Mor Sözlük

Anhedoni Hastalığı Nedir?

Günlük hayatta yapılan hiçbir şeyden keyif alamama, mutsuzluk duyguları anhedoni olarak isimlendirilir. Depresyon rahatsızlığı belirtilerinden biridir. Günümüz yaşam koşullarında anhedoni rahatsızlığı yaşayan bireyler çoğunlukta olduğu gözlenmiştir. Psikolojik bir hastalık olarak bilinmektedir. Hayatın geçmiş evrelerinde zevk alarak yapılan eylemler anhedoni yaşayan bireylerde anlamsız olduğu kanısına varılabilir.

Anhedoni

 

Anhedoni Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anhedoni hastalığı, kişinin yaşamından keyif alamaması veya zevk alamaması durumudur. Bu durum, kişinin yaşamındaki herhangi bir etkinlikten, arkadaşlardan veya aktivitelerden keyif almamasına neden olur. Anhedoni hastalığının belirtileri arasında; duygusal ve fiziksel olarak yorgunluk, motivasyon kaybı, duygusal tepkilerin azalması, sosyal ilişkilerde azalma, uyku bozuklukları ve depresyon gibi duygusal bozukluklar bulunmaktadır. Anhedoni hastalığının tedavi yöntemleri arasında; psikoterapi, antidepresan ilaçlar, kognitif davranışçı terapi (KDT), öz-yardım teknikleri ve özel destek grupları sayılabilir.  

Psikoterapi, kişinin anksiyete ve depresyonu azaltmak için kullanabileceği kendine yardımcı teknikleri öğrenmesini sağlayabilir. Antidepresan ilaçlar, anksiyete ve depresyonu azaltmak için kullanılabilir. KDT, kişinin düşüncelerini değiştirmesine yardımcı olabilir. Öz-yardım teknikleri arasında; meditasyon, yoga, müzik terapisi ve diyet değişiklikleri sayılabilir. Özel destek grupları ise kişilerin anksiyete ve depresyonla başa çıkma yollarını paylaşmalarına yardımcı olabilir. Anhedoni hastalığının tedavisinde, kişinin yaşamındaki etkinlikleri tekrar keyifli hale getirmek için çaba gösterilmelidir. Kişinin yaşamındaki etkinlikleri tekrar keyifli hale getirmek için, kişinin kendine zaman ayırması, arkadaşlarıyla vakit geçirmesi, hobileriyle uğraşması veya yeni hobiler edinmesi gibi etkinlikler yapması önerilir.. 

Anhedoni Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? 

 Anhedoni hastalığının tedavisinde, kişinin ruhsal durumunu iyileştirmek için psikoterapi ve ilaç tedavisi kullanılabilir. Psikoterapi, kişinin anksiyete ve depresyon düzeylerini azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Psikoterapide, kişiye çeşitli teknikler kullanılarak, duygusal ve düşünsel durumlarının nasıl değiştirilebileceği öğretilir. İlaç tedavisi ise, anksiyete ve depresyonu azaltmak için antidepresanlar ve antipsikotikler gibi ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca, kişinin anhedoni hastalığının nedenlerini ortadan kaldırmak için, uyku bozukluklarının tedavisi, stresi azaltmak için meditasyon veya yoga gibi teknikler kullanmak da önerilebilir.  

Anhedoni hastalığının tedavisinde, kişinin ruhsal durumunu iyileştirmek için psikoterapi ve ilaç tedavisi kullanılmasının yanı sıra, kişinin yaşam tarzını değiştirmesi de önerilebilir. Kişi, daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve yeterli uyku almalıdır. Ayrıca, kişinin sosyal ilişkilerini geliştirmesi ve zaman zaman arkadaşlarla vakit geçirmesi de önerilebilir. 

 

Anhedoni

Kaynaklar

https://www.psikologofisi.com/blog/anhedoni

https://madalyonklinik.com/blog/zevk-alamama-hastaligi-anhedoni

https://avicennaint.com/anhedoni/

https://www.pwc.com.tr/tr/medya/kose-yazilari/murat-colakoglu/anhedonik-sosyallesme.html

https://www.evimdeterapi.com/blog/hicbir-seyden-zevk-alamama-anhedoni-nedir

https://www.uzmandoktor.net/anhedoni

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu