Mor Sözlük

Meditasyon

Meditasyon Nedir?

Meditasyon kelimesi Latince kökenli olup, derin düşünme anlamına gelmektedir. İnsanlar meditasyon yaparak hem zihinlerini rahatlatabilir hem de sağlık sorunlarının azalmasına katkıda bulunabilmektedir. Bunu da ancak meditasyonun sağlamış olduğu konsantrasyon yeteneği ile gerçekleştirmektedir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Günümüzde meditasyon yapmanın birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu türlerin hepsinin temelinde nefes ve konsantrasyon kontrolünün sağlanması yatmaktadır. Kişi, meditasyon esnasında Nefes alış ve verişlerini kontrol ederek belli bir noktaya odaklanmaktadır.

Meditasyon Nedir?
Meditasyon Nedir?

Bu sayede belleğindeki kötü düşüncelerden uzaklaşacaktır. Bunun için de herhangi bir eşyaya veya ekipmana ihtiyaç bulunmamaktadır. Sadece insanın iç dünyasına yönelerek rahatlaması yeterli olacaktır. Ancak bizler yine de sizler için meditasyon yaparken hangi adımları izlemeniz gerektiğinden de bahsetmek istiyoruz:

 • Meditasyon yapmak için öncelikle özel bir alan seçmelisiniz.
 • Bu alanda tütsüler, çiçekler olabilir. Hatta deniz kenarında bile meditasyon yapmanız mümkündür.
 • Daha sonra da sırtınız düz olacak bir şekilde oturmanız gerekiyor.
 • Sonrasında gözlerinizi kapatarak sizi huzur veren bir nesneyi veya anıyı gözünüzün önünde canlandırılmalısınız.
 • Nefes alış-verişlerinizi kontrol edip zihninizi boşaltırsanız, gerçek anlamda bir meditasyon yapmaya başlamış olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta konsantrasyon konusunda başarılı olmanızdır. Çünkü meditasyondaki ana temel konsantrasyon sağlanarak zihnin boşalmasına yardımcı olmaktır.

Meditasyon Hangi Sağlık Sorunlarına İyi Gelir?

Meditasyon yapmak özellikle stres kaynaklı sağlık sorunlarının semptomlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Bazı araştırmalar meditasyon yapmanın aşağıdaki semptomların azalmasına yardımcı olabileceğini söylemektedir:

 • Stres
 • Uyku problemleri
 • Depresyon
 • Kalp hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Huzursuz bağırsak sendromu gibi bu tip stres kaynaklı hastalıkların semptomlarının hafifletilmesi için meditasyon yapılması tavsiye edilmektedir.
Meditasyon
Meditasyon

Elbette bu ödeme meditasyon yapmak hakkında yeterli bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Çünkü meditasyon da aslında kendi içerisinde ilimleri bulunan bir yöntemdir. Günümüzde birçok danışma merkezinde meditasyon yöntemlerinin kullanıldığı bilinmektedir. Hatta psikiyatrik tedavilerde de meditasyon türlerinin kullanıldığı görülmektedir.

Meditasyon Türleri Nelerdir?

Meditasyon türleri kendi içerisinde belli kollara ayrılmaktadır. Bunlardan bazıları; rehberlik meditasyon, sevgi dolu iyilik meditasyonu, çakra meditasyonu, yoga meditasyonu ve benzeri birçok meditasyon çeşidi bulunmaktadır. Meditasyon türü hangisi uygunsa daha doğrusu hangi meditasyon türü kişiye hitap ediyorsa onun yapılması gerekmektedir.

Herkes Meditasyon Yapabilir mi?

Günümüzde online ortamlarda yapılan birçok meditasyon kanalı bulunmaktadır. Ancak kişiler evlerinde tek başlarına bile meditasyon yapabilirler. Meditasyon konusunda bilgi sahibi olmaları yeterli olacaktır. Tabii ki meditasyon yapmak sadece gözleri kapamak değil bir nevi insanın kendisine konsantrasyon olması demektir. Dolayısıyla da kişinin kendi zihnini serbest bırakması için meditasyon konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Meditasyon Önerileri Nelerdir?

Meditasyon, insanların fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlıklarını iyileştirmek için kullanılan bir tekniktir. Meditasyon, kişinin kendini daha iyi tanımasına ve daha iyi anlamasına yardımcı olur. 

Meditasyon, kişiyi öfke ve kaygıyı azaltmaya teşvik eder. Meditasyonun farklı türleri vardır. Kişiler meditasyona başlamak için farklı türleri denemelidir. Kişiler meditasyonda derinlik arayabilirler.  Kişiler ayrıca meditasyondaki farklı teknikleri denemelidir ve bunlarla ilgili uygulamalar yapmalarını öneriyoruz. 

Meditasyon, insanların fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlıklarını iyileştirmek için kullanılan bir tekniktir. Meditasyon, kişinin kendini daha iyi tanımasına ve daha iyi anlamasına yardımcı olur. Meditasyon, kişinin kendini daha iyi ifade etmesine ve daha iyi bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Meditasyon, kişinin kendini daha iyi hissetmesine ve daha iyi bir yaşam sürmesine yardımcı olur.  Kişiler meditasyonda derinlik arayabilirler. Kişiler meditasyonda derinlik arayabilirler.

Meditasyon hakkında detaylı bilgi almak için şimdi Moroda ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kaynakça

https://www.acibadem.com.tr/hayat/meditasyon-nedir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu