Mor Sözlük
Trend

Depresyon Hastalığı

Depresyon Nedir?

Depresyon, kişilerin kendilerini  iyi hissetmemeleri ve günlük hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bir psikolojik rahatsızlıktır.

Depresyon
Depresyon Nedir?

Depresyon Belirtileri

 • Özgüven eksikliği
 • Mutsuzluk
 • Hastanın aklına sürekli olarak ölüm ve intihar gibi  kendine zarar verici düşüncelerin gelmesi
 • Değersizlik hissi
 • Sürekli uyuma veya uyumama isteği
 • Yalnız kalma gibi semptomlar depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.

Bu semptomlardan muzdarip olan kişilerin düşünce ve davranış olarak sorunlar yaşadığı görülmektedir. Hatta günlük olarak yapmış oldukları aktivitelerde dahi çeşitli sorunlarla boğuştukları bilinmektedir.

Depresyon hastalığı yalnızca mutsuz olmayı ifade etmez. Aksine tedavi süreci oldukça zorlu olan bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Depresyon hastalığının görülme yaşı ortalama 20 ve 35 yaş aralığında olsa da artık günümüzde çocuklarda ve yaşlı bireylerde de ortaya çıktığı görülmektedir. Ancak kadınlara bakıldığında erkeklere oranla daha çok kadının depresyon hastalığına yakalandığı ve tedavi gördüğü görülmektedir.

Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde depresyon hastalığına neyin veya nelerin neden olduğu halen bilinmemektedir. Ancak birçok hastalıkta olduğu gibi zihinsel hastalıklardan biri olan depresyonunda bir nedeni söz konusudur. Depresyonla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda depresyonun ortaya çıkış nedenleri arasında şunlar gösterilmektedir:

 1. Depresyon kalıtsal bir faktör olabilir.
 2. Depresyon olan kişilerin beyinlerinde fiziksel değişiklikler söz konusudur.
 3. Hormanlarda meydana gelen değişiklikler depresyona neden olabilir.
 4. Nörotransmitterler, depresyona neden olan beyin kimyasallarıdır.

Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Depresyon hastalarının tedavi edilmemesi halinde kalp hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkması söz konusu olacaktır.

Depresyon
Depresyon

Depresyonun Yol Açabileceği Sorunlar

 • Anti-sosyal bir tutum izlenilmesi
 • Ölüm ve intihar düşüncelerinin ortaya çıkması
 • Fiziksel hastalıklar
 • Alkol bağımlılığı
 • Uyuşturucu bağımlılığı
 • Obezite vb. gibi durumlar depresyon kaynaklı ortaya çıkabilecek olan olumsuzluklardır.

Depresyon Nasıl Önlenir?

Depresyonla ilgili yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar, depresyonun önlenmesi için gerekli olan kesin bilgileri içermemektedir. Bu anlamda depresyonla karşılaşmamak için benlik saygısının güçlendirilmesi ve herhangi bir depresyon belirtisinin ortaya çıkması halinde hemen bir uzmandan destek alınmasından başka bir çare bulunmamaktadır. Yani depresyon belirtilerinin ortaya çıkmaya başlaması halinde en erkenden tedaviye başlanılması gerekmektedir.

Depresyon Nasıl Teşhis Edilir?

Depresyon hastalığının teşhisi ilk aşamada psikiyatrik değerlendirme sonucunda yapılsa da kimi vakalarda fiziksel muayene sonucunda tanının konulduğu da görülmektedir. Ancak hastalığın tanısına ve tedavi yönteminin ne olduğuna ancak uzman psikiyatrik ve psikologlar karar verebilir.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyonun tedavi edilmesinde antidepresan ve psikoterapi olmak üzere iki yöntem kullanılmaktadır. Hastanın depresyon şiddetine göre hastaneye yatırılmasıyla da tedavisi yapılabilmektedir. Ancak çoğu depresyon vakaları ayaktan tedavi edilmektedir. Tabii ki istisnai vakalarda bulunmaktadır. Burada söz konusu olan depresif semptomlar gösteren hastanın tedavi süreciyle alakalı gerekli olan bilgilendirme uzmanlar tarafından yapılacaktır. Eğer hasta intihar etme düşüncesini geliştirmişse veya intihar etme girişimi olmuşsa ; hastanın yatış işlemleri gerçekleştirilerek gözetim altına alınarak tedavisi başlatılacaktır.

Kaynakça

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.guven.com.tr/saglik-rehberi/depresyon-nedir-depresyon-belirtileri-nelerdir%23:~:text%3DDepresyon%252C%2520bireylerin%2520kendini%2520psikolojik%2520olarak,ve%2520intihar%2520d%25C3%25BC%25C5%259F%25C3%25BCnceleri%2520depresyonun%2520belirtilerindendir.&ved=2ahUKEwihhsjto436AhW7QvEDHSWAAP8QFnoECAwQBQ&usg=AOvVaw3G0xgotxbB1UH1oWNia1WG

https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/depresyon/#tedavi-yontemleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu