hakkında net bir bilgi vermemiz söz konusu değildir. Konuyla alakalı olarak psikiyatrik tedavi hizmetleri veren merkezlerle ön görüşme yapılması gerekmektedir.

 Kendi Kendine EMDR Terapi Olur mu?

Çoğu danışan EMDR tekniğinin kendi kendilerine yapabileceklerini düşünmektedir. Ancak bu teknik yüksek derecede bilgi ve deneyim isteyen; alanında uzmanlık gerektiren bir tekniktir. Kısacası EMDR bireysel olarak yapabileceğiniz bir terapi değildir. Bu yüzden EMDR terapisi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

EMDR Online Yapılır mı?

Günümüzde birçok alanda olduğu gibi psikoterapide de Online dönem başladı. Bazı danışmanlar, Online kanallarla danışanlarıyla bir araya gelmektedir. Eğer EMDR işitme yoluyla yapılacak ise Online olarak yapılabilir. Ancak dokunsal olarak yapılacak ise EMDR terapisi yüz yüze yapılmalıdır.

EMDR Seansı Ne Kadar Sürer?

EMDR seansının ne kadar süreceğine ancak terapistler karar verebilir. Çünkü her tedavide olduğu gibi EMDR tedavisinin ne kadar süreceğine uzman kişiler karar vermelidir. Tabii bu durum hastanın danışanın durumuna da bağlıdır.

EMDR Terapisi
EMDR Terapisi

EMDR  hakkında detaylı bilgi almak için şimdi Moroda ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kaynakça

https://www.medicalpark.com.tr/emdr/hg-2059

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu