Mor Sözlük

Aşk Acısı Çekenlere Tavsiyeler

Aşk, bize büyük neşe ve mutluluk getirebilecek güçlü bir duygudur, ancak aynı zamanda bize büyük acı da getirebilir. Bir ilişki sona erdiğinde, aşkın acısıyla başa çıkmak zor olabilir. Devam etmek ve huzur bulmak zor olabilir. Ancak aşkın acısının üstesinden gelmek ve mutluluğu tekrar bulmak mümkündür.

Aşk Acısı Çekenlere Tavsiyeler
Aşk Acısı Çekenlere Tavsiyeler

Bu yazıda, sevginin acısının üstesinden nasıl gelineceğini ve hayatınıza nasıl devam edeceğinizi tartışacağız.

1 . Duygularınızı Kabul Edin

Aşkın acısının üstesinden gelmenin ilk adımı duygularınızı kabul etmektir. İncinmiş hissettiğinizi kabul etmek ve onunla birlikte gelen duyguları hissetmenize izin vermek önemlidir . Bu zor olabilir, ancak ilerlemek için gereklidir. Duygularınızı kabul edin ve yargılamadan veya eleştirilmeden onları hissetmek için kendinize izin verin.

2. Duygularınız Hakkında Konuşun

Duygularınız hakkında konuşmak, onları işlemek ve bakış açısı kazanmak için yararlı bir yol olabilir. Güvendiğiniz birini bulun ve ne hissettiğiniz hakkında konuşun . Bu bir arkadaş, aile üyesi veya hatta bir terapist olabilir. Duygularınız hakkında konuşmak , neler yaşadığınızı netleştirmenize ve anlamanıza yardımcı olabilir.

3. Kendinize İyi Bakın

Sevginin acısından geçerken, kendinize iyi bakmanız önemlidir. Yeterince uyuduğunuzdan, sağlıklı yemekler yediğinizden ve düzenli egzersiz yaptığınızdan emin olun. Fiziksel sağlığınıza dikkat etmek, hissettiğiniz duygusal acıyla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak, size neşe getiren ve kendiniz hakkında iyi hissetmenizi sağlayan faaliyetlerde bulunduğunuzdan emin olun.

4. Öz Şefkat 

 Sevginin acısından geçerken öz şefkat uygulamak önemlidir. Kendinize karşı nazik olun ve incinmiş ve üzgün hissetmenin sorun olmadığını kabul edin. Herkesin hayatının bir noktasında kalp kırıklığı yaşadığını ve bunun hayatın normal bir parçası olduğunu kendinize hatırlatın. Yas tutmak için kendinize izin verin ve iyileşmek için ihtiyacınız olan zamanı ayırın.

5. Suçlama ve Kızgınlıktan Kurtulun

Aşk acısından geçerken, olanlar için kendinizi veya diğer kişiyi suçlamak kolay olabilir.  Ancak bu sadece geçmişte sıkışıp kalmanızı ve ilerlemenizi engellemesini sağlayacaktır. Bunun yerine, kendinize veya diğer kişiye karşı hissettiğiniz herhangi bir suçlama veya kızgınlığı bırakmaya çalışın. Her ikinizin de o sırada elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı ve hayatınıza devam etme zamanının geldiğini kabul edin.

6. Kontrol Edebileceğiniz Şeylere Odaklanın

Kalp kırıklığından geçerken, diğeri gibi kontrolünüz dışındaki şeylere odaklanmak kolay olabilir. kişinin duyguları veya eylemleri. Bunun yerine, duruma nasıl tepki verdiğiniz ve bu süre zarfında kendinize nasıl baktığınız gibi neleri kontrol edebileceğinize odaklanın.

7. Destek Alın

 Bu süre zarfında destek bulmak, aşkın acısının üstesinden gelmede inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Duygusal destek sağlayabilecek arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize ulaşın veya benzer şekilde yaşayan başkalarıyla bağlantı kurabileceğiniz bir destek grubuna katılın deneyimlerinizi olduğunuz gibi deneyimliyoruz.

Aşkın acısıyla başa çıkmak zor olabilir , ancak üstesinden gelmek ve mutluluğu tekrar bulmak mümkündür. Duygularınızı kabul edin, onlar hakkında konuşun, kendinize iyi bakın, öz şefkat uygulayın, suçlama ve kızgınlığı bırakın. Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın ve neler yaşadığınızı anlayan başkalarından destek alın. Bu adımlarla hayatınıza devam edebilecek ve kalp kırıklığı yaşadıktan sonra tekrar huzur bulabileceksiniz.  

Kaynakça

Kumar, S., & Sharma, A. (2020). Sosyal Medyanın Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkisi. Uluslararası Ruh Sağlığı ve Bağımlılığı Dergisi, 1 8(2), 545-556. doi:10.1007/s11469-019-00183-3 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu