Danışmanlık

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Çocuk ve ergen danışmanlığı, çocuk ve ergen bireylerle birebir yapılan danışmanlık hizmetidir. Zihinsel, davranışsal veya duygusal sorunlar yaşayan bireyler üzerinde çalışmalar yapar. Ailenin isteği ve ihtiyaçları doğrultusunda aile bireyleriyle iş birliği sağlanabilir. Büyüme sürecinde olan her bireyde farklı değişimler ve tepkiler gözlenebilmektedir. Çocuk ve ergen danışmanlığı bu değişimlerin kaynağını ve çözüm önerileri üzerinde durmaktadır.

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı; Oyun Terapileri ve Ergen Danışmanlığı Hizmetleri

Çocuk ya da ergen bireylerde ortaya çıkan sorunlar bir yardım çağrısı olarak düşünülebilir. Problem çözme yetilerinin tam olarak gelişemediği bu dönemlerde bireyler kendini kanıtlama, varlığının önemsenmesi için farklı tutum sergileyebilmektedir. Sosyal ve duyusal alanda güçlenmek, gelişimsel dürtülerin güçlenmesi çalışmaları çocuk ve ergen danışmanlığı hizmetleri kapsamında yer almaktadır.

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı Hizmetleri Nasıl Çalışır?

Çocuk ve ergen danışmanlığı seansları alanında uzman terapistler tarafından verilen bir hizmettir. Çocuk ergen psikoterapileri için ilk olarak aileden detaylı bilgiler istenir. Bireylerin yaşıyla bağlantılı gelişen sorunlar, ruhsal sorun varsa kaynağı gibi detayların hepsi incelenir. Çocuk veya ergen bireyle bire bir çalışılarak destek sağlanmaktadır.

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı Hizmetleri Ne Zaman Alınmalıdır?

Her çocuk veya ergen karakteristik yapısına göre farklı özellik sergileyebilir. Çocuğun her davranışı anormal kabul edilemez. Bir bozukluk, ters giden bir sorun olduğunu anlayabilmek için uzun süreli davranış gözetimi yapılabilir. Çocuk ve ergen danışmanlığı başvurusu için aşağıdaki unsurları da gözlemleyebilirsiniz.

 • Travma bozuklukları
 • Risk oluşturan davranışlar
 • Alt ıslatma
 • Saldırganlık
 • Öğrenme zorluğu
 • Tırnak yeme ve parmak emme
 • Geç konuşma
 • Okul sorunları
 • Tik
 • Öz güven eksikliği, çekingenlik
 • Bağımlılık
 • Davranış ve uyum problemleri vb.

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı Grup Terapileri Hizmeti

Çocuk ve ergen danışmanlığı seansları grup terapilerle de yürütülebilmektedir. Benzer şikayetlerle başvuran hastalar grup yapılarak farklı tedavi yöntemleri ile sosyal alan oluşturularak uygulanır. Grup dinamizm etkisi kullanılarak yaşanılan sorunların tek olmadığının bilinci uyandırılmaktadır. Çocuk ver ergen danışmanlığı grup seanslarında;

 • Psikodrama grup çalışması
 • Sosyal beceri geliştirme çalışmaları
 • Yaratıcılık becerilerini geliştirme çalışmaları
 • Sınava hazırlık ve performans arttırma çalışmaları gibi konular yer almaktadır.

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Danışmanlığı

Çocuk psikolojisi, ergen psikolojisi farklı dönemlerde yaşanan sorunlar nedeniyle ruhsal bozukluklara neden olabilmektedir. Çocukluktan ergenliğe geçiş dönemlerinde yaşanan problemler genellikle farklı bir düzeni kabullenme aşamasıdır. Bu aşamada bireyler kimliğini yeniden oluşturmaya başlar kendini bulma çabası içine girer. Bazı ergen bu durumu hafif bazıları ise ileri düzey bozukluklarla geçirebilir.

Çocuk ve ergen danışmanlığı çocuk ergen psikolojisi üzerinde çalışmalar yaparak oluşan sorunları çözümleyebilmektedir. Ebeveynler olarak çocukluk veya ergenlik sorunları ile baş etmede yersiz kalıyorsanız uzman desteği almanız önerilmektedir. Çocukların dilinden konuşmak ve onları anlamak için destek terapileri ideal bir tercih olacaktır.

Kaynaklar

http://pakuapsikoloji.com/cocuk-ergen-danismanligi

https://www.cocukailedanismanligi.com/yetiskin-aile-cocuk-ve-ergen-danismanligi/cocuk-ergen-danismanligi#:~:text=%C3%87ocuk%2Dergen%20dan%C4%B1%C5%9Fmanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20zihinsel%2C%20duygusal,Davran%C4%B1%C5%9F%20bozukluklar%C4%B1

https://tuzder.org/cocuk-ve-ergenlere-danismanlik-hizmeti/

https://www.adeldanismanlik.com/cocuk-ve-ergen-danismanlik/

https://www.biraile.com/cocuk-ve-ergen-danismanligi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu