Mor Sözlük

Epizod

Epizod Nedir?

Epizod nedir?” sorusuna ancak ruh halinde yaşanan çeşitli dalgalanmalar şeklinde yanıt verebiliriz. Psikolojik hastalıkların arasında önemli bir yere sahip olan epizod, farklı ruh halleri olarak da tanımlanmaktadır.

Epizod
Epizod

Epizod halinde olan hastaların, duygusal durumları normal kişilere göre duyguları ve davranış şekillerinde büyük farklılıklar gözlemlenmektedir. Epizod olan kişiler; aşırı sinirli, aşırı mutsuz olabilirler. Yaşamış oldukları bu duygusal dalgalanmalar genelde aniden ortaya çıkmaktadır.

Epizod hastalığı, cinsiyet veya yaş farketmeksizin aniden ortaya çıkabilecek bir psikolojik rahatsızlık türüdür. Bu hastalığın kendi içerisinde türleri bulunmakta olup üç kısma ayrılmaktadır. Bunlar:

  • Depresif epizod
  • Karma epizod
  • Manik epizod

Her epizod türünün kendi içerisinde farklı semptomlar bulunmaktadır. Bu noktada hiç vakit kaybetmeden iyi bir psikolog veya psikiyatristen destek alınmalıdır.

Epizod Türleri Nelerdir?

Epizodun tanımını yaparken üç farklı türünün olduğunu söylemiştik. Şimdi kısaca bu türlerden bahsedelim:

  1. Depresif Epizod

Genel adıyla depresyon, toplumda en sık rastlanılan psikolojik rahatsızlıktır. Bu epizod türünde hastalar sürekli olarak negatif düşüncelerle boğuşarak mutsuz olmaktadır. Eğer depresif epizod tedavi edilmez ise hastanın gerçeklikle bağlantısı zarar görebilir. Hatta hastanın intihar eğiliminin ortaya çıkmasına neden olabilir.

2. Manik Epizod

Bu epizod türü depresif epizod yaşayan kişilerin tam tersine kendilerini aşırı mutlu ve pozitif hissederler. Ancak bir anda öfke patlamaları yaşayabilir ve etrafına saldırgan tavırlar sergilemelerine neden olabilir. Manik epizod olan kişilerin her ortamda neşeli olmaları bazen rahatsızlık verebilmektedir.

3. Karma Epizod

Aynı anda hem depresif epizod hem de manik epizod semptomlarını gösteren hastalara karma epizod hastaları denilmektedir. Adından anlaşılacağı üzere iki epizod türünün aynı anda görüldüğü bu psikolojik hastalık; kişinin aniden gülmesine veya aniden ağlamasına neden olmaktadır. Ataklar halinde ortaya çıkan bu durum bizlere bipolar bozukluğun olduğunu göstermektedir.

Epizod Tedavisi Nasıl Yapılır? Tedavisi Mümkün müdür?

Epizod türlerinin tedavi yöntemleri arasında; geliştirilen terapi teknikleri ve antidepresanlar başta olmak üzere destekleyici ilaçlar yer almaktadır. Burada tedavi yöntemine ancak psikologlar ve psikiyatristler karar verebilirler.

Epizod
Epizod

Hastada görülen epizod belirtileri çok ağır değilse tedavi yöntemi olarak sadece terapi kullanılır. Ama semptomlar ağır seyrediyor ise hastaya hem ilaç hem de terapi tedavisi uygulanabilir. Gerek görülmesi halinde hastanın yatışı bile yapılabilir. Epizod tedavi sürecini belirleyecek olan şeylerse; hastanın durumu ve uzmanların görüşüdür.

Epizod hastalığı ve tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için şimdi bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Kaynakça

https://www.evimdekipsikolog.com/blog/epizod-nedir/

https://www.psikologofisi.com/blog/epizod

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu