Mor Sözlük

Fiziksel İstismar

Fiziksel İstismar Nedir?

Fiziksel İstismar

İstismar, kelime itibariyle bir birey üzerinde zoraki kontrol ve güç sağlanmasıdır. İstismar sözlü olabileceği gibi fiziksel de olabilmektedir. Günümüzde en yaygın olan istismar türü fiziksel istismardır.

Fiziksel İstismar Nedir?
Fiziksel İstismar Nedir?

Kişinin vücudunda fiziksel bütünlüğüne zarar vermek maksadıyla izlerin olması; fiziksel istismarın en önemli belirtisidir.

Fiziksel istismar türlerini sıralayacak olursak:

  • Yumruk
  • Vurmak
  • Düşürmek
  • Boğazlamak
  • Herhangi bir silahla yaralama
  • Yakmak vs.

Yukarıda bahsettiğimiz şiddet türleri fiziksel istismar nedenleri arasında yer almaktadır.

Fiziksel İstismar Belirtileri Nelerdir?

Kişinin fiziksel istismara uğradığını gösteren belirtiler şunlardır:

  • Vücutta yara izi, morluk ya da çıkık olması
  • Kafa travması sonrası ortaya çıkan belirtiler
  • Kişinin sürekli korkması ve saldırgan olması
  • Çevreye karşı ilgisizlik
Fiziksel İstismar
Fiziksel İstismar

Bahsi geçen belirtilerden herhangi birinin ortaya çıkması halinde kişinin en yakın güvenlik kollarına yönlendirilmesi yapılmalıdır. Daha sonraki süreçte fiziksel ve psikiyatrik tedavi için gerekli süreç başlayacaktır.

Fiziksel İstismara Uğrayan Bireyler Nasıl Tedavi Edilir? 

Fiziksel istismar, bir kişinin fiziksel olarak başka bir kişi tarafından zarar görmesi anlamına gelir. Fiziksel istismar, çoğu zaman kötü niyetli olarak yapılır ve çoğu zaman kurbanın fiziksel veya ruhsal sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Fiziksel istismara uğrayan bireylerin tedavi edilmesi, öncelikle onların fiziksel ve ruhsal sağlıklarını korumak için önemlidir. Doktor, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen hasarlar hakkında bilgi edinebilir ve gerekli tedavi uygulayabilir.

Ayrıca, doktor, fiziksel istismara uğrayan bireylerin ruhsal sağlıklarını da değerlendirebilir ve gerekli tedavi uygulayabilir. Psikolojik destek, fiziksel istismara uğrayan bireylerin yaşadıkları travmaya daha iyi yanıt vermelerini sağlayacak şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Psikolojik destek, fiziksel istismara uğrayan bireylerin yaşadıkları travmaya daha iyi yanıt vermelerini sağlayacak şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Fiziksel istismara uğrayan bireylerin tedavi edilmesi aynı zamanda onlara sosyal destek de sağlamaktan geçer. Sosyal destek, fiziksel istismara uğrayan bireylerin yaşadıkları travmaya daha iyi yanıt vermelerini sağlamak için onlara arkadaşlar edinme veya arkadaş gruplar oluşturma gibi etkinliklerden geçer. Sosyal destek, fiziksel istismara uğrayan bireylerin yaşadıkları travmaya daha iyi yanıt vermelerini sağlamak için onlara arkadaşlar edinme veya arkadaş gruplar oluşturma gibi etkinliklerden geçer. Sosyal destek aynı zamanda fiziksel istismara uğrayan bireylere toplumsal cinsiyet rolleri hakkında bilgi vermekten de geçebilir.  
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu