Diğer Hizmetler

Koçluk Nedir? Kimlere Koç Denir?

Koçluk, bireylerin hayatında yol arkadaşlığı görevi gören danışmanlık hizmetidir. İnsan yaşamının kendisi olarak tanımlanabilir. Bireylerin yaşam süreçleri içinde dışarıdan biz gözle yaşam ve gelişim süreçlerini takip ederek yaşam koçluğu görevlerini takip eder.

Koçluk

Koçluk Nedir?

Koçluk değişim yöntemidir. Değişime adapte olabilmek için koçluk desteği almak, motivasyon süreci sağlamaktadır. Kişilerin kendilerini farklı açılardan fark edilmesini sağlayarak karar verme aşamasında yol gösterici ve destekleyici bir süreçtir. Bu sayede çözülmesi gereken olay için odaklı düşünebilme, güçlü ve kritik sorular sorabilme yetisi kazandırır.

Koçluk Hizmetleri Hangi Alanda Uygulanmaktadır?

Koçluk hizmetleri geniş kapsamlı olarak her alanda tercih edilebilir. Koçluk eğitimini almış bireyler, kazanılan yetkinlik ve uzmanlık unvanı ile uzmanlaştığı alanda koçluk desteği sağlayabilir. Koçluk eğitimleri temel koçluk eğitim süreçlerinde başlayarak sürekli gelişen ve yenilenen sistem üzerinden devam ettirilir. Birçok farklı program ve eğitimlerle koçluk eğitimi geniş alana yayılabilir.

Koçluk Teknikleri Nelerdir?

Her birey günlük hayatta birçok sorunla karşılaşabilmektedir. Bazı bireylerde sorun çözme becerisi gelişmişken bazı bireyler sorunlar karşısında yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda profesyonel koçluk desteği alarak beceri kazanabilir. Koçluk hizmeti, bilgi ve becerilerin öğrenme süreçlerini farklı tekniklerle desteklemektedir. Koçluk teknikleri denilince ilk yöntem soru soma tekniğidir.

Koçluk Soru Sorma Teknikleri

Koçluk tekniğinin en yaygın şekli soru sorma teknikleridir. Soru sorma genel anlamda kişisel gelişim çalışmalarında ve satış yönetim alanlarının da vazgeçilmez aracı olarak kullanılmaktadır. Soru sorma tekniği ile uygun sorular sorularak karşı taraf düşündürülür. Koçluk hizmetleri için kullanılan soru türleri;

  • Küçük ve büyük sorular
  • Yararlar ve sonuçlar
  • Açık ve kapalı uçlu sorular
  • İçsel sorular
  • Temel sorular

Koçluk Hedefleri Nelerdir?

Koçluk hedefi, problemin çözülmesi ve belirlenen hedefe ulaşmaktır. Problemlerin çözümü için sorun her yönüyle incelenmelidir. Bu incelemede soru sorma tekniği kullanılarak yapılması en kolay yöntemdir. Amaç bireylerin çözüme ulaşması için sorun ile ilgili tüm bilgileri ortaya çıkarmaktır.

Koçluk

Koçluk Kimlere Hitap Eder?

Profesyonel koçluk dünyada ve tüm Türkiye’ de uygulanan bir hizmettir. Faydası ve başarısı resmi olarak tespit edilmiştir. Koçluk kimlere hitap eder? Merak edilen sorular başında gelmektedir.

  • Bireysel yaşantıyı daha etkili ve sistematik düzende devam ettirmek isteyenler
  • Amaçlarını doğru belirleyip hedeflere ulaşmak için destek almak isteyenler
  • Kişisel farkındalığı arttırmak isteyen bireyler
  • Sahip olduğu potansiyeli yaşantısına yansıtmak isteyen bireyler
  • Kariyerine yön vermek isteyen bireyler koçluk desteği için sık başvuru yapan kesimlerdir.

Koçluk hizmeti almak isteyen bireyler hizmet almak istediği alanı tercih edebilir. Hayatın her döneminde ve alanında koçluk hizmeti verilmektedir. Koçluk alanında uzmanlaşmış profesyonel bireylerden destek alarak hedeflerinize yön verebilirsiniz. Danışmanlarla yapılan seanslarda ihtiyaç ve hedefler belirlenir destek programları tercih edilir. Bu süreçte farklı alan destekleri de seanslara dahil edilebilir.

Kaynaklar

https://www.yasamkocluguegitimi.com/kocluk-teknikleri-nedir/

https://www.necdetuygurerkocluk.com/yazilarim/

https://www.ericksontr.com/kocluk/

https://www.acikbeyin.com/kocluk/

https://www.potansiyelim.com/kocluk-nedir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu