Mor Sözlük

Pedofili Nedir? Pedofilik Dürtülerin Kaynağı Nedir? Pedofiliyi Tedavi Etmek Mümkün mü? 

Ne yazık ki günümüzde yaygınlaşan önemli sorunlardan birisi “pedofilidir.” Çocukların tehdit altında bulunduğu bu sorunun kesin olarak çözüme kavuşturulması için pedofili profilinin gerçek anlamda anlaşılması ve bu doğrultuda çözümün ulaştırılması gerekmektedir. 

Peki Pedofili Nedir? 

Pedofili Nedir?
Pedofili Nedir?

Pedofili; “Yetişkin bireylerin, henüz cinsel gelişimini tamamlamamış olan çocuklara ve ergenlere karşı cinsel dürtülerinin ortaya çıkması ve de eyleme geçmesi” olarak tanımlanabilir.  

Tanımından da anlaşılacağı üzere fazlasıyla çirkin ve toplum tarafından asla kabul edilemeyecek düzeyde olan bu profilin şu şekilde davranışlar sergilediği görülmüştür: 

 • Teşhircilik 
 • Cinsel amaçla dokunma 
 • Cinsel kimliği gelişmemiş olan bireyin zorla cinsel olaylara tanık edilmesi gibi. 

Pedofili konusunda yapılan araştırmalar bizlere gösteriyor ki pedofili vakalarının yakın çevrelerden kaynaklanmaktadır.  Ayrıca bu kişilerde narsizm kişilik bozukluğu da gözlemlenmektedir.

Çocuklarımızın korunabilmesi adına pedofili profilinin anlaşılır bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. 

Pedofili Nasıl Anlaşılır? 

Erkek veya kadının pedofili olarak tanımlanabilmesi için reşit olması ve kendinden küçük yani ergenlik dönemini tamamlamamış olan çocuklara karşı cinsel düşüncelere sahip olmasının tespit edilmesi gerekmektedir. 

Toplum içerisinde saklanma konusunda oldukça başarılı olan pedofili kişiler; ancak iyi bir gözlemle fark edilebilirler. Bunun haricinde pedofili olan kişi veya kişilerin net bir şekilde tespit edilmesi çok güçtür. 

Pedofililer, güven kazanma ve ikna kabiliyeti konusunda oldukça ustadırlar. Başta aileler olmak üzere çocukların güvenini kolayca kazanabilirler. Bundan dolayı da çoğu pedofili ve cinsel istismar vakasında aileler şok yaşamaktadır.  

Çocuğun Cinsel İstismara Uğradığı Nasıl Anlaşılabilir? 

Cinsel istismara uğrayan çocuklar ne yazık ki yaşamış oldukları kötü eylemleri ifade etmekte zorluk yaşayabilirler. Hatta yaşamış oldukları travma ve korku nedeniyle konuşmakta dahi zorluk çekebilmektedirler. 

Tabii ki bu durum çocuğun ailesinin ve çevresindeki arkadaşlarının dikkatini çekecektir.  

Cinsel istismara uğrayan çocuklarda belirti olarak şunlar gözlemlenmektedir: 

 • Tuvalet eğitiminin bozulması 
 • Cinsel organıyla aşırı ilgilenmesi 
 • Oturma ve yürümede esnasında zorluk çekmesi 
 • Yalnız kalmaktan korkması 
 • Cinsel içerikli ifadeler kurması 
 • Davranış bozuklukları sergilemesi 
 • Cinsel ilişki konusunda bilgi sahibi olması 
 • Aşırı korkması 
 • Fiziksel temas halinde aşırı tepki vermesi 
 • Duygudurumunun dalga olması gibi semptomlar ne yazık ki bizlere çocuğun cinsel istismara uğradığını düşündürmektedir.  

Böyle kötü bir durumla karşılaşan ailelerin öncelikli olarak sakin olması ve en yakın kolluk kuvvetlerine giderek destek talebinde bulunulması istenmelidir. Daha sonra daha fazla vakit kaybetmeden mağduriyet yaşamış olan çocuğumuzun hem bedensel hem de ruhsal açıdan tedavisine başlanılmalıdır. Bu süreçte ailenin sakin olması ve cinsel istismar şiddete maruz kalmış olan çocuğumuzun yanında olması çok önemlidir. 

Ailelere Pedofiliye Karşı Çocuklarını Nasıl Koruyabilir? 

Öncelikli olarak yaş grubu ne olursa olsun ebeveynlerin çocuklarıyla arkadaş olması ve yaşıtlarmış gibi davranmaları gerekmektedir. Bunun yanında anlama yetilerine göre çocuklara mahremiyet ve cinsel eğitimin verilmesi çok önemli bir ayrıntıdır. 

Çocukların kendi bedenleri konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamak cinsel istismarla aralarına mesafe koymalarını sağlayacaktır. 

Her ne kadar cinsel eğitim, özendirici nitelikte algılansa da aksine çocukların kendilerini korumaları için gerekli olan bir eğitimdir.  

Moroda Psikoloji ve Fethiye psikolog hizmetleri olarak çocuklarınızı korumak maksadıyla pedofili haklında  aklınıza takılan her soruya yanıt vermeye hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

KAYNAKÇA

https://evrimagaci.org/pedofili-nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu