Mor Sözlük

Beck Depresyon Ölçeği

Beck Depresyon Ölçeği, tıbbi konuda kesin bir sonuç bildirmeyerek tanı konması için herhangi bir netlik ifade etmez. Bu bağlamda Beck Depresyon Ölçeği sadece farkındalığın oluşması amacıyla yapılmaktadır.

Bu ölçek kendi içerisinde bireyleri iki ana grup altında ele almaktadır. Bu grupların ilkinde duygusal ikincisin de ise fiziksel belirtiler yer almaktadır. Duygusal belirtiler tamamen insan duygularına yönelik ortaya çıkmaktadır. Ancak fiziksel belirtiler; uykusuzluk, iştah kaybı, cinsel isteksizlik, uyku düzensizliği, bulantı vb. şekilde ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı bu testten elde edilen sonuçlar kesin olmamakla beraber uygulanacak olan terapilerin ve diğer tedavi yöntemlerinin belirlenmesini sağlayacaktır. Her ne kadar sanal ortamda bu ölçümler ilgili çeşitli uygulamalar yapılsa da asıl uygulama psikologlar ve psikiyatristler tarafından yapılmalıdır. Böylece elde edilen sonuçlar uzmanlar tarafından değerlendirilerek gerekli yol haritası belirlenecektir.

Beck Depresyon Ölçeği Nasıl Yapılır?

Ölçüm için yapılacak olan testte 21 adet soru yer almaktadır. Her sorunun kendi içerisinde bir şıkları bulunmaktadır. Şıklarda yer alan ifadeler arasından size en yakın olanı işaretleyerek 21 maddelik test tamamlanır. Testlere verilen yanıtlarını puanına göre hesaplamalar yapılarak depresyon belirtilerinin olup olmadığına bakılır veya mevcut depresyon hastalığının seviyesi ölçülür. Yani yapılan Beck testinde alınan puanlar depresyon seviyesiyle ilgili bilgiler verecektir. Tabii ki elde edilen sonuçlarda istisnalar görülmektedir. Ancak tanı konma sürecinde bu ölçeğin yardımcı olduğu da görülmektedir.

Beck Depresyon Ölçeği Puanlaması Nasıl Yapılır?

Beck Depresyon Ölçeği Sonucunda Elde Edilen Puanlar Şu Şekilde Değerlendirilir:

• 0-9 depresyon başlangıcı

• 10-16 hafif depresyon

• 17-29 orta depresyon

• 30-63 şiddetli depresyon

Testten elde edilen puanlar doğrultusunda depresyon şiddetinin varlığı ve varsa şiddetinin ölçümü gerçekleştirilir.

Beck Depresyon Ölçeği Hangi Yaşa Uygulanır?

Kısacası depresyon testi olarak adlandırabileceğimiz bu ölçek 13 yaştan itibaren her yaş grubuna uygulanabilen bir testtir. Yaş grubu ne olursa olsun bir bireyin depresyon belirtileri gösterip göstermediğini anlamaya yönelik psikologlar ve psikiyatristler tarafından uzmanca uygulanması gereken bu işlem tıbbi alanda uygulanmaktadır.

Beck Depresyon Ölçeği Güvenilir mi?

Beck depresyon ölçeğinin güvenilirliği konusunda birçok araştırma yapılmış olup elden edilen sonuçlarda yüksek değerlerin olduğu görülmüştür. Bu anlamda da ölçeklerin hesaplanması alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalı ve elde edilen sonuçları da baz alarak gerek varsa tedavi uygulaması yapılmalıdır.

Aaron Temkin Beck Kimdir?

Aaron Temkin Beck, bilişsel davranışçı terapisinin kurucusu olarak tanınan ünlü bir psikiyatristtir. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Beck, psikiyatrik alanıyla ilgilenmeye başlamıştır. Anksiyete Ölçeği, Umutsuzluk Ölçeği, Depresyon Ölçeği gibi psikoloji testlerini hazırlayarak psikiyatrik çalışmalara yön vermiştir.

Beck Depresyon Ölçeğini Kimler Yapabilir?  

Depresyon Ölçeği, kişinin depresyon düzeyini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Depresyon Ölçeği, kişinin depresyon düzeyini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Depresyon Ölçeği, kişinin depresyon düzeyini ölçmek için kullanılan bir araçtır.

Depresyon Ölçeği, her yaştan ve her cinsiyetten kişiler tarafından kullanılabilir. Depresyon Ölçeği, kişinin depresyon düzeyini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Depresyon Ölçeği, kişinin depresyon düzeyini ölçmek için kullanılan bir araçtır.

Depresyon Ölçeği, kişinin depresyon düzeyini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Depresyon Ölçeği, her yaştan ve her cinsiyetten kişiler tarafından kullanılabilir. Depresyon Ölçeği, her yaştan ve her cinsiyetten kişiler tarafından kullanılabilir.

Depresyon Ölçeği, her yaştan ve her cinsiyetten kişiler tarafından kullanılabilir. Depresyon Ölçeği, her yaştan ve her cinsiyetten kişiler tarafından kullanılabilir. Depresyon Ölçeği, genellikle psikiyatristler, psikologlar ve diğer sağlık profesyonelleri tarafından uygulanır. Depresyon Ölçeği, kişinin depresyon düzeyini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Bu aracın alanında uzman olan kişilerce yapılması gerekir.  

Beck depresyon ölçeği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için şimdi Moroda Psikoloji ile iletişime geçin. 

Günümüzde Beck Depresyon Ölçeği çeşitli sanal mecralarda yapılabilirken uzman eşliğinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin alanında uzman doktorlar tarafından uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

Kaynakça

https://www.erdempsikiyatri.com/beck-anksiyete-olcegi

https://www.psikologofisi.com/beck-depresyon-testi

https://npistanbul.com/beck-depresyon-testi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beck Depresyon Ölçeği


 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu