Mor Sözlük

Unipolar Depresyon- Moroda Psikoloji

Doğru tedavi sayesinde hastalığınızın belirtilerinizi yönetmeyi ve sağlıklı ve tatmin edici bir yaşam sürmeyi öğrenebilirsiniz.

Unipolar Depresyon
Unipolar Depresyon

Unipolar Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Majör depresif bozukluk olarak da bilinen Unipolar depresyon; kalıcı üzüntü, umutsuzluk ve değersizlik duyguları ile karakterize bir zihinsel sağlık bozukluğudur.

Unipolar depresyon en yaygın depresyon türüdür ve ilaç, psikoterapi veya her ikisinin bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir.  

Unipolar depresyon belirtileri şunlardır:  

• Sürekli üzüntü, boşluk veya umutsuzluk duyguları

• Bir zamanlar keyifli olan aktivitelere ilgi kaybı

• Konsantre olma veya karar verme zorluğu

• İştah veya kilo değişiklikleri

• Yorgunluk veya enerji kaybı

• Değersizlik veya suçluluk duyguları

• Ölüm veya intihar düşünceleri

• Uykusuzluk veya çok fazla uyumak 

Bir kişinin günlük yaşamda işlev görme yeteneğine müdahale edebilecek ciddi bir durumdur. Tek kutuplu depresyonun belirtileri iştah, uyku düzeni, enerji seviyeleri, konsantrasyon ve benlik saygısındaki değişiklikleri içerir. Diğer belirtiler arasında suçluluk veya değersizlik duyguları, ölüm veya intihar düşünceleri ve baş ağrısı veya sindirim problemleri gibi fiziksel semptomlar bulunabilir. Unipolar depresyon tedavisi tipik olarak psikoterapi, ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu içerir.    

Unipolar depresyon hastalığından muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız, bir ruh sağlığı uzmanından yardım istemeniz gerekmektedir.

Unipolar Depresyon Bipolar Bozukluk Aynı Şey midir?

Alternatif depresyon ve mani dönemleri ile karakterize edilen bipolar bozukluktan farklıdır. 

Unipolar Depresyon Bipolara Dönüşür mü?

   Hayır, unipolar depresyon bipolar bozukluğa dönüşmez. Unipolar depresyon, tek bir depresyon atağı ile karakterize edilen bir depresyon türüdür, bipolar bozukluk ise alternatif depresyon ve mani atakları ile karakterizedir.  

Bununla birlikte, unipolar depresyonu olan birinin bipolar bozukluk geliştirmesi mümkündür. Bu, “bipolar dönüşüm” olarak bilinir ve ailesinde bipolar bozukluk öyküsü olan veya ciddi depresyon atakları geçiren kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.  

Unipolar Depresyon Tedavi Edilebilir mi?

Evet, unipolar depresyon tedavi edilebilir. Tedavi tipik olarak ilaç, psikoterapi ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu içerir.

Unipolar Depresyon
Unipolar Depresyon

Bu konuda Fethiye Psikoterapi adlı yazımıza göz atmanızı öneririz.

İlaçlar antidepresanlar, duygudurum dengeleyiciler ve antipsikotikler içerebilir. Psikoterapi, bilişsel-davranışçı terapi (BDT), kişilerarası terapi (IPT) ve diğer psikoterapi biçimlerini içerebilir. Yaşam tarzı değişiklikleri düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve stres yönetimi tekniklerini içerebilir.  

Unipolar depresyon en yaygın depresyon türüdür ve ilaç, psikoterapi veya her ikisinin bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir.  

Unipolar Depresyon Genetik mi?   

Evet, unipolar depresyon genetik olabilir. Çalışmalar, ailede depresyon öyküsü olan kişilerin kendilerinde depresyon geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ek olarak, araştırmalar depresyon gelişme riskinin artmasıyla bağlantılı olabilecek bazı genleri tanımlamıştır.   Bununla birlikte, genetiğin depresyona katkıda bulunabilecek tek faktör olmadığını belirtmekte gerekiyor.  Çünkü çevre, yaşam tarzı ve travma gibi diğer faktörler de depresyon gelişiminde rol oynayabilir.   Depresyonun karmaşık bir bozukluk olduğunu ve tek bir nedeni olmadığını hatırlamak da önemlidir. Bu nedenle, unipolar depresyon belirtileri yaşıyorsanız profesyonel yardım almanız gerekiyor. Bu konuda Moroda Psikoloji olarak yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Moroda her daim yanınızda…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu