Mor Sözlük

BDT Vaka Formülasyonu

 BDT vaka formülasyonu klinik sürecin önemli bir parçasıdır. Bir hastanın mevcut problemini anlamanın ve bunu ele almak için bir eylem planı geliştirmenin bir yoludur.

BDT Vaka Formülasyonu Nedir?
BDT Vaka Formülasyonu Nedir?

BDT Vaka Formülasyonu Nerede Kullanılır?

BDT vaka formülasyonu, Bilişsel-Davranışçı Terapi (BDT) ve Bilişsel-Kişilerarası Terapi (CIT) ve Diyalektik Davranış Terapisi (DBT) gibi diğer kanıta dayalı tedavilerde kullanılır. Ayrıca psikodinamik terapi gibi diğer terapötik yaklaşımlarda da kullanılır.

Bu makalenin amacı, Bilişsel-Kişilerarası Vaka Formülasyonu (BDT) ve klinik uygulamadaki uygulamasına genel bir bakış sunmaktır.

Bilişsel-Kişilerarası Vaka Formülasyonu Nedir?

Bilişsel-Kişilerarası Vaka Formülasyonu (CIS), bilişsel ve kişilerarası yaklaşımları birleştiren bir vaka formülasyonu modelidir. Bir kişinin düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının hepsinin birbirine bağlı olduğu ve birbirleriyle olan ilişkileri açısından anlaşılabileceği fikrine dayanır.

Bilişsel Kişilerarası Terapi ile Bilişsel Davranışçı Terapi Arasındaki Farklar Nedir?

Bilişsel Kişilerarası Terapi ile Bilişsel Davranışçı Terapi Arasındaki Farklar Nedir?
Bilişsel Kişilerarası Terapi ile Bilişsel Davranışçı Terapi Arasındaki Farklar Nedir?
  • CIS, hastanın  mevcut durumunu ve geçmiş deneyimleriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamaya odaklanır. Ayrıca, hastanın düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine ve çevreden nasıl etkilendiklerine de bakar.

 

  • BDT, hastanın geçmişini, mevcut durumunu ve gelecekteki hedeflerini dikkate alan vaka formülasyonuna kapsamlı bir yaklaşımdır. Bir kişinin düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının hepsinin birbirine bağlı olduğu ve  birbirleriyle olan ilişkileri açısından anlaşılabileceği fikrine dayanır.

 

  • BDT; hastanın düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine ve çevreden nasıl etkilendiğine bakar.

BDT Vaka Formülasyonu Nedir?

BDT vaka formülasyonu modeli, bir kişinin düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının hepsinin birbirine bağlı olduğu ve birbirleriyle olan ilişkileri açısından anlaşılabileceği fikrine dayanır. Bir kişinin düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının  hepsinin  birbirine bağlı olduğu ve birbirleriyle olan ilişkileri açısından anlaşılabileceği fikrine dayanır.

BDT Vaka Formülasyonu Nedir?
BDT Vaka Formülasyonu Nedir?

BDT vaka formülasyonu, hastanın düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine ve çevreden nasıl etkilendiğine bakar.

BDT vaka formülasyonu modeli, bir kişinin düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının hepsinin birbirine bağlı olduğu ve birbirleriyle olan ilişkileri açısından anlaşılabileceği fikrine dayanır.

Bir kişinin düşüncelerinin, duygularını  ve davranışlarının hepsinin birbirine bağlı olduğu ve birbirleriyle olan ilişkileri açısından anlaşılabileceği fikrine dayanır.

BDT, hastanın düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine ve çevreden nasıl etkilendiğine bakar. BDT vaka formülasyonu modeli, bir kişinin düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının hepsinin birbirine bağlı olduğu ve birbirleriyle olan ilişkileri açısından anlaşılabileceği fikrine dayanır.

KAYNAKÇA

 Amerikan Psikoloji Derneği. (2020). Bilişsel-Kişilerarası Vaka Formülasyonu. https://www.apa.org/ptsd-guideline/treatments/cognitive-interpersonal-case-formulation Beck, A. T., & Emery, G. adresinden alındı.  (1985). Anksiyete bozuklukları ve fobileri: Bilişsel bir bakış açısı. New York: Temel Kitaplar. Butler, G., & Hope, T. (2008). Bilişsel-davranışçı 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu