Mor Sözlük

Aile Problemleri

Aile problemleri her ailede yaşanabilen sorunlar bütünüdür. Aile insanoğlunun ilk eğitiminin başladığı hayata hazırlandığı topluluktur. Aile içerisinde yaşanan problemler çocuklar üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Çocukların hem sosyal hem de kültürel kimlik kazanımı aile içerisinde başlamaktadır. Aile eğitimi yardımıyla oluşan kimlik ileriki dönemlerde hayatı şekillendirmektedir.

Aile Problemleri

Türkiye’ de Aile Problemleri Nelerdir?

Aile problemleri tüm dünyada etkili olan bir sorundur. Aile içi şiddet, iletişim bozukluğu, aile fertlerinin yaşadığı ruhsal sorunlar gibi olumsuzluklar aile problemleri içerisinde yer almaktadır. Genel olarak gözlemlenen aile problemleri nedenleri;

 • Bağımlılık hastalıkları
 • Çocuk ebeveyn ilişkisinde yaşanan problemler
 • Ebeveyn problemleri
 • Depresyon
 • Boşanma
 • İletişim yetersizliği
 • Çocuk veya ergenlerde uyum sorunu yaşanması
 • Davranış bozuklukları
 • Ev ortamında yaşanılan huzursuz ve gerginlik
 • Cinsel problemler
 • Aile içi şiddet
 • Aile üyelerinden birinin evden ayrılması
 • Ekonomik problemler
 • Yeni çocuk doğumu

Geniş Aile Problemleri

Aile problemleri psikolojik olarak gelişebilir. Bazı durumlarda çevresel faktörlere bağlı olarak da aile problemleri görülebilmektedir. Geniş aile yaşantısı süren aile ortamında problemlerin oluşması mümkündür. Hem evli çitlerin hem de aile bireylerinin iletişim problemlerinden dolayı aile problemleri görülebilmektedir. Farklı kültürlerden oluşan aile topluluğunda iletişim yetersizliğinden dolayı sıklıkla sorunlar yaşanabilmektedir.

Aile Problemleri

Aile Problemleri Nasıl Çözülür?

Aile problemleri çözümlemesi için en etkili yöntem iletişim kurmaktır. İletişimin yeterli olmadığı ortamlarda çatışmaların yaşanması ve daha büyük sorunlara neden olması beklenen bir durumdur. İletişim konusunda yetersiz olduğunu ve iletişim kurma halinde dahi problem çözümlenmiyorsa uzman yardımı alınabilir.

Aile Problemleri Aile İçi İletişimsizlik

Aile gereksinimleri arasında en önemli kriter iletişimdir. İletişim bozukluğu aile içinde farklı orunların oluşumuna neden olabilmektedir. Post-modern ailelerde yaygın olarak görülen iletişim biçimi gereksinme iletişimidir. Aile içi iletişim düşüklüğü aile bireyleri arasındaki ilişkileri zayıflatmaktadır.

Aile İçi Problemler Çocuk Gelişimini Nasıl Etkiler?

Çocukların mutlu aile ortamında büyümesi gelecek hayatında önemli rol oynar. Çocuk ruh sağlığının sağlıklı gelişimi için mutlu aile ortamı gereklidir. Aile içerisinde yaşanılan problemler çocukları doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle aile fertlerinin duygu, düşünce ve davranış yönünden sağlıklı yapıya sahip olması gerekmektedir.

Aile içerisindeki iletişimi arttırmak aile problemleri çözümü için yardımcı bir faktördür. Aile bireylerinin sağlıklı ruh yapısına sahip olması, oluşan problemlerin etkili olarak çözümlenmesi aile problemleri oluşumunu engelleyebilir.

Kaynaklar

https://www.rukiyehayran.com/tr/icerik/32/ailedeki-sorunlari-maddeler-halinde-siralarsak

https://medium.com/t%C3%BCrkiye/ailede-problem-%C3%A7%C3%B6zme-ve-uzla%C5%9Fma-y%C3%B6ntemleri-e2f11927e8a5

https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_6724.htm

https://www.egitimsistem.com/aile-bireyleri-arasindaki-iletisimi-arttirmak-icin-neler-yapilabilir-68194h.htm

https://www.adnancoban.com.tr/aile-ici-sorunlar

https://www.pandemospsikoloji.com/aile-ici-problemler-ve-aile-terapisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu