Mor Sözlük

Angelman Sendromu Nedir?

Angelman sendromunun nedeni, 15. kromozomun maternalden gelen bir kopyasının yokluğu veya bozukluğu sonucu oluşan genetik bir defektir. Aynı zamanda, bu kromozomdaki genlerin mutasyonları veya silinmeleri de Angelman sendromunun nedenleri arasındadır.

Angelman Sendromunun Tanısı ve Tedavisi

Angelman sendromunun tanısı, genetik testler, fiziksel ve davranışsal incelemeler, MRI ve EEG gibi bir dizi test ve araştırmaya dayanır. Ancak, Angelman sendromunun tam olarak tedavisi henüz bulunmamıştır ve halen devam eden çalışmalar bulunmaktadır. Tedavi, belirtileri azaltmak ve hastaların yaşam kalitesini arttırmak için yapılır. Fizik tedavi, beslenme ve uyku terapileri, ilaç tedavisi gibi farklı yaklaşımlar kullanılabilir.

Angelman Sendromu Tanısı ve Tedavisi
Angelman Sendromu Tanısı ve Tedavisi

Angelman sendromu, genellikle fiziksel ve zihinsel gelişimde gecikme, konuşma güçlüğü, hareket bozukluğu ve bazı davranış özellikleri ile karakterize edilen bir nörogelişimsel bozukluktur.

Angelman sendromu teşhisi, semptomlara dayalı klinik bir değerlendirme, genetik testler ve bazen EEG gibi testlerin kullanımı ile konulabilir.

Angelman sendromunun tedavisi semptomlara yöneliktir. Örneğin, epileptik nöbetleri kontrol etmek için antiepileptik ilaçlar kullanılabilir. Fizyoterapi, konuşma terapisi ve özel eğitim gibi rehabilitasyon hizmetleri, çocuğun gelişimini desteklemeye yardımcı olabilir. Davranışsal tedavi de, özellikle uyku sorunları ve hiperaktivite gibi belirtileri olan çocuklar için yararlı olabilir. Ancak, bu tedaviler semptomları iyileştirmek için tasarlanmış olsa da, Angelman sendromunun neden olduğu temel genetik bozukluğu tedavi etmezler.

Angelman Sendromlu Bireylerin ve Ailelerinin Desteği

Angelman sendromlu bireyler ve aileleri, hayatları boyunca destek ve yardıma ihtiyaç duyabilirler. Aileler, hastalık hakkında bilgilendirilmeli ve hastaların ihtiyaçlarına uygun olarak eğitim ve rehberlik almalıdırlar.

Angelman Sendromlu Bireyler
Angelman Sendromlu Bireyler

Ayrıca, Angelman sendromlu bireylerin hayatını kolaylaştırmak için fiziksel ve davranışsal terapiler, sosyal yardım ve özel eğitim programları gibi çeşitli hizmetler de sunulabilir. Aileler ve hastalar, Angelman sendromlu bireyler için oluşturulmuş özel eğitim merkezleri, dernekler ve sosyal gruplar gibi topluluklarla bağlantı kurabilirler.

Angelman sendromlu bireylerin yaşamı, destek ve yardım alarak daha iyi hale getirilebilir. Aileler ve hastalar, hastalıkla başa çıkarken birbirlerine destek olmalı ve yaşamlarının en iyi şekilde sürdürülmesine odaklanmalıdır.

Bu makalede, Angelman sendromu hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Her hastalık durumu benzersizdir ve bu nedenle, hastalar ve aileleri hastalıkları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve uzman bir hekimle konsultasyon yapmak için doktorlarına danışmalıdırlar.

Kaynakça

“Angelman syndrome.” Mayo Clinic, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 27 Oct. 2020, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/angelman-syndrome/symptoms-causes/syc-20354947.

“Angelman Syndrome.” National Institute of Neurological Disorders and Stroke, U.S. Department of Health and Human Services, 1 Feb. 2021, www.ninds.nih.gov/disorders/all-disorders/angelman-syndrome.

“What is Angelman syndrome?” Angelman Syndrome Foundation, www.angelman.org/about-angelman-syndrome/.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu