Fethiye Psikolog

Fethiye Narsistik Kişilik Bozukluğu (NPD) Nedir?

Fethiye Narsistik Kişilik Bozukluğu (NPD)

Narsistik kişilik bozukluğu (NPD), kendine değer verme duygusunda bozulma ile karakterize edilen bir akıl sağlığı bozukluğudur. Kökleri en eski atamız olan ilkel insan beynine kadar uzanan karmaşık bir durumdur. 

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?
Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kısacası, NPD yani narsistik kişilik bozukluğu bozulmuş bir öz-değer duygusu ile karakterize edilen bir zihinsel sağlık durumudur. 

 “Narsist” terimi genellikle bu duruma sahip bir kişiyi tanımlamak için kullanılır. Birazdan bu durumun daha tıbbi yönlerine gireceğiz, ancak şimdilik bazı semptomlara ve bunların hayatınızı nasıl etkilediğine bakalım.  

Narsistik kişilik bozukluğu (NPD) semptomları sergiliyorsanız veya etrafınızda bu hastalığın semptomlarını sergileyen insanlar varsa; narsist davranışlar sergileyen insanların yalnızca kendilerini önemsediklerini ve hep haklı olduklarına inandıklarını bilmelisiniz. 

Birçok narsistik kişilik bozukluğu (NPD) hastası, durumunun ne derece tehlikeli olduğunu fark etmez. Onlara için toplumda tek önemli olan kişilik kendileridir.  

Kimi vakalarda tehlikeli bir boyuta ulaşan Narsistik kişilik bozukluğu (NPD) Fethiye psikolog hizmeti veren kliniklerde gözlemlenmiştir. 

Örneğin, bazı insanlar bununla doğmuş olabilir ve daha sonraki dönemlerinde bunun belirtilerini gösterebilir. Onları bu duruma getiren asıl nedense yaşamış oldukları travmalardır.  

Fethiye narsistik kişilik bozukluğu kendini birçok farklı şekilde gösterebilir. Ancak iki ana narsist türü bulunduğunu bilmeniz gerekiyor: 

  1. Bunu hayatın erken dönemlerinde sergileyenler.
  2. Gerçek doğalarını daha sonra ortaya çıkarmak için büyüyenler. 

Bu makale, kendi deneyimlerinizden aşina olabileceğiniz ilk tipe odaklanacaktır. Bununla birlikte, durum ve tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler, okumaya devam edebilirler. 

Narsist kişilik bozukluğu, bir kişinin kendisi hakkında aşırı derecede olumlu düşünceleri olan, özgüveni yüksek ve çok övülen bir durumdur. Narsist kişilik bozukluğu, genellikle kendisine karşı çok fazla ilgi gösterme ve diğer insanlara karşı çok fazla bencil davranma gibi davranışlarla ortaya çıkar.  

Narsizm, bir kişinin genel sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen ciddi bir bozukluktur. Narsist kişilik bozukluğu, çoğunlukla ergenlik döneminde ortaya çıkar.

Genellikle, bu dönemde insanlar kimliklerini keşfetmeye başlarlar ve bu süreçte çevrelerindeki insanlar tarafından onaylanma arayışına girerler. Bu arayış, narsist kişilik bozukluğunun oluşmasına neden olabilir. Bazen de narsizm, uygunsuz yetiştirme yöntemleriyle gelişebilir; örneğin, çocuğa aşırı derecede övgü vermek ya da onu her zaman her şeyin en iyisini hak ettiğine inandırmak.

Narsist kişilik bozukluğu belirtileri arasında, kişinin kendini diğer insanlardan üstün gören ve her şeyin en iyisini hak ettiğine inanan düşünceleri bulunur. Ayrıca, narsistler genellikle inatçı ve bağnazdırlar. Diğer insanlarla iletişim kurmada zorlanabilirler ve diğer insanlarla aralarındaki bağlar sadece kendisi için faydalı olabilecek şekilde kurulmuş olabilir.

Ayrıca, narsistler kendilerine olan saygısızlıklar konusunda hassas olabilir ve böyle durumlarda sinirlenebilirler. Narsizm tedavi edilebilen bir bozukluktur ve tedavi seçenekleri arasında terapi ve ilaçlar yer almaktadır. Terapi, narsist kişilik bozukluğunun temel sebeplerini keşfetmeye yardımcı olabilir. Psikiyatrist tarafından verilen ilaç tedavisi de, belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Narsist kişilik bozukluğunun tedavisinde en önemli şey doktor ile yakın iletişim içinde olmaktadır; bu sayede doktor en uygun tedavi seçeneğini belirleyebilir. Narsist kişilik bozukluğu, insanlar arası ilişkilerde ciddi sorunlara neden olabilen ciddi bir durumdur. Tedavi edilmesi gereken bu durumun erken tanısı ve tedavisi önemlidir; bu sayede hastalar yaşamlarının geri kalan kısmında sağlıklı ilişkiler kurabilecek ve mutlu hayatlar yaşayabileceklerdir. 

Fethiye Narsistik Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir? 

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tedavisi
Narsistik Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Durum çok karmaşık olduğu için tek başına tedavi etmek zordur. Neyse ki narsistik kişilik bozukluğu (NPD) için, durumu yönlendiren temel sorunlardan bazılarını hedefleyen çeşitli tedaviler var. Bu tedavilerden bazıları öz-değer duygunuzu geliştirmeyi amaçlarken, diğerleri ise güveninizi artırmayı amaçlar. İkincisi, birincisi için en yaygın tedavidir. 

Fethiye Narsist Türleri 

Tartıştığımız gibi söz konusu olan durum; bozulmuş bir öz-değer duygusu ile karakterize edilir.  

Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi dikkat çekme bozuklukları olan kişilerin normalden daha kısa bir öz-değer duygusuna sahip olmaları nedeniyle kaba bir kişilikleri vardır. Narsistik kişilik bozukluğu (NPD) olan kişiler, olumlu rol modellerinden yoksun olan rollerin yanı sıra karar vermek için kendi deneyimlerine ve geçmiş deneyimlerine güvenme eğiliminde olabilirler.

Ayrıca empatiden veya başkalarının deneyimlerini anlama ve takdir etme kapasitelerinden de yoksun olabilirler. Özetlemek gerekirse narsistik kişilik bozukluğu (NPD) olan insanlar; normalden daha az bir benlik duygusuna sahip olma düşüncesine sahiptirler. Ayrıca narsistik kişilik bozukluğu (NPD) olan kişiler; başkalarına güvenememe ve otorite figürleriyle tartışma eğiliminin bir kombinasyonuna yol açabilecek bir başarısızlık korkusuna da sahiptirler.  

Narsisistik Kişilik Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir? 

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?
Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsisizmin belirtileri; hayatınızı etkileme şekline ekstra vurgu yapan bir duygudurum bozukluğu belirtileridir. İşte bu hastalıkla karşı karşıya olabileceğinizin birkaç işareti:  

 1. Aşırı özgüven 

 2. Başkalarından yapıcı geri bildirim alamama 

 3. Olumsuz yorumlara veya eylemlere karşı direnç gösterme 

 4. Liderlik yeteneği eksikliği gibi semptomlar narsistik kişilik bozukluğu yani NPD’nin ana belirtileridir. 

Fethiye- Narsisistik Kişilik Bozukluğu Hastası Olmak Hayatınızı Nasıl Etkiler? 

Hastalık pek çok olumsuz sonuca yol açtığından, yaşamınız üzerinde nasıl büyük bir etkisi olacağını görmeniz daha kolay olacaktır. 

Narsistik kişilik bozukluğu (NPD) olan hastaların en azından psikoterapi almaları büyük fayda sağlayacaktır. 

Şimdi kendin için bir iyilik yap ve Fethiye narsistik kişilik bozukluğu (NPD) tedavisi için şimdi bizimle iletişime geç. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu