Danışmanlık

Aile Çift Danışmanlığı

Aile çift danışmanlığı, aile bireylerinin temel psikolojik sorunlarını üzerinde çalışan terapilerdir. Çift veya aile olarak danışmanlık hizmeti alabilir, bireyler arası sağlıklı ilişki geliştirilebilir. Aile ve çift danışmanlığı bireysel terapiden daha çok ilişki odaklı çalışmaktadır. İlişkide yaşanan her türlü problem çift ve aile terapileri için farklı bir konudur.

Aile Çift Danışmanlığı

Aile Çift Danışmanlığı Hizmetlerinin Amacı Nedir?

Hayatlarını birleştirmek isteyen çiftler uzun ömürlü paylaşım sürecine girmektedir. Hayatın yoğun akışı stres, sinir veya olumsuz ruh haline bürünmemize neden olmaktadır. Çift ve evliliklerde yaşanan duygusal sorunlar çiftler arasında çatışmalara neden olmaktadır. Aile çift danışmanlığı hizmetleri bu çatışmalar karşısında verilen tepkileri kontrol etmeyi sağlamaktadır.

Aile Çift Danışmanlığı Hizmetlerinden Kimler Yararlanabilir?

Aile çift danışmanlığı hizmetleri her birey için uygulanabilmektedir. Çift ilişkilerinde yaşanılan sorunlar aile çift danışmanlığı terapileri ile iyileştirilebilmektedir. Ayrıca çiftler arasında daha sağlam duygusal bağ oluşumu için aile ve çift terapi yöntemleri tercih edilebilir.

Aile Çift Danışmanlığı Kullanım Alanları Nelerdir?

Aile çift danışmanlığı, psikolojik ve psikiyatrik bozukluklar gibi geniş kapsamlı kullanım alanına sahiptir. Psikoloji ve psikiyatri alanlarında kullanılan aile terapileri farklı tedavi yöntemlerle uygulandığında başarılı sonuçlar sunabilmektedir.

Aile çift danışmanlığı kullanım alanlarından bazıları;

 • Evlilik ilişkileri
 • Çift ilişkileri
 • Boşanma
 • Fiziksel rahatsızlıklar
 • Uyku ve yeme bozuklukları
 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Çocuk ergen psikolojisi
 • Yas, uzamış ya
 • Travma bozuklukları
 • Şiddet
 • İstismar
 • Aile içi ilişkiler..

Aile Çift Danışmanlığı; Çift Terapileri Kaç Seans Sürer?

Aile çift danışmanlığı seansları uzman danışman eşliğinde uygulanmaktadır. Çift terapi seansları yaklaşık 60 dakika sürmektedir. Terapi seans sayısı ise bireylerin ihtiyacı olan psikolojik destek yoğunluğu gibi nedenlere bağlı olarak değerlendirilmektedir.

Aile Çift Danışmanlığı

Aile Çift Danışmanlığına Ne Zaman Gidilmeli?

Aile veya çiftler arasında gelişen çatışmalar içinden çıkılmaz bir hal alıyorsa aile terapi seansı etkili bir seçenek olabilir. İlişki içinde yaşanılan çatışmalar bireyleri hem ruhsal hem de fiziksel olarak etkileyebilir. Bireyler arasında yaşanılan olumsuzluklar gelişmeden aile çift danışmanlığı terapileri önerilmektedir.

Aile Çift Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Aile çift danışmanlığı, farklı birçok yöntemle uygulanabilmektedir. Terapi seanslarının bazıları aile bireylerini bir araya toplarken bazı seanslarda tekli görüşmeler yapılabilir. Seanslar ilk olarak aileyi tanımakla başlar ve sorunun kaynağı tespit edilmeye başlanır. Aile çift danışmanlığı terapilerinin başarılı sonuç vermesi için aile bireylerinin katılım sağlaması gerekmektedir.

Aile çift danışmalığı terapisti tarafsız olarak aile bireylerini dinler ve anlamaya çalışır. Aile içinde bulunan her bireye farklı görev dağılımları veya farklı uygulamalar yapılarak seanslar devam ettirilir. Tercih ettiğiniz terapist sizleri anlamaya yönelik çalışmalar yapar ve sorunları iyileştirme hedefi ile hizmet sunar. Çiftler ve aileler için bir nevi arabuluculuk görevi üstlenmektedir.

Kaynaklar

https://tuba-aydin.com/evlilik-terapisi/

https://www.cadempsikoloji.com/calisma-alani/2-cift-ve-aile-danismanligi

https://psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/37/aile-ve-cift-terapisi

https://www.fenomenpsikoloji.com/hangi-durumlarda-evlilik-terapisine-gidilmelidir/

https://www.psikologofisi.com/psikolojik-hastaliklar/aile-ve-cift-terapisi-nedir#aile-ve-cift-terapisi-nasil-yapilir

http://pakuapsikoloji.com/evlilik-ve-cift-danismanligi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu