Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel terapi nedir? Cinsel terapi, cinsel problemler alanında eğitim almış uzmanlar tarafından bireylere verilen destek programlarıdır. Cinsellik ikili ilişkilerde vazgeçilmez ve bağlayıcı unsur olarak tanımlanabilir. Cinsel ilişkilerde yaşanılan problemler çiftler arasında çatışmalara neden olabilmektedir. Cinsel problemler konusunda alanında uzman psikolog veya psikiyatriler tarafından destek alınabilir.

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Çift olarak başvurulan cinsel terapi tedavilerinde ilk olarak çift analizi yapılır. Gerekli durumlarda teke tek seanslar da yapılmaktadır. Cinsel problem nedenleri ve altında yatan sebepler detaylıca incelenir. Danışman kontrolünde uygun cinsel terapi programları hazırlanarak tedavi süreci belirlenir.

Cinsel Terapi ile Tedavi Mümkün Mü?

Cinsel terapi tedavileri yüksek başarı oranlarına sahiptir. Çiftlerin anlaşmalı olarak seanslara talep göstermesi başarı oranının artmasında etkili rol oynamaktadır. Bayan veya bay adaylarda görülen cinsel problemler kaynağı profesyonel olarak tespit edilir. Tespit edilen sorun yardımcı alan yönlendirmeleri de yapılarak sorun kaynağı tedavi edilir.

Cinsel Terapi Kimler Tarafından Uygulanır?

Cinsel terapi, alanında eğitim görmüş psikolog veya psikiyatristler tarafından sunulan hizmetlerdir. Cinsel terapiler genel olarak hastane veya klinik ortamında yapılmaktadır. Cinsel terapi destek programlarına başvuran bireyler çift olarak katılım sağlaması tedavi için etkilidir.

Cinsel Terapi Hangi Sorunları Tedavi Eder?

Bireylerin kişilik özelliklerine göre farklı cinsel problem türleri görülebilmektedir. Bayan veya bay gözetmeksizin her insanda cinsel sorun meydana gelebilmektedir. Genel cinsel problemler olarak tedavi edilebilen sorunlar;

  • Vajinismus
  • Sertleşme sorunu
  • İstek farklılıkları
  • Ağrılı cinsel ilişki (disparoni)
  • Orgazm problemleri
  • Erken boşalma
  • Cinsel isteksizlik
  • Cinsel işlev bozuklukları vb.

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Sonrası Tekrar Problem Yaşanır Mı?

Cinsel terapi seansları uzmanlar tarafından düzenlenen programlarda sürdürülmektedir. Tedavinin yarım bırakılması veya tedavi gerekliliklerinin uygulanmaması tedaviyi olumsuz etkiler. Programlı ve sistematik yapıyla uygulanan cinsel terapiler sonrasında bir problem yaşanmaz.

Cinsel Terapi Faydaları Nelerdir?

Cinsel problemler genel olarak stres kaynaklığı oluştuğu gözlenmiştir. Cinsel problemler nedenleri altında yatan sorunlar seanslarda tespit edilebilir. Bu sorunlar bazen kısa sürede bazen daha uzun sürede çözümlenebilir. Bu süre cinsel terapi seans sürecinde belirleyici rol oynar.

Cinsel Terapi Almak Şart Mıdır?

Cinsel problemler ikili ilişkilerde sorunlara neden olabilen bir faktördür. Özellikle erkek bireyler cinsel terapi tedavisini reddedebilmektedir. Ancak cinsel problemlerin büyük bir çoğunluğu cinsel terapi seansları ile aşılabilmektedir.

Stres, kaygı, depresyon gibi bozukluklar cinsel yaşam ile bağlantılıdır. Başarılı cinsel terapi seansları karşılıklı güven ve iletişim faktörleri ile mümkün olabilmektedir. Terapi seanslarında cinsel ilişkide yaşanılan tüm sorunlar, duygu ve düşünceler saklanmadan danışmana net olarak aktarılmalıdır.

Kaynaklar

https://www.florence.com.tr/cinsel-terapi-nedir

https://www.cetad.org.tr/4/haber-ve-duyurular/77/cinsel-terapi-nedir-kimler-tarafindan-yapilir

https://www.drendervardar.com/cinsel-terapi-nasil-uygulanir

https://www.psikologofisi.com/psikolojik-hastaliklar/cinsel-terapi-nedir

https://www.cadempsikoloji.com/calisma-alani/3-cinsel-terapi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu