Diğer Hizmetler

Cinsel Problemler

Cinsel problemler, ikili ilişkilerde büyük sorun yaratabilen bir problem kaynağıdır. Halk arasında yanlış bilinen cinsellik konuları kısık sesle konuşulan yanlış bilgiler doğrultusunda ilişkilerde problem yaratabilmektedir. Cinsel problemlerin temel kaynağı bilgi eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Çünkü cinsellik konuşmak büyük bir çoğunluğa göre ayıp tabiri ile bastırılabilmektedir.

Cinsel Problemler

Cinsel Problemler Neden Yaşanır? Cinsel Sorunların Kaynağı Nedir?

Dünya’ nın her bölgesinde cinsellik üzerine birçok bilimsel araştırmalar geçmişten günümüze halen devam etmektedir. İkili ilişkilerde önemli bir rol oynayan cinsellik, bireyler arasında olumlu ya da olumsuz sonuçlar oluşturabilmektedir. Yaşanılan kültürlere göre cinsellik normal kabul edilebilen bir durumken daha muhafazakar toplumlarda yanlış bir olay örgüsü olduğu kabul görmektedir. Baskıcı toplumlarda küçük yaştaki bireyler cinsellik konusunda yanlış eğitim sonucunda farklı problemlerle karşılaşılabilmektedir.

Cinsel problemler nedenleri;

  • Özgüven eksikliği, çekingenlik
  • Eşler arasında yaşanan çatışma
  • Geçmişte yaşanan travmalar
  • Cinsellik konusunda geçmişte yapılan baskıcı tutum
  • Bekaret konusuna aşırı anlam yüklenmesi
  • Yetiştirilme koşulları

Cinsel Problemler Eğitimsizlikten Kaynaklanıyor Olabilir

Cinsellik konusunda bilinen yanlış bilgiler ve gerekli bilgilerin edinilmemesi cinsel problemler nedeni olabilmektedir. Kadınlarda vajinismus, cinsel isteksizlik; erkeklerde ise boşalma sorunları ve yine cinsel isteksizlik problemleri sıklıkla görülebilmektedir. Fiziki olarak sorunu olmayan bireyler ruhsal olarak cinsellik konusunda ön yargılı ve tedirgin yaklaşım sergileyebilmektedir.

Cinsel Problemler Yanlış İnanışlardan Kaynaklanıyor Olabilir

Cinsellik, seks konusunda yanlış bilinen doğrular nedeniyle toplum bilinci kısıtlanmış ve geride bırakılmıştır. Cinsellik konusunda bilinen birçok bilgi abartılı ve yanlış olarak gözlenmiştir. Özellikle cinsellik ve haz duygusunun erkeklere yönelik olduğu eğitimi kadınlar üzerinde baskılı tutumlarla aktarılmaktadır. Erkekler gibi kadınların da cinsel hayatı önem taşımaktadır.

Kadınlarda Görülen Cinsel Problemler

Kadınlar arasında en yaygın görülen cinsel problemler vajinismus ve orgazm bozukluğudur. Vajinismus, birleşme esnasında kadın cinsel organının kasılması ve erkek cinsel organının girişine izin verilmemesi durumudur. Vajinismus genel olarak cinsellik konusunda yanlış edinilen bilgilerden dolayı psikolojik olarak oluşmaktadır.

Cinsel Problemler

Orgazm bozukluğu ise, kadınların birleşme esnasında cinsellik hazzını yaşayamamasıdır. Orgazm eksikliği yine psikolojik olarak kaynaklanmaktadır. Günümüzde hala hayatında hiç orgazm olmamış ve bu konuda hiçbir bilgisi olmayan kadınlar bile mevcut. Tüm bu olumsuzluklar cinsel problemler nedeni olabilmekte ve bilinçsizlikten kaynaklanmaktadır.

Erkeklerde Görülen Cinsel Problemler

Erkeklerde görülen cinsel problemler ereksiyon (sertleşme) bozukluğu, erken veya geç boşalma olarak bilinmektedir. Cinsel fobi, cinsel isteksizlik kadınlarda görüldüğü gibi erkeklerde de görülebilmektedir. Psikolojik kaynaklı olduğu bilinen bu cinsel problemler uzman bir danışan desteği ile çözümlenebilmektedir.

Cinsel problemler konusunda sorun yaşıyor ve bu sorunu kendi başınıza çözümleyemiyorsanız bir danışana başvurabilirsiniz. Cinsellik insan hayatının ihtiyaçları arasında bulunan ve eğitimle düzelebilen bir olgudur. Normal bir rahatsızlık olarak kabul edilip, fiziksel rahatsızlıklar gibi tedavi olma yöntemi tercih edilmelidir. Cinsel problemler sosyal hayat ve ikili ilişkilerde olumsuzluklar yaratabilmektedir.

Kaynaklar

https://www.medicalpark.com.tr/psikoloji-kaynakli-cinsel-sorunlar/hg-1931

https://www.vajinismusmerkezi.com/cinsel-sorunlar-problemler

https://www.adeldanismanlik.com/cinsel-problemler/

https://www.livhospital.com/liv-tibbi-branslari/kadin-hastaliklari-ve-dogum/cinsel-problemler

https://www.acibadem.com.tr/acibadem-de/cinsel-islev-bozukluklari-tedavisi/

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/cinsel-sorunlar-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu