Mor Sözlük

Çok Aşklılık | Çok Eşlilik  (Poligami)

Poligami Nedir?

Evlilik kavramı, evrensel nitelikte olup iki bireyin birliktelik içerisindeyken cinsel yaşamlarının toplum içerisinde kabul edilebilir olması; yasalar tarafından insani değerlerinin korunması gibi birçok anlamı ifade etmektedir.  Ancak günümüzde poligami yani diğer adıyla çok eşlilik veya çok aşklılık gibi aykırı birlikteliklerin olduğu da görülmektedir.

Çok Eşlilik (Poligami)
Çok Eşlilik (Poligami)

Poligami, yunanca kökenli bir kelime olup; bir kadını veya bir erkeğin birden fazla kişiyle evlenmesine veya aşık olmasına verilen isimdir.

Günümüz dünyasına baktığımızda çok eşlilik kavramının dünya genelinde yaygın olduğunu ve en çok Afrika kıtasında görülmekte olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda poligami, pisikyatrik çalışmalarda araştırma konusu olmuştur. Hatta poligami yani çok eşlilik durumuyla alakalı terapi gören insanların olduğu bilinmektedir.

Çok Eşli Olmanın Nedenleri Nelerdir?

Poligami dünya genelinde yer alan çok önemli bir sorundur. Bu sorunun kaynağına inmek ve nedenlerini öğrenmek, çok aşklılık diğer bir ifadeyle çok eşliliğin önüne geçebilmek için büyük bir adım olacaktır.

Çok Eşliliğin Nedenleri

  • Sosyal
  • Ekonomik
  • Toplumsal
  • Politik
  • Aile
  • Karakter gibi faktörler çok aşklılık nedenleri arasında yer almaktadır.

Bazı toplumlarda poligaminin nedenleri arasında erkekler yönünden maddi güçte bulunmaktadır. Ancak tüm bu poligami nedenlerinin tek bir çıkış noktası vardır. O da insan psikolojisidir.

Çok Eşliliğin Ruh Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Amerikan’da yapılan bir araştırma da poligami kavramının kadın istismarıyla iç içe geçen iki kavram olduğundan bahsedilmiştir.  Çünkü araştırma sonucunda özellikle kadın eşlerin hem birbirlerine şiddet gösterdikleri hem de erkek tarafından şiddete uğradıkları tespit edilmiştir.

Çok Eşlilik (Poligami)

Bu durum tabii ki kadının birden fazla erkekle evlenmesinde de aynı sonuçları doğurmaktadır. Ancak toplumda erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi yaygın olduğundan, çoğunlukla çok eşlilik kavramının “kuma” ifadesi adı altında kadınların psikolojisi yönünden ele alındığı görülmektedir. Bu doğrultuda tek erkeğe bağlı olan kadınların, birbirlerini kıskandıkları ve öfke patlamaları yaşadıkları görülmektedir. Çünkü böyle bir durumda kıskançlığın ve rekabetin yaşanması kaçınılmazdır.

Poligamiye maruz kalmış kadınların öfke patlamaları yaşamaya başlaması haklı olarak çeşitli psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasının yanında çeşitli biyolojik hastalıkların ortaya çıkmasına nedendir. Bu açıdan poligami şiddetinin yaratmış olduğu etkiye karşı tepki düzeyinin artması psikiyatrik tedavinin başlaması için büyük bir etkendir.

Bu açıdan poligami şiddetine son vermek ve bu olumsuz durumun baskısından kurtulmak adına mutlaka psikiyatrik danışmanlık hizmetlerinden faydalanılmalıdır.

Kaynakça

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/115198%23:~:text%3DPoligami%2520(%25C3%25A7ok%2520e%25C5%259Flilik)%2520ayn%25C4%25B1%2520cinsten,y%25C3%25B6n%25C3%25BC%2520olan%2520multidisipliner%2520bir%2520konudur.&ved=2ahUKEwj62o7U54_6AhUcRvEDHXABDd0QFnoECAQQBg&usg=AOvVaw3E7tpoyUV6qOrmRAFUkCAR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu