Danışmanlık

İlişki Danışmanlığı

İlişki danışmanlığı, son yıllarda Dünya’ da ve Türkiye’ de sıklıkla tercih edilen bir terapi yöntemidir. Günlük hayatın getirdiği duygusal karmaşıklar bireyler üzerinde ruhsal sorunlara neden olabilmektedir. Çiftler birbirlerine karşı sevgi duysalar bile bazı sorunlar karşısında olumsuz tutum sergileyebilmektedir. Bu ve buna benzer ilişki karmaşasında ilişki danışmanlığı, çift terapileri tavsiye edilmektedir.

İlişki Danışmanlığı

İlişki Danışmanlığı Amacı Nedir?

İlişki danışmanlığı hizmetleri amacı, bireylerin ilişki sürecinde kendini yeniden keşfetmesini sağlamaktır. Mevcut ilişki içerisinde sağlıklı güven ve huzur ortamının oluşumunda katkılarını ele almaktadır.

İlişki Danışmanlığı; İlişkilerde İyileştirme Sağlar

İkili ilişkilerde ebeveyn, arkadaş, sevgili, kardeş gibi farklı nedenlerle çatışmalar yaşanabilmektedir. Çatışma aslında her ilişkinin olmazsa olmazıdır. Ancak çatışma dinamiğinin ileri düzeylere ulaşması büyük problem oluşturabilmektedir. İlişki danışmanlığı bu aşamada devreye girerek ilişkilerde büyük ölçüde iyileştirme sağladığı gözlemlenmektedir.

İlişki Danışmanlığı; İlişkilerde Denge Desteği Sağlar

Bireyler arasında gelişen problemler çiftlerin karşılıklı gelişme ve geliştirme temelini oluşturur. Belirli sınırlar içinde yaşanılan çatışmalar ilişkileri güçlendirirken, bazen kontrol dışı olumsuzlukları da oluşturabilmektedir. İlişki danışmanlığı terapi yöntemleri ile ilişkilerde denge desteği sağlayabilirsiniz.

İlişki Danışmanlığı Terapistleri Ne Yapar?

Bireyler arasın yaşanan duygusal ilişkilerde zaman zaman problemler oluşabilmektedir. Bu problemler duygusal, çevresel veya fizyolojik etkenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. İlişki danışmanlığı seansları problemlerin çözümü, bireylere yaşanan problem karşısında iyileştirme yöntemleri gibi teknikleri öğretmeyi hedeflemektedir. Davranış kontrolü, ruhsal bozukluklar tedavisi gibi problemler kaynağı tespit edilerek çiftler için iyileştirme yöntemleri uygulanmaktadır.

İlişki Danışmanlığı Seansları Nasıl Yapılır?

İlişki terapileri uzman terapist ve çiftler arasında yapılmaktadır. Seansların ilerleyişine göre bazen teke tek görüşmeler yapılırken bazı seanslarda çiftlerin katılımı sağlanmaktadır. Partnerlerin ihtiyacı olan destek türü belirlenir ve bu ihtiyaçlara yönelik terapi programları uygulanır.

İlişki Danışmanlığı

İlişki Danışmanlığı Hangi Konuları Kapsar?

İlişki danışmanlığı seanslarında çiftler arasında ben kavramının biz kavramına dönüştürülmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Evlilik öncesi danışmanlığı, çift terapileri, aile terapileri seanslarında bireyler arasında yaşanılan problemler biz kavramı doğrultusunda iyileştirilmektedir. İlişki danışmanlığı konuları;

 • Kıskançlık
 • Boşanma
 • Çiftlerin birinde psikolojik sorunların bulunması
 • İş hayatı veya kişisel sorunların partnerlere yansıtılması
 • Çiftler arasında yaşanılan uyum sorunları
 • Aldatma, aldatılma
 • İletişim problemleri
 • Şiddet
 • Kaygı ve korku bozukluğu
 • Öfke kontrolü
 • Cinsel problemler
 • Kültürel çatışma
 • Ruhsal bozukluklar

İlişki Danışmanlığı Terapileri Ne Kadar Sürer?

İlişki danışmanlığı tedavi süreçleri bireylerin sorunlarına yönelik olarak uzun süreli veya kısa süreli devam edebilir. Terapist ve çiftler arasında yapılan seanslarda çiftlerin destek hizmetine duyduğu ihtiyaç yoğunluğu terapi süresinde etkili olabilmektedir.

İlişkide denge ve çözüm desteği ilişki danışmanlığı terapileri ile mümkündür. Ayrıca ilişki danışmanlığını bütün insan ilişkilerini kapsayan bir tedavi olarak düşünebilirsiniz. Aile içi ilişkiler, iş hayatı ilişkileri, duygusal ilişkiler, arkadaş ilişkileri gibi konularda ilişki danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.degisimterapi.com/iliski-danismanligi-nedir/#:~:text=%C4%B0li%C5%9Fki%20dan%C4%B1%C5%9Fmanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1%2C%20%E2%80%9Cben%E2%80%9D%20kavram%C4%B1n%C4%B1,terapisi%20olarak%20genellikle%20ikiye%20ayr%C4%B1l%C4%B1r.

https://www.pandemospsikoloji.com/iliski-danismanligi

https://www.januspsikoloji.com/iliski-danismanligi/

https://www.aknetakademi.com.tr/egitimler/iliski-ve-evlilik-danismanligi

https://psikolojistanbul.com/iliski-danismanligi-ve-cift-terapisi/

https://www.marmaraakademi.com/iliski-ve-evlilik-danismanligi-egitimi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu