Fethiye Psikolog
Trend

Fethiye Alkol ve Madde Bağımlılığı

Alkol ve madde bağımlılığı olarak adlandırılan durum; kişilerin düzenli olarak uyuşturucu madde ve alkol almaları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Alkol bağımlılığı ve madde bağımlılığı farklı başlıklar altında ele alınması gereken biyolojik bir rahatsızlıktır. Fethiye psikoloji danışmanlığı olarak bu toplumsal sorunu en iyice ayrıntısına kadar açıklamak istiyoruz.

Alkol ve Madde Bağımlılığı Fethiye
Alkol ve Madde Bağımlılığı Fethiye

Alkolizm (Alkol Bağımlılığı)

Alkolizm; kişi veya kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkileyecek şekilde alkol tüketmeleri olarak tanımlanabilir.

Günümüzün en önemli sorunları arasında yer alan alkol bağımlılığı ciddi bir biyolojik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık beraberinde; trafik kazaları, ekonomik sorunlar ve daha pek çok sorunu da getirmektedir. Bundan dolayı da Fethiye psikoloji danışmanlarından alkol bağımlılığına karşı destek alınmalı ve tedavi süreci hakkında net bilgilerin elde edilmesi gerekmektedir. Böylece Fethiye alkol bağımlılığı hakkında tüm bilgilere erişim sağlanacaktır.

Alkol Bağımlılığı Belirtileri

 • Bedensel olarak ortaya çıkan olumsuz durumlara rağmen alkol alımını sürdürmek
 • Alkol zehirlenmesi yaşamak
 • Alkol ve alkol türevi maddelere karşı aşırı ilgi duymak
 • Alkol almanın haricinde yapılan şeylerde zevk alamama gibi semptomlar alkol bağımlılığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Ancak tüm bu semptomlar dışında alkol bağımlılığı bulunan kişilerin kendileri ve etrafındaki kişiler dahi durumun farkındadır. Çünkü alkol bağımlılığı bulunan bir kişinin alkolizm hastası olduğu bir görüşte anlaşılır. Elbette Fethiye psikoloji danışmanlarından alkol bağımlılığı tanısının konulması da önemlidir.

Alkol Bağımlılığı Hakkında Merak Edilenler

Alkol ve Madde Bağımlılığı Fethiye
Alkol ve Madde Bağımlılığı Fethiye

Alkol bağımlısı olduğunu nasıl anlarız?

Fethiye psikoloji hizmetleri olarak kişilerin alkol bağımlısı olduklarını belirtebilmemiz için şu kriterleri tespit etmemiz gerekmektedir:

 • Son bir yıl içerisinde kullanılan alkol miktarı ve sıklığı
 • Kişinin alkollü maddelerden uzak durması halinde sinirlilik halinin ortaya çıkması
 • Alkolün gündüz saatlerde alınıp alınmadığı

Sosyal ilişkilerinin nasıl olduğu?

Fethiye psikoloji olarak yukarıda bahsi geçen kriterleri değerlendirerek alkol bağımlılığı tanısını koymaktayız.

Alkol kullananların en belirgin özelliği nedir?

Alkol bağımlılığı olan kişiler alkol türevi maddeleri su gibi tüketmektedir. Dolayısıyla da zaman içerisinde alkol bağımlılığı meydana gelmektedir. Alkol bağımlılığı olan kişi “sarhoş” olarak tanımlanan bedensel semptomlar sergilemeye başlamaktadır. Yapılan araştırmalar bizlere alkol bağımlılığının çeşitli suçlara karışılmasına neden olduğunu göstermektedir.

Alkol kişiliği değiştirir mi?

Fethiye psikoloji olarak bu soruya ne yazık ki evet diyoruz. Çünkü birçok alkol bağımlılığı vakasında  bağımlılığı vakasında hastaların ayıkken ve sarhoşken farklı davranışlar gösterdiğini görmüşüzdür. Bunun ana sebebi de alkolün bilinç konusunda karmaşıklık yaratmasıdır.

Her gün alkol içersen ne olur?

Alkol tüketiminin süreklilik kazanması ve alkol alımının aşırı olması psikolojik olumsuzluklarının yanında aynı zamanda da bedensel sorunlara neden olmaktadır. Özellikle karaciğerin iflas etmesi alkol ve madde bağımlılığı sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Hangi kişiler alkol bağımlılığına daha yatkındır?

Depresyon ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik problemler yaşayan kişilerin alkol bağımlısı olmaları daha yüksektir. Çünkü psikolojik nedenlerle ortaya çıkan gerginlik alkol tüketilerek giderilmeye çalışılmaktadır.

İçki içen biri nasıl bırakır?

Alkol bağımlılığından kurtulmak isteyen kişiler ilk evvel bu konuda kararlı olmalı daha sonrada yakınında bulunan kişilerden destek almalıdır. Bundan sonraki süreçte Fethiye psikoloji danışmanlıkları arasından biriyle irtibata geçerek alkol bırakma terapisine başlanılması gerekmektedir.

Alkol bağımlılığı ne kadar sürede geçer?

Alınan alkol bırakma terapisine bağlı olarak alkol bırakma ortalama olarak 1 ila 2 hafta arasında sürmektedir. Pek tabii ki bu durum alkol bağımlılığı bulunan hastalardan alınan yanıta göre şekillenmektedir.

Madde Bağımlılığı

Madde bağımlılığı; bireylerin hem vücut işlevlerini hem de psikolojilerini olumsuz yönde etkileyen bir takım maddeler kullanması ve bu kullanım halinin süreklilik arz etmesi durumudur. Söz konusu olan maddelerin kullanımının aniden bırakılması yoksunluğun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu açıdan madde bağımlılığında kullanım sıklığı zamanla artış göstererek hayatın sona ermesine kadar ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Madde bağımlılığı kendi içerisinde türlere ayrılmaktadır. Bunlar:

 • Madde Bağımlılık Türleri
 • Esrar bağımlılığı
 • Uyarıcılar bağımlılığı
 • Hallusinojen bağımlılığı
 • Solunan çözücüler bağımlılığı gibi.

Madde Bağımlılığı Hakkında Merak Edilenler

 

Alkol ve Madde Bağımlılığı Fethiye
Alkol ve Madde Bağımlılığı Fethiye

Bir insan neden madde bağımlısı olur?

Madde bağımlılığı da tıpkı alkol bağımlılığı gibi çeşitli psikolojik faktörler nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Elbette çevresel faktörler yani arkadaş çevresi de madde ve alkol bağımlılığının ortaya çıkması hususunda önemli bir etkendir. Bazen bir merak bazen bir kaçış ve sığınma kişilerin madde bağımlısı olmalarına neden olabilmektedir.

Uyuşturucu kullanan insana ne olur?

Madde bağımlılığı olan insanların vücut ısılarında aşırı bir ısınma olur. Daha sonra bağımlı olan kişi de aşırı terleme meydana gelir. Bu da tabii ki çeşitli oryantasyon bozukluğunun gelişmesine neden olacaktır. Bu durum zamanla madde bağımlısı olan kişi veya kişilerin hem kendilerine hem de çevrelerinde bulunan diğer insanlara zarar vermeye başladıkları görülmektedir.

Uyuşturucu kullananlar çok uyur mu?

Bu durum hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Kimi madde bağımlısı aşırı uyurken kimisinde de uyuma problemleri gelişebilmektedir.

Madde kullananların gözleri nasıl olur?

Madde kullanan kişilerin gözleri, kullanılan maddeye göre farklı gözükmektedir. Kullanılan madde aşırı uyarıcı bir maddeyse gözbebekleri aşırı büyüyecektir. Ancak uyuşturucu olarak tabir edilen yasaklı maddeler kullanılıyorsa gözler küçülecektir.

Uyuşturucu kullanan biri nasıl bırakır?

Yasaklı madde kullanan insanların kesinlikle çevrelerinin özellikle de ailelerinin desteğiyle durumlarını kabullenmeleri ve en önemlisi de tedavi kendilerinin istemeleri çok önemlidir. Daha sonrada Yeşilay başta olmak üzere bağımlılıkla mücadele için çaba gösteren kurumlar ve kuruluşlardan destek talep edilmelidir. Elbette bu süreçte Fethiye psikoloji hizmetleri veren Moroda olarak terapi desteği için burada olduğumuzu hatırlatmakta fayda var.

Alkol ve Madde Bağımlılığı Fethiye
Alkol ve Madde Bağımlılığı Fethiye

Bağımlılıkla mücadelede uzmanlardan alınan destekler sayesinde uyuşturucu kullanan kişiler; en kısa zamanda bu olumsuzluktan kurtulacaktır.

Alkol bağımlılığı ve madde bağımlılığına karşın Moroda olarak her daim yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. Bağımlılıkla ilgili merak ettiğiniz diğer tüm sorular için ve en önemlisi de tedavi süreciyle alakalı tüm ayrıntıları öğrenmek için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu