Diğer Hizmetler

Filial Oyun Terapi – Çocuk Merkezli Filial Oyun Terapileri

Çocuk odaklı oyun terapilerinin bir diğer çeşidi de filial oyun terapi tedavisidir. Filial terapiler ile çocuk ebeveyn arasındaki ilişkiler güçlendirilmeye çalışılır. Filial oyun terapisi aile çocuk bağlarının çocuk gelişimi için görülen faydaları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Filial Oyun Terapi

Filial Oyun Terapi Nedir? Filial Terapiler Neden Etkili Terapi Modelidir?

Çocuklar aileleri ile zaman geçirmekten mutlu olduğu gibi gelişimsel olarak da büyük fayda sağlamaktadır. Günlük yaşantının yoğunluğu nedeniyle maalesef çocuklara ayrılan zamanlarda kısıtlanma görülmektedir. Filial oyun terapi seansları ile aile ve çocukların birlikte kaliteli zaman geçirme imkanı sağlanmaktadır. Bu sayede çocuklarda oluşan duygusal boşluk tamamlanabilir. Oyun terapileri ile aileler çocuk merkezli terapi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilir.

Filial Oyun Terapi Yöntemiyle Tedavi Edilen Problemler

Çocuklarda görülen bazı sorunlu davranışlar oyun terapileri ile düzenlenebilmektedir. Filial oyun terapileri ile kontrol altına alınabilen problemler;

  • Kıskançlık
  • Saldırganlık
  • Alt ıslatma
  • Davranış bozuklukları
  • Hiperaktivite
  • Öfke, korku
  • Kaygı bozuklukları
  • Tırnak yeme, parmak emme
  • Çekingenlik

Evde Filial Oyun Terapi Tedavisi Uygulanabilir Mi?

Evde filial oyun terapi tedavisi uygulamak için ilk olarak altı hafta sürebilen eğitim gruplarına katılım sağlayabilirsiniz. Bu seanslar yaklaşık iki saat sürmektedir. Filial oyun evde uygulamak için terapistlerle eğitim seanslarına katılıyor oyun terapisi konusunda yetkin hale geldikten sonra uygulamaya geçebilirsiniz.

Filial Oyun Terapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Filial oyun terapileri başlamadan önce terapistler çocuk ve aileler ile ayrı görüşme planlamaktadır. Bu görüşmelerde eksik ya da aşırı yapılan davranışlar belirlenir. Filial terapi modeli aile ve çocukların birlikte geçireceği oyun zamanlarının kalitelisini arttırmayı hedeflemektedir. Filial psiko-eğitsel seansları sürecinde aileye oyun zamanlarını nasıl yürütmesi gerektiği öğretilir. Terapist eşliğinde düzenlenen filial oyun terapi yöntemleri ile çekirdek aile içerisinde güçlü duygusal bağ oluşumu sağlanmaktadır.

Filial Oyun Terapi

Filial Oyun Terapileri Her Aile İçin Uygun Mu?

Filial oyun terapi seansları ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ve güvenli aile bağlarının kurulmasını sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. Bu nedenle filial oyun terapi tedavileri her aile için uygun bir terapidir.

Filial Oyun Terapi Yöntemleri Faydaları Nelerdir?

Oyun, çocukların dilidir. Ebeveynler olarak çocukları anlamak için oyun dili bilmek gereklidir. Filial oyun terapi seansları ile bu dili öğrenebilir, çocuğunuzla daha sağlıklı bir bağ kurabilirsiniz. Filial oyun terapileri sadece çocuklarda değil aileler için de birçok fayda sağlamaktadır.

Filial oyun terapi tedavilerinde hem aile hem de çocuk aile içi etkili iletişim yöntemini öğrenmektedir. Aile içerisinde ilişki güçlenir, beraber geçirilen zamanın kalite düzeyi artar, gelecekte oluşabilecek sorunlarla baş etmek için gerekli özgüven sağlanabilmektedir. Anne, baba ve çocuklar arasında ilişki güçlendirme yöntemleri arayışı için filial oyun terapileri tercih edilebilir.

Kaynaklar

https://www.erdempsikiyatri.com/oyun-terapisi-nedir#:~:text=Filial%20Terapi%2C%20oyun%20terapisi%20ve,birlikte%20vakit%20ge%C3%A7irmeye%20ihtiya%C3%A7lar%C4%B1%20vard%C4%B1r.

https://www.anneysen.com/1-6-yas-cocuk/makale/davranis-oyun-terapisi_10656

https://www.butunpsikoloji.com/oyun-terapisi-ve-oyun/

https://www.psikolium.com/filial-oyun-terapisi

https://www.taniterapi.com.tr/filial-terapi-nedir-nasil-uygulanir/

https://www.doktortakvimi.com/blog/filial-oyun-terapisi-nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu