Mor Sözlük

Kanser nedir? Kanser belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kanser Nedir?

Kanser nedir? Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünerek çoğalması ile beliren kötü kitlelere denilmektedir.

Kanser Nedir?
Kanser Nedir?

Genel anlamda ise kanser kelimesi, insan veya hayvan vücudunun çeşitli bölgelerinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile meydana gelen hastalık grubudur. Günümüzde birçok çeşit kanser tipi bulunmaktadır. Tüm kanser türleri, anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalmasıyla başlamaktadır.

Bir Hücre Nasıl Kansere Dönüşür?

Bütün kanser türleri, vücudun temel ögesi olan hücreler tarafından gelişmektedir. Kanser hastalıklarının nasıl geliştiğini anlamak için hücrelerin nasıl kansere dönüştüğünü bilmek gerekir. Bunun için de hücrelerin bölünmesini bilmek gerekiyor.

Her canlıda bulunan hücreler bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ancak bu hücrelerde kas ve sinir dokusu bulunmamaktadır. Ömrünü tamamlamış olan hücrelerin yenilenmesi veya zedelenmiş dokuların onarılması amacıyla bu hücrelerin çoğalabildiği görülmektedir.

Fakat bu hücrelerin yetenekleri sınırlıdır. Yani sonsuza kadar kendilerini yenileyemez ve bölünemezler. Her hücrenin belli bir bölünebilme sayısı bulunmaktadır. Ancak bazı durumlarda hücreler bilincini kaybederek kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başlar. Fazla hücrelerin oluşturmuş olduğu kitleler büyüyerek tümörü oluşturmaktadırlar. Bu da bize kanser hücrelerinin nasıl geliştiğini göstermektedir.

Kanser En Çok Kimlerde Görülür?

Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar, kanser hastalıklarının en çok kimlerde görüldüğünü verilere dayalı olarak göstermektedir. Ancak cinsiyet anlamında net bir şey söylemek mümkün değildir.

Kanser Neden Olur?

Kanser hastalıklarının ana etkeni, genetik yapının yani DNA’nın çeşitli sebeplerden dolayı bozulmasıdır. Ayrıca genetik faktörlerle birlikte çevresel faktörlerde bir bireyin kanser olmasına neden olabilir. Ancak genel olarak kanser oluşumuna yol açan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yaş
 • Kansere neden olan kimyasal maddeler
 • Yetersiz beslenme
 • Hormonlar
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Radyasyon ve benzeri

Kanserin Belirtileri Nelerdir?

Kanser şüphesi duyulan hastalarda genelde şu belirtiler ortaya çıkmaktadır:

 • Memede kitle
 • Vücudun herhangi bir yerinde kitle
 • Mide veya makat ağrısı
 • İdrardan veya dışkıdan kan gelmesi
 • Anormal kilo kaybı
 • Halsizlik

Karın ağrısı ve benzeri en başta da belirttiğimiz gibi birçok kanser türevi bulunmaktadır. Ve bu türevlere bakıldığında her birinin semptomu farklıdır.

Kanserle Nasıl Başa Çıkılır?

Kanser, vücudun kontrolsüz şekilde büyüyen hücrelerin oluşturduğu bir hastalıktır. Kanser, vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir ve çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Kanser, çu zaman tedavi edilebilir ancak bazen de ölümcül olabilir.

Kanserin erken teşhisi ve tedavisi, hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır. Kanserin başa çıkılması için, öncelikle hastaların kanserden etkilenme risklerini azaltmaları gerekmektedir. Bunu yapmak için, sağlıklı bir yaşam tarzına uymak önemlidir. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve sigara kullanmamak gibi alışkanlıklar kanser riskini azaltacaktır.

Ayrıca, düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek de önemlidir. Doktorlar, hastaların vücutlarındaki herhangi bir anormalliği erken teşhis etmek için testler yapabilirler. Kanser tedavisinde, hastalar genellikle cerrahi, radyoterapi veya kemoterapi gibi farklı tedavi yöntemlerinden birini seçebilirler.

Cerrahi, kanserli hücrelerin vücuttan tamamen çıkarılmasını amaçlayan bir yöntemdir.

Radyoterapi ise, kanserli hücreleri yok etmek için radyasyon kullanmaya dayanmaktadır. Kemoterapi ise, kanserli hücreleri yok etmek için ilaçlar kullanmaya dayanmaktadır. Kanserden başarıyla kurtulmak için, hastalar aynı zamanda destekleyici tedaviler de almaları gerekebilir. Bu tedaviler arasında psikolojik destek, rehabilitasyon veya beslenme desteği gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. Bu tür destekleyici tedaviler, hastalar için fiziksel ve ruhsal olarak yardımcı olacaktır.

Kanserden başarıyla başa çıkmak için, hastalar aynı zamanda destekleyici aile ve arkadaşlar da bulunmaları gerekebilir. Aile ve arkadaşlar, hastalara moral vermek ve onlarla birlikte olmak için önemli bir rol oynayabilirler. Ayrıca, hastalara yardımcı olmak için toplumda fark edilen destek gruplar da mevcuttur. Bu gruplar, hastalara yardımcı olmak ve onlarla birlikte olmak için önemli bir rol oynayabilirler. Kanserden başarıyla başa çıkmak için, hastalar aynı zamanda sağlıklı yaşam tarzlarına uymaya da özen göstermelidirler.

Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve sigara kullanmamak gibi alışkanlıklar kanser riskini azaltacaktır. Ayrıca, stresi azaltmak ve uyku düzenini sağlamaya da özen göstermelidirler. Kanserden başariyla başa çikmanin en onemli yolu ise erken teşhis ve tedaviye erken baslamaktan geçiyor. Erken teşhis ve tedavi ile kanser hucreleri zamaninda tespit edilebilir ve bu sayede hastalik kontrol altina alinabilir. Kanserden basariyla basa cikmanin en onemli yolu bu sekildedir.

Kanser Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer ailede daha önce kanser tedavisi görmüş bir birey varsa; genetik faktörlerden dolayı diğer aile bireyleri kendilerini kontrol ettirmelidir. Ancak günümüzde kansere karşı koruma maksadıyla birçok hastanede kontrol ve tetkikler yapılmaktadır. Burada her 6 ayda bir kanser taramasından geçmekte fayda görülmektedir. Hatta kanser hastalığına psikolojik destek dahi verilmektedir.

Kanser Nasıl Tedavi Edilir?
Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Kanser şüphesi ile hastaneye başvuran kişi veya kişilerin yapılan tetkikler sonucunda şayet bir anormallik tespit edilmişse; kesin tanısı koyulacak ve tedavi yöntemi belirlenecektir. Burada alanında uzman bir hekimin değerlendirme yapması en doğrusudur. Çünkü kanser türlerinin fazla olması hekimlerin her birinin ilgi alanında da farklılık oluşturmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu