Diğer Hizmetler

EMDR Nedir?

EMDR Nedir? EMDR, “göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme” olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. EMDR, yaşanılan ve etkisinden kurtulamayan travmalar için uygulanan rahatlama yöntemidir. Psikoterapi çeşitleri arasında yer alır ve uzman danışanlar tarafından tedavi uygulanır. EMDR tedavisi ile zihinde kalıcı olan rahatsızlıklar ortaya çıkarılır ve yeniden işlenir.

EMDR

EMDR Tedavisi Nasıl Geliştirildi? EMDR Tarihi

EMDR, Francine Shaphiro tarafından 1987 yılında geliştirilen tedavidir. Francine Shaphiro, zihinsel araştırmalar enstitüsü’ nde çalışan kıdemli bir araştırmacıdır. Bir park gezisinde kendisini rahatsız eden düşüncelerinde azalma olduğunu ve bu durumu göz hareketlerinden kaynaklandığına bağladı. Bu düşüncesiyle yola çıkarak insanlar üzerinde de denemelere başladı. Göz hareketlerini duyarsızlaştırarak travmatik olayları tedavi etme çalışmalarını başlattı.

EMDR Tedavisi İşleyişi

EMDR teorisinde yaşanılan olumlu ya da olumsuz deneyimler beyin tarafından işlenmektedir. Deneyimle beraber edinilen bilgiler, davranış ve düşünce yapısına aktarılır. Böylece anlık veya ileriye dönük tepkiler depolanmaktadır. Travmatik olayların yaşanması bu sistemi olumsuz etkileyebilmektedir. EMDR’ ye göre ruhsal bozukluklar depolanan anı ve bilgilerin dışavurumları ile ortaya çıkmaktadır. Anlık yaşanan travmalara verilen olumsuz tepkiler ya da ruh sağlığının bozulması geçmişte biriken anılardan kaynaklanmaktadır.

EMDR Tedavi Tekniği Nasıl Uygulanır?

EMDR tedavisinde beynin adaptif bilgi işleme mekanizması kullanılmaktadır. Gözler sağdan sola gezdirilir ve beyinde bulunan yarım kürelere çift yönlü uyarı gönderilir. Tedavi esnasında anılar canlandırılması istenilir. Anı ile beraber duygu yoğunluğuna yönlendirilir. Böylece geçmişte yaşanan anılar yeniden işlenir ve duygular tetiklenir.

EMDR Tedavisi ile Anılar İşlenir?

Beyin yapısı ana rahminde oluşmaya başladığı andan itibaren ölünceye kadar kayıt mekanizması çalışmaktadır. Zamanla yaşanılan bazı olaylar tamamen unutabilen beyin özellikle travmatik olaylar karşısında anlık tepkiler ya da bir birikim oluşturabilir. Birikim sonucunda bireyler ruhsal bozukluklar yaşayabilir ve hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. EMDR biriken duygu, düşünce ve anılar adaptif bilgi işleme yöntemi ile işler ve bireylerde büyük ölçüde rahatlama sağlar. Anılar işlendikçe kişi kendini daha huzurlu ve sakin bir hayatın içinde bulabilmektedir.

EMDR

EMDR Tedavisi Hedefi Nedir?

EMDR tedavisinde hedeflenen üç temel unsur bulunmaktadır.

  • Şimdiki zamanda yaşanan tetikleyici unsurları duyarsızlaştırmak
  • Geçmişte yaşanan travmatik olayları işlemek
  • Gelecek zamanda karşılaşılabilecek olaylar karşısında yeni anlayış kazandırmak

EMDR tedavisi ile bugünkü huzursuzluk kaynağı tespit edilir ve oluşan olumsuz durum düzenlenebilmektedir.

EMDR Tedavisi Kimler Tarafında Uygulanır?

EMDR tedavisi psikolojinin farklı bir alanıdır. Türkiye Derneği tarafından EMDR Avrupa onaylı sertifikası alan psikologlar tarafından uygulanabilen tedavidir. EMDR tedavisi almak istiyorsanız tercih ettiğiniz danışanınız için ilk olarak EMDR sertifikası sorgulaması yapabilirsiniz.

EMDR tedavisinde geçmiş anılar işlenir. EMDR geçmişte yaşanılan travmatik anıları işleyerek kişinin ruhsal bozukluklarını çözümlemektedir. Ayrıca sağlıklı bireylerde de spor yarışmalarında performansı arttırmak, sınav kaygısını azaltmak veya topluluk önünde konuşma korkusunu yenmek için de uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Kaynaklar

https://www.adnancoban.com.tr/emdr-terapisi-nedir

https://www.simapsikoloji.com/emdr-nedir-emdr-terapisi-nasil-ve-kime-uygulanir/

https://eksisozluk.com/emdr–862155

https://www.emdr-tr.org/emdr-nedir/

https://www.erdempsikiyatri.com/emdr-nedir-emdr-tedavisi-terapisi-nasil-uygulanir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu