Danışmanlık

7-13 Yaş Arası Danışmanlığı

7-13 yaş arası danışmanlığı, okul çağındaki bireyler için sosyal ve okul hayatı yönlendirmesi yapan danışmanlık hizmetidir. 7-13 yaş arası çocuk danışmanlığı hizmetleri duygu, davranış yönetimi, sorunlarla baş edebilme konularını işlemektedir. 7 yaş itibari ile yeni döneme adım atan çocuklar duygu ve davranış değişikliği yaşayabilmektedir.

Okul ile gelen yeni sorumluluklar, oyun saatlerinin kısıtlanması gibi davranışlar bocalama hissine neden olabilmektedir. Okul problemleri ile başa çıkma becerisi kazanma, duygu ve düşünceleri yönetme gibi kavramlar çocuğun yeni tanıştığı bir ortam oluşturur. Bu durumda 7-13 yaş arası danışmanlığı desteği almak doğru bir tercih olacaktır.

7-13 Yaş Arası Çocuk Danışmanlığı Hizmetleri

Okul hayatına atılan ilk adımla beraber yeni arkadaş ve çevre edinen çocuklar bu değişimler karşısında duygu değişimleri yaşayabilmektedir. Ev ortamında biricik olan çocuklar okula başlama faaliyeti ile birinci olma hissini kaybetme korkusu yaşamaktadır. Bu dönemde ilk olarak benlik oluşumu başlamaktadır. Kıskançlık ve rekabet duygusu ile tanışmaya başlar. Değişen duyguları kontrol etmek bazen güç olabilir. 7-13 yaş arası çocuk danışmanlığı hizmetleri tüm bu duygu değişimleri için destek sağlamaktadır.

7-13 Yaş Arası Çocuklarda Görülen Duygu Değişimleri

 • Kendine güvenme problemi
 • Verimli ders çalışma teknikleri araştırmaları
 • Hiperaktivite ve dikkat eksikliği
 • Sınav kaygısı
 • İlişki sorunları
 • Öğrenme bozukluğu
 • Okul başarısızlığı
 • Özgül öğrenme bozuklukları
 • Yersiz korkular
 • Der çalışma sorunları
 • Uyum ve denge bozuklukları
 • Takıntı

7-13 Yaş Arası Danışmanlığı Hizmet Süreci

7-13 yaş arası danışmanlık süreci çocuğun, duygu, davranış ve düşünce gelişimini takip etmektedir. Ebeveyn tutumu çocuğun her yaş döneminde önemli bir yeri vardır. Ebeveynlerin çocuktan beklentileri onuşunda sergilediği tutum çocuk gelişimini desteklemektedir. Ancak aile içi anlaşmazlıklar, iletişim kopukluğu gibi durumların yaşanması da çocuk gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu süreçte çocuk ve aile destek programları tercih ederek gelişim sürecini olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

7-13 yaş arası danışmanlığı ebeveynlerle başlayıp gerektiğinde uzman terapi çalışmaları ile desteklenmektedir. Bu süreçte aile bilgilendirmesi, çocuğun çözüm yönetme teknikleri geliştirmesi hedeflenmektedir. Çocukla beraber iş birliği ve uyum içerisinde danışmanlık süreci yönetilir. 7-13 yaş arası danışmanlığı süreci çocuk ve ailenin başvuru sebebine göre şekil almaktadır.

Kaynaklar

https://pusulapsikodramaenstitusu.com/danismanlik/21/cocuk-ve-ergen-danismanligi

https://www.yenibiryasam.info/tr/icerik/126/7-13-yas-cocuk-danismanligi-nedir

https://artipsikoloji.com/danismanlik/7-13-yas-arasi-cocuk-danismanligi/

https://mehmetulubey.com/hizmetlerim/psikoterapi-psikolojik-danismanlik/cocuk-danismanligi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu