Danışmanlık

Özel Eğitim Danışmanlığı

Özel eğitim danışmanlığı, özel gereksinimleri olan bireyler için üstün yeteneklerin gelişimi veya yetersizliğin engel oluşturmasını önleyen hizmettir. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar için bireysel eğitim ihtiyaçları belirlenir, bireylere özel eğitim programları ile hızlı ve başarılı sonuçlar elde edilir. Kaynaştırma ve okul öncesi eğitimleri ile zeka ve yetenekleri keşfedilir.

Özel Eğitim Danışmanlığı Alanları Nelerdir?

Özel eğitim danışmanlığı, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar için düzenlenen özel programlardır. Özel eğitim programları alanları;

 • Otizm ve otizme eşlik eden bozukluklar
 • Mental reterdasyon
 • Otistik
 • İşitsel uyarılaa tepkiler
 • Dikkat eksikliği
 • Hiperaktivite
 • Özgül öğrenme güçlüğü
 • Williams sendromu
 • Zihinsel engel ve yetersizlik
 • Bebeklik gelişimi erken uyarı programları
 • Seçici konuşmama
 • Gelişimsel bozukluklar
 • Down sendromu
 • Duyusal uyarılara tepkiler

Özel Eğitim Danışmanlığı Kimler Yapar?

Özel eğitim danışmanlığı terapistleri gerekli eğitim ve sertifikalar alarak hizmet vermektedir. Alanında uzman eğitim danışmanı terapistleri ile çocuğunuzun özel eğitim ihtiyacını başarılı sonuçlarla karşılayabilirsiniz. Özel eğitim ve danışmanlık merkezlerinde profesyonel danışmanlık hizmeti sunan terapistlerden randevu alarak seanslara katılım sağlayabilirsiniz.

Özel Eğitim Danışmanlığı Hizmetleri Nasıl Verilir?

Özel eğitim danışmanlığı, farklı nedenlerle bireysel özellik ve eğitim yeterliliği alanında beklenilen düzeyden farklı olması durumunda uygulanan hizmettir. Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler uzman eğitmenler tarafından eğitilir. Bireyin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan programlar ile eğitim süreci sağlıklı ve hızlı olarak gelişim göstermektedir.

Özel Eğitim Danışmanlığı; Gelişimsel Sorunlar

Çocuklarda görülen gelişimsel problemler ileriki dönemlerde farklı sorunlara neden olabilmektedir. Gelişimsel gerilik fetüs veya doğumdan sonraki ilk aylarda merkezi sinir sisteminin gelişmesine bağlı olarak gelişebilmektedir. Çocuk gelişiminin normal gelişime uygun olarak gelişmemesi durumunda gelişimsel bozukluklar gözlenebilir. Gelişimsel bozuklukları iyileştirmek ve yaşam kalitesini arttırmak için özel eğitim danışmanlığı birimleri hizmet sunmaktadır.

Özel Eğitim Danışmanlığı ile Gelişim Geriliği Tedavisi

Özel eğitim danışmanlığı tedavileri ile gelişim geriliği hastalıkları yüksek oranda iyileştirilebilmektedir. Gelişim geriliğinin erken fark edilmesi ve erken tedavi ile başarı oranı artış göstermektedir. Gelişim geriliğini gözlemlemek için çocuğun her hareketi incelenmeli yaşıtlarına oranla yaptığı veya yapamadığı aktiviteler değerlendirilmelidir.

Özel eğitim danışmanlığı hizmetleri ile özel eğitime ihtiyacı olan her birey gelişimsel zorluklarla mücadele edebilir. Yaşıtlarına oranla daha farklı düşünce ve davranış yapısına sahip olan bu bireyler için özel programlar hazırlanmaktadır. Bu yoğun programlar özel merkezlerde uzman hekimler tarafından düzenlenmektedir.

Kaynaklar

https://www.cadempsikoloji.com/calisma-alani/6-ozel-egitim-danismanligi

https://www.psikolium.com/ozel-egitim-danismanligi

https://paylasimpsikoloji.com/ozel-egitim-danismanligi.html

https://artipsikoloji.com/danismanlik/ozel-egitim-danismanligi/#:~:text=%C3%96zel%20E%C4%9Fitim%20Dan%C4%B1%C5%9Fmanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1%2C%20farkl%C4%B1%20ve,d%C3%B6n%C3%BC%C5%9Fmesini%20%C3%B6nlemeye%20y%C3%B6nelik%20sunulan%20hizmettir.

https://www.lalapsikoloji.com/ozel-egitim-danismanligi-nedir/

http://www.antalyaozelegitim.com/blog/psikolojik-degerlendirme-ve-danisma/ozel-egitim-danismanligi-sureci-ve-bir-danismanlik-ornegi.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu