Fethiye Psikolog

Fethiye Bipolar Bozukluk Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri

Bipolar Bozukluk Nedir?

Fethiye Bipolar bozukluk, manik depresif dönemleriyle karakterize olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Bipolar bozukluğu; mani ve depresif olmak üzere iki farklı dönemden oluşmaktadır.

Fethiye Bipolar Bozukluk Nedir?
Fethiye Bipolar Bozukluk Nedir?

Mani Dönem: Abartılı düşüncelerin ortaya çıktığı; aşırı özgüvenin ve aşırı mutluluğun hissedildiği dönemdir.

Depresif Dönem: Karamsar düşüncelerin ortaya çıktığı; motivasyon eksikliğinin ve aşırı mutsuzluğun hissedildiği dönemdir.

Mani ve depresif dönemlerde ortaya çıkan belirtiler bizlere Fethiye bipolar bozukluğu tanısını koymamıza yardımcı olmaktadır.

Fethiye Bipolar Bozukluğu Belirtileri

Bipolar bozukluk olarak tanımlanan bu rahatsızlığın ortaya çıktığı dönemde bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Fethiye Bipolar Bozukluk Belirtileri

# Manik Dönem Belirtileri
 • Abartılı düşünceler
 • Zihin karmaşası
 • Cinsel dürtüde artış
 • Huzursuzluk hali
 • Halisünasyon
 • Alkol ve madde bağımlılığı
 • Aşırı hızlı konuşma
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Hiperaktivite
 • Aşırı mutluluk hissetme
# Depresyon Dönem Belirtileri
 • Mutsuzluk
 • İsteksizlik
 • Yorgunluk
 • Umutsuzluk
 • Değersizlik hissi
 • Özgüvende azalma
 • Cinsel istekte azalma
 • Zevk alamama
 • İntihar düşüncelerin ortaya çıkması

En başta da söylediğimiz gibi bipolar bozukluk iki farklı dönemin ortaya çıkmasıyla kendisini gösterir. Ancak bazı vakalarda bipolar bozukluk hastalığının karma dönemler yaşattığı görülmektedir. Yani mani dönem ve depresif dönem aynı anda yaşanmaktadır.

Fethiye Bipolar Bozukluğun Nedenleri

Bipolar bozukluk hastalığının ortaya çıkış nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bir kişiye bipolar bozukluğu tanısının koyulabilmesi için birçok faktörün aynı anda görülmesi gerekmektedir.

Bu faktörler; beyin hücrelerinde kimyasal dengesizlik, genetik olarak ele alınabilir.

1. Beyin Kimyasalında Dengesizlik

Bazı bipolar bozukluk hastalarının beyinlerinde kimyasal dengesizlikler gözlemlenmiştir. Beyin fonksiyonlarını kontrol eden nörotransmiterler de meydana gelen dengesizlikler Fethiye bipolar bozukluğu semptomlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır.

2. Genetik

Bipolar bozukluk hakkında yapılan araştırmalar gösteriyor ki genetiğe bağlı olarak da bipolar bozukluk semptomları ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de birinci derece akrabalarda görülen travmaların etkileri ve çeşitli psikiyatrik rahatsızlıklar genetik geçiş yoluyla aktarılmaktadır. Dolayısıyla da bazı bipolar hastalarının genetik nedenlerle hasta olduğunu söylemek mümkündür.

Fethiye Bipolar Bozukluğu Tanısı

Her hastalıkta olduğu gibi bipolar bozukluğu hastalığının tanısının koyulabilmesi için birtakım klinik izlenimler gerekmektedir. Çünkü bipolar bozukluk hastalığının kesin tanısının koyulabilmesi için bir test veya laboratuvar bulgusu bulunmamaktadır. Dolayısıyla bipolar bozukluk şüphesi bulunan hastanın kesin tanısının koyulabilmesi için klinik izlenimin yapılması gerekmektedir.

Fethiye Bipolar Bozukluğu Tanısı
Fethiye Bipolar Bozukluğu Tanısı

Burada klinik ortamda gözlemin yapılabilmesi için çok dikkatli davranılmalı ve de alanında uzman psikolog ve psikiyatristler tarafından yapılmalıdır. Çünkü koyulan bipolar bozukluk tanısı sonrasında hastanın göstermiş olduğu semptomlar doğrultusunda gerekli olan tedavi yolu oluşturulacaktır.

Fethiye Bipolar Bozukluğu Tedavisi

Bipolar bozukluk hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak her hastaya özel bipolar bozukluk tedavisi programı hazırlanmaktadır. Çünkü her hastanın travması ve yaşam biçimi farklıdır. Dolayısıyla bipolar bozukluk tedavisi de farklılık gösterecektir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi
Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk tedavisin de ana amaç hem hastalığın semptomlarının ortadan kaldırılması hem de bir daha bu semptomların ortaya çıkmamasının sağlanmasıdır. Dolayısıyla da bipolar bozukluk tedavisi içerisinde koruyucu tedavi de planlanmaktadır.

Bipolar bozukluk tedavisi ilaçsız yapılabilmektedir. Ancak depresif dönemde ortaya çıkan bazı semptomların ortadan kaldırılması için ilaçlı tedavi yöntemleri denenmektedir.

Duygudurum düzenleyici olarak adlandırdığımız bu ilaçlar sayesinde taşkınlık dönemi olarak tanımladığımız dönem içerisinde ataklar kontrol altına alınmaktadır. Bu da Fethiye bipolar bozukluğu tedavisi sonrasında olumlu sonuçları ortaya çıkarmaktadır.

Duygudurum düzenleyici ilaçların yeterli olmadığı durumlarda antipsikotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı vakalarda antipsikotik ilaçlar ile duygudurum ilaçlarının birlikte kullanılarak hastalara bipolar bozukluk tedavisi uygulandığı görülmektedir.

Bipolar bozukluğu semptomlarını sergileyen kişilerin mutlaka bipolar bozukluk tedavisi görmesi gerekmektedir. Aksi halde hayati risk söz konusu olacaktır. Çünkü bipolar bozukluk hastalığının depresif döneminde ölüm ve intihar gibi düşünceler ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla da atak döneminde olan bipolar bozukluğu hastaların hiç vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Fethiye Bipolar Bozukluk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fethiye Bipolar olup olmadığını nasıl anlarım?

Bipolar bozukluğu hastalığının en önemli belirtisi; tüm duyguların en uçta yaşanmasıdır. Eğer bipolar hastası olduğunuzu düşünüyorsanız; bu konuda kesin tanının ancak doktorlar ve psikiyatristler tarafından koyulacağını bilmelisiniz. Bu yüzden en yakın sağlık kuruluşundan veya psikologdan destek almalısınız.


Fethiye Bipolar bozukluk kan testinde çıkar mı?

Ne yazık ki bipolar bozukluğu hastalığı tanısının koyulabilmesi için herhangi bir test ve tahlil bulunmamaktadır.


Fethiye Bipolar krizi nasıl olur?

İki uçlu duygudurum bozukluğu olarak karşımıza çıkan bipolar bozukluk; tekrarlayan ataklar olarak gözlemlenmektedir. Aşırı neşe, aşırı öfke, aşırı hüzün gibi.


Fethiye Bipolar başlangıcı nedir?

Mani dönem olarak adlandırmış olduğumuz dönem bizlere bipolar başlangıcını göstermektedir. Bu dönemde hastalar aşırı mutlu aşırı neşelidir.


Fethiye Bipolar bozukluk belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak; aklınıza takılan diğer soruların cevabını almak için şimdi Fethiye Psikolog Moroda ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu