Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Kekemelik

Kekemelik çocukluk döneminde başlayan akıcı konuşamama problemidir. Kekemelik problemi yaşayan bireyler ne söylemek istediğini bilir ancak telaffuz etmede güçlük çeker. Kelime tekrarı, kelime uzatma, ünlü ünsüz tekrarı gibi konuşma sırasında duraksamalar gözlenir. Yeni konuşmaya başlayan çocuklarda kekemelik durumu normal sayılabilir. Bu durum gelişimsel kekemeliktir ve geçicidir.

Kekemelik

Kekemelik Nedir? Kekemelik Görülme Olasılığı Nedir?

Kekemelik, genel tanımıyla seslerin uzatılması, kelime tekrarı ve konuşma esnasında duraklama problemlerinin tümüdür. 2 ve 6 yaş aralığında görülmeye başlansa da büyük bir çoğunlukta geçici bir durum olarak gözlenir. Çocuğun gelişimi ilerledikçe farklı bir kekemelik nedeni yoksa tamamen kaybolur. Kalıcı görünen kekemelik problemi ise yetişkinlik dönemine geçmeden tedavi edilip kontrol altına alınmalıdır.

Kekemelik Nedenleri Nelerdir?

Kekemelik nedenleri tam olarak belirli statülerle belirlenmemiştir. Birden çok farklı neden kekemelik sebebi olabilir. Kekemelik faktörleri incelendiğinde ortaya çıkan bazı nedenler;

  • Kalıtımsal olabilir. Kekemelik öyküsü olan ailelerde gözlemlenme olasılığı yüksektir.
  • Duygusal travmalar.
  • Çocukluk döneminde normal gelişimle gözlemlenebilir.
  • Beyin tarvmaları sonucunda oluşabildiği bilinmektedir.

Kekemelik Tanısı Nasıl Koyulur?

Kekemelik tanısı koymak için alanında uzman dil ve konuşma terapistleri veya çocuk pedegogları gözetimi gerekmektedir. Altı ay ve üzeri görülen kekemelikler için kekemelik belirtileri incelenir ve tıbbi muayeneler yapılır. Teşhis sonrasında aile, birey ve danışman konu hakkında istişare yaparak uygun tedavi yöntemleri tercih edilir.

Kekemelik Tedavisi Mümkün Mü?

Kekemelik bir hastalık değildir. Konuşma bozukluğu altında incelenen kekemelik farklı terapi yöntemleri ile tedavi edilebilir, kontrol altına alınabilir. Erken teşhis ve tedavi bu alanda da önem taşımaktadır. Erken başlanan tedavi başarılı sonuçlar için etkin rol oynar. Kekemelik problemi bazen kendiliğinden geçebilir, bazı kişilerde kalıcı olabilir. Bu bireyler kekemelik tedavisi yöntemleri uygulayarak kekeme tedavisi olabilir. Kekemelik alanında dil ve konuşma terapistleri kekemelik tedavisi için oldukça başarılı çalışmalar yapmaktadır.

Kekemelik

Kekemelik Konuşma Terapisi

Kekemelik tedavisi için başvurulan konuşma terapileri konuşmadaki bozuklukları büyük oranla tedavi edebilmektedir. Terapi sayesinde konuşma hızı, akıcı konuşma, anlaşılır ve düzgün konuşma yetileri hastaya kazandırılmaktadır. Konuşma terapisine başvurmak için bireylerde;

  • Kekemelik sebebiyle yaşanan duygusal travmalar
  • Altı aydan uzun süren kekemelikler
  • Ailede kekemelik öyküsünün olması

Gibi faktörler bulunmalıdır.

Kekemelik bireylerin konuşma akışını engelleyen bir durum olduğu için özgüven eksikliği yaratabilir. Sosyal hayattan uzak kalma, içe kapanma gibi ruhsal bozukluklar da oluşturabilir. Konuşma güçlüğü yaşayan bireylerde zamanla kaygı, korku gibi bozukluklar da ortaya çıkabilmektedir. Kekemelik tedavi edilebilen bir problem olduğu için uzman yardımı almaktan uzak kalınmamalıdır.

Kaynaklar

https://www.konusmaterapistim.com/tr/icerik/42/kekemelik-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

https://www.medicalpark.com.tr/kekemelik/hg-2002

https://www.erdempsikiyatri.com/kekemelik-nedir-kekemelik-nedenleri-ve-tedavisi

https://www.florence.com.tr/kekemelik

https://www.monomente.com/tr/icerik/7/kekemelige-iliskin-yanlis-inanislar

https://www.monomente.com/tr/icerik/65/kekemelik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu