Danışmanlık

Evlilik Öncesi Danışmanlığı

Evlilik öncesi danışmanlığı, son dönemlerde artan boşanma süreçleri için oldukça büyük önem arz etmektedir. Evlilik öncesi eş adaylarının sağlıklı karar alma mekanizmasını güçlendirerek bireylere yön göstermektedir. Evlilik kararı bireylerin hayatlarında önemli dönemin başlangıcıdır. Evlilik kararı vermeden önce birbirini tanımak, her yönüyle doyum verici olabilme yeteneklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Evlilik öncesi danışmanlığı hizmetleri tüm bu konularda destek sağlayabilmektedir.

Evlilik Öncesi Danışmanlığı Hizmetlerinin Hedefleri Nelerdir?

Evlilik birey hayatında yeni ve önemli bir dönemin başlangıcıdır. Maddi ve manevi sorumlulukların artması, özgürlüklerin kısıtlanması, aynı çatı altında uzun dönem yaşamanın zorlukları gibi bir takım olasılıklar mevcuttur. Dolayısıyla evlilik öncesi danışmanlığı hizmetleri kişilerin beklentilerini yeniden değerlendirme ve tüm yönleriyle gözlemleme imkanı sağlamaktadır. Evlilik öncesi danışmanlığı terapilerinde temel amaç çift olma, psikolojik olarak evliliğe hazırlanma ve gerekli durumlarda çift becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Evlilik Öncesi Danışmanlığı Neler Yapar?

Evlilik danışmanlığı uygulamaları, psikolojik ve davranışsal yapıları değerlendirip düzenler. Fiziksel olarak saygılı ve sağlıklı birliktelik kurulması için çalışmalar yapar. Evlilik öncesi danışmanlığı kapsamında yapılan çalışmalar şu şekilde değerlendirilebilir.

 • Çiftlerin birbirleriyle yüzleşmesi sağlanır. Yüzleşme tekniğinde mevcut olan tüm alışkanlık ve değerler ortaya çıkarılır.
 • Karakter analizleri ve evlilik rolleri gereklilikleri tartışılır ve incelenir.
 • Eş adaylarının birbirinden farklı özellikleri ele alınarak bu farklılıkların çıkarabileceği sorunlar değerlendirilir.
 • Evlilik çiftlerin birbirini keşfetmesini sağlayan bir süreçtir. Bu keşif evlilik öncesi danışmanlığı ile yapılarak olası sürprizler ortaya çıkmaktadır.

Evlilik Öncesi Danışmanlığı Psikolojik Danışmada Ele Alınan Konular Nelerdir?

Evlilikten beklentiler, evliliğin getirdiği sorumluluklar gibi detaylar çiftlerde çatışmalara neden olabilmektedir. Evlilik öncesi birbirini tanıma ve daha iyi anlama konusunda destek almak için evlilik öncesi danışmanlığı hizmetlerinden yararlanılabilir. Son yıllarda evlilik danışmanlığı konusunda destek almak karar sürecinin daha sağlıklı işlemesindeki katkısı artmış görünmektedir. Evlilik öncesi danışmanlığı alanında ele alınan konular;

 • Evliliğin getirdiği bireysel ve sosyal sorumluluklar
 • Aile bütçesi
 • Eş rolleri
 • Çocuk sahibi olma kararı
 • Ortak ev yaşantısı
 • İş ve maddiyat
 • Eşlerin birbirinden beklentileri
 • Aile olma bilinci

Evlilik Öncesi Danışmanlığı Terapi Süreci Nasıldır?

Evlilik öncesi danışmanlığı terapilerinde çiftler beraber incelenmektedir. Bu nedenle ikili katılım sağlamak terapi verimi için önem taşır. Çiftlerle yapılan terapilerde çiftlerin birbirini tanıması, ilişkilerini anlamlandırması, olası sorunlar için çözüm üretme kapasiteleri görme imkanı sağlanmaktadır. Bazı durumlarda çiftler tek tek seansa alınmaktadır. Psikolojik danışman çiftlere özel uygulamalar düzenleyerek danışmanlık hizmetini tamamlamaktadır.

Evlilik öncesi danışmanlığı seanslarında iletişim becerileri geliştirilmektedir. Evliliğin olmazsa olmazı güven duygusu iletişimle sağlanabilmektedir. Tarafların birbirini anlaması ve beklentilerin karşılanabilmesi için iletişim yeteneğinin güçlü olması gerekmektedir. Evlilik öncesi danışmanlığı hizmetleri daha doyum verici ilişki sürecine destek vermektedir. Çiftler hayatında oldukça önemli bir karar olan evlilik sürecinde sağlıklı ve etkili temellerin atılması gelecek açısından önem arz etmektedir.

Kaynaklar

https://www.pandemospsikoloji.com/evlilik-oncesi-danismanligi#:~:text=Evlilik%20%C3%96ncesi%20Dan%C4%B1%C5%9Fmanl%C4%B1k%20Nedir%3F,ad%C4%B1na%20%C3%B6nerilerde%20bulunmay%C4%B1%20ama%C3%A7layan%20uygulamalard%C4%B1r.

https://mehmetulubey.com/hizmetlerim/psikoterapi-psikolojik-danismanlik/evlilik-oncesi-danismanlik/

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/saglikli-bir-evliligin-formulu-evlilik-oncesi-psikolojik-danismanlik-1729158

https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_14938.htm

https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_544.htm

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu