Bireysel Terapi

Uyku Problemleri

Uyku problemleri, uyku kalitesinin bozulması sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Uyku her insanın sağlıklı ve zinde kalabilmesi için gelişen biyolojik bir süreçtir. Uykunun temel amacı günlük yorgunluktan arınmaktır. Zihinsel ve bedensel olarak dinlenmek için her insanın günün belli saatlerinde uykuya ihtiyacı vardır. Düzensiz ve yetersiz uyku düzeni uyku problemleri oluşturmaktadır.

Uyku Problemleri Neden Oluşur?

Uyku problemleri birden çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Yeterli uyku uyumamak, uyku sürecinin kalitesiz geçmesi fizyolojik, genetik ve psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Genetik kökenli uyku problemleri altında yatan başka sorunlar görülebilmektedir. Uyku problemi nedenleri altında gerçekleşen sorunlar tespit edilerek tedavi edilmesi gerekmektedir.

Uyku Problemleri Çeşitleri Nelerdir?

Uyku problemleri psikolojik, fizyolojik veya genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilen sorunlardır. Uyku problemleri türleri;

İnsomni: uykuya dalamama ve sürdürülebilir uyku süreci gerçekleştirememe durumudur. Yetersiz uyku sonucunda bireyler kendini sürekli yorgun ve huzursuz hisseder. Bu durum yaşam kalitesini, günlük performansı olumsuz yönde etkilemektedir.

Hipersomni: aşırı uyku ihtiyacı durumudur. İstem dışı uyku hali belirten bir bozukluk olarak bilinir. Günde on iki saatten daha fazla uykuya ihtiyaç hissedilir. Hipersomni uyku problemi türünün daha ileri seviyesi Narkolepsi olarak adlandırılır. Narkolepsi, aniden gelen ve engellenemeyen uykudur. Genelde genetik faktörlü nörolojik bir rahatsızlıktır.

Uyurken solunum bozukluğu: uyku esnasında horlama, gece terlemesi, nefes durması olayları gözlemlenir. Uykuda solunum bozukluğu apne hastalığı olarak bilinir.

Uykuda uzuv hareket bozukluğu: uyku saatine yakın süreçte bacak veya kollarda hissedilen huzursuzluk hissiyatıdır. Uzuv hareket bozukluğu huzursuz bacak sendromu olarak isimlendirilir. Uyku halindeyken istem dışı kasılmalarda uzuv hareket bozukluğu olarak tanımlanır.

Uyku Problemleri Belirtileri Nelerdir?

Uyku problemleri her bireyde farklı özelliklerle ortaya çıkabilmektedir. Uyku problemleri kişilerin yaşam kalitesini etkilediği gibi fiziksel veya ruhsal sorunlara da neden olabilmektedir. Uyku problem belirtileri;

 • Aşırı uyku uyuma isteği
 • Uyuyamama
 • Apne
 • Horlama
 • Yorgun uyanma, uyuyakalma, gündüz yorgunluğu
 • Reflü hastalığı
 • Sık tuvalete gitme
 • Gece terlemesi
 • Unutkanlık
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Çabuk sinirlenme
 • Cinsel isteksizlik
 • Uyku halinde nefes duraklaması

Uyku Problemleri Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku problemleri tedavisi için ilk olarak uyku problemi sebebi ve belirlenen sebebe uygun tanı koyulması gerekmektedir. Doğru tanı koyulması ile etkin bir tedavi uygulanabilmektedir. Uyku bozukluğu tanısı için bireylerin öyküsü ve gerekli durumlarda tahlil – tetkik gibi yöntemlerde tercih edilebilmektedir. Elde edilen veriler eşliğinde uzman hekimler tarafından uyku problemleri için uygun tedavi metodu uygulanarak tedavi edilir.

Uyku, zihinsel ve bedensel sağlığımızı korumak için temel ihtiyaçlardan birisidir. Yorgunluk sonucu ihtiyaç duyulan uyku yeterli ve dengeli olarak seyretmelidir. Uyku problemleri yaşanıyor olması yaşam kalitesinde olumsuz etkilere neden olabilir. Farklı ruhsal veya fiziksel sorunlar meydana gelebilir. Sağlıklı bir uyku modeli için uyku problemleri çözümlenmesi önerilmektedir.

Kaynaklar

https://www.amerikanhastanesi.org/uyku-bozukluklari-unitesi/uyku-bozuklugu

https://www.iremyalugulubil.com/tr/article/desc/46566/uyku-bozukluklari.html

https://www.psikologofisi.com/blog/anksiyete-bozuklugu-ve-uyuyamama

https://www.florence.com.tr/uyku-ile-iliskili-hastaliklar-ve-tedavileri

https://www.okanhastanesi.com.tr/uyku-bozukluklarinin-sebepleri-nelerdir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu