Fethiye Psikolog
Trend

Fethiye Psikoloji Hakkında Merak Edilenler

Moroda psikoloji olarak Fethiye psikolojiye dair merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt vermeye çalıştık. “Psikoloji Nedir? Psikoterapi Nedir? Psikoterapi Yöntemleri Nelerdir? Psikolog Nasıl Seçilir?” gibi birçok sorunun yanıtı burada.

Keyifli okumalar…

Psikoloji Nedir?

Psikoloji tanımı itibariyle “insan zihnini inceleyen” bir bilim dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. “Ruh bilimi” olarak da tanımlanan psikoloji, alanında uzmanlık isteyen bir bölümdür. Dolayısıyla psikoloji alanında uzmanlık kazanmış olan kişilere “psikolog” denilmektedir.

Fethiye Psikolog
Fethiye Psikolog

Psikolog olarak tanımlanan bu kişiler, insan beyninin özelliklerini ve bu özelliklere bağlı olarak gelişen hareketleri anlamlandırmaya çalışmaktadır.

Eğer psikiyatrik yardım almak veya terapi görmek istiyorsanız, tercih edeceğiniz psikolog ve psikiyatristin ana amacının; davranışlarınızı anlamlandırma gayesi olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Fethiye Psikolojik Terapi – Fethiye Psikoterapi Uzmanları

Fethiye psikoterapi; psikolog ve danışan arasındaki ilişkiyi içeren bir tedavi sürecidir. Bölge olarak neresi olursa olsun alınacak olan psikoterapinin ana amacı; danışanın ruhsal açıdan rahatlamasını sağlamaktır. Ancak Fethiye ve çevresinde alınmak istenen psikoterapi için birçok danışan “Fethiye Psikolog Muayeneleri” hakkında bilgi toplamaya çalışmaktadır. Bundan dolayı bu başlık altında psikoterapi hakkında sorulara detaylıca yanıt vermek istiyoruz.

Psikoterapi Nasıl Yapılır?

Fethiye psikoterapi; alanında uzman psikologlar, psikiyatristler ve ruh sağlığı uzmanları tarafından yapılan bir tedavi sürecini kapsamaktadır.

 • Psikoterapi süreci öncelikli olarak kişilik analizinin yapılmasıyla başlanmaktadır. Çevre olarak Fethiye psikolog muayenelerinden hangisi olursa olsun gidilecek danışmanlıkta psikoterapi süreci; kişilik analizinin yapılması başlanacaktır.

Fethiye psikolog hizmetleri bu süreçte yapmış oldukları kişilik analizi sonucunda ilerlenecek süreç hakkında danışanlarına bilgi aktarımında bulunacaktır. Bu sayede terapi süreci psikolog tarafından belirlenecektir.

Elbette her psikolog gerekli olan eğitimleri görmüş ve de buna göre psikoterapi sürecini yürütmektedir. Ancak her bilim dalında olduğu gibi psikoterapi de alanında uzmanlık ve deneyim isteyen bir bilim dalıdır. Dolayısıyla Fethiye psikolog hizmetleri arasından uzmanlığıyla ön plana çıkan psikolog ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Tabii ki Fethiye psikolog hizmetleri veren birçok muayene bulunuyor.

Burada daha evvel danışan olarak hizmet alan kişilerle konuşmak ve deneyimlerini öğrenmekte çok önemli. Bu sayede hangi Fethiye psikolog muayenehanesine gitmeniz gerektiğini kestirebilirsiniz.

Psikoterapinin Riskleri Nelerdir?

Psikoterapinin genel olarak bir riski yoktur. Ancak bazı terapilerde acı dolu deneyimlerin ve duyguların tekrar gündeme getirilmesi ve danışanların zorlu süreçlerini tekrar yaşamaları yoğun bir rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Ama psikoterapi esnasında öğrenilen yöntemler sayesinde danışanlar bu zorlu süreci atlatabilmektedir.

Yine de bir tedavi yöntemi olarak psikoterapinin de milyonda bir riski olduğunu ifade edebiliriz.

Hangi Tür Psikoterapi Uygulanmalı?

Psikiyatristler ve psikologlar, danışanlarının rahatsızlıklarına göre farklı psikoterapi türlerini kullanabilirler. Ancak Moroda olarak sizlerle en sık kullanılan psikoterapi yöntemlerini de paylaşmak istiyoruz.

 • Bilişsel-Davranışçı Psikoterapi

Danışanlarda sıkıntı yaratan belirtilerin incelendiği ve söz konusu olan belirtilerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak; danışanların sorunları çözmesi için gerek duydukları stratejilerin öğretilmesi olarak tanımlanabilir. Buradaki ana amaç danışanların kendi başlarına sorun çözmelerini ve süreci yönetebilmeleri için ihtiyaçları olan güvene sahip olmalarını sağlamaktır.

 • Kişilerarası Psikoterapi

Danışanların, depresyonun oluşumuna temel hazırlayan izleriyle başa çıkmalarını sağlamak amacıyla tasarlanan bir terapi sürecidir.

 • Psikodinamik Terapi

Burada danışanların zihinsel ve davranışsal olarak iyileşmeleri hedeflenmektedir. Aslında bu terapi yönteminde danışanların bilinçsiz düşünce ve duygulardan arındırılması amaçlanmaktadır.

Psikanaliz: Psikologlar tarafından uygulanan psikodinamik tedavinin en yoğun versiyonuna psikanaliz denilmektedir. Psikanalizde haftada 3 veya daha fazla psikoterapi uygulaması yapılabilmektedir. Buradaki süreci ancak danışmanlık hizmeti veren Fethiye psikolog muayenehaneler belirleyebilir.

Psikoterapist Türleri

Psikoterapi olarak her ekolün kendine özgü yöntemi bulunmaktadır. Bu psikoterapi formlarının olduğunu göstermektedir. Psikoterapi yöntemleri; çeşitli birçok zihinsel ve davranışsal problemlerin iyileştirilmesine yönelik uygulanmaktadır. Bunlar:

 • Anksiyete Bozuklukları
 • Obsesif-Kompulsif Bozukluk
 • Panik Bozukluğu
 • Stres Bozukluğu
 • Bağımlılıklar
 • Kişilik Bozuklukları
 • Narsistik
 • Depresyon
 • Mizaç Bozuklukları gibi.

Fethiye’de Psikoterapist Nasıl Seçilir?

Psikologlar ve psikiyatristler başta olmak üzere sosyal hizmet uzmanları da dahil birçok kişi psikoterapi konusunda eğitim alabilir ve de alanında uzmanlık kazanabilir. Yalnız burada psikiyatristlerin tıp eğitimi alan kişiler olduğunun altını çizmemizde fayda görüyoruz. Yani psikiyatrik ilaç yazma konusunda tek yetkili olan kişiler psikiyatristlerdir. Eğer psikiyatrik ilaçlara ihtiyaç duyulacak bir durum söz konusu ise burada Fethiye psikiyatrik danışmanlık hizmetlerinden faydalanılması gerekmektedir.

Psikoterapiye Nasıl Hazırlanır?

Fethiye psikolog muayenehanelerinden birine karar verirken şu faktörlere dikkat etmek gerekmektedir:

Terapistleri İyi Araştırın!

Kendi başınıza internet üzerinden Fethiye psikolog muayenehanelerini araştırabilirsiniz. Ancak deneyimli kişilerin düşüncelerini de önemsemek büyük fayda sağlayacaktır. Zaten aklınıza yatan bir psikolog varsa daha evvel o psikologdan danışmanlık alan danışanlarla irtibat kurulmalıdır. Bu sayede e karşılaşılabilecek olası olumlu ve olumsuz durumların tespiti yapılabilir.

Terapi Ücretleri

Psikoterapi hizmetleri devlet hastanelerinde de verilmektedir. Ancak özel Fethiye psikolog muayenehanelerinden de psikoterapi ve diğer psikiyatrik hizmetler alınabilir. Burada hastane veya muayenehane tercihi hastaya kalmıştır.

Bu iki faktör doğru psikoterapisti bulmanızı sağlayacaktır. En başta da belirttiğimiz gibi tercih hastanın kendisine kalmıştır.

Ancak burada Moroda olarak tüm danışanlarımızla aile gibi olduğumuzun altını çizerek şunları belirtmek istiyoruz.

Moroda psikoterapinin çok ötesinde kurulan ilişkilerin barındığı özel bir yerdir. Paradan öte ana amacımız tüm danışanlarımızın hem zihinsel hem de ruhsal açıdan rahatlamaların sağlamak; onların toplum içerisinde özgüvenli bir birey olarak yaşamlarını sürdürebilir bir hale getirilmesidir. Dolayısıyla Fethiye psikolog hizmetlerini araştırırken mutlaka aklınızın bir kenarında Moroda’yı bulundurmalısınız.

“Önceliğimiz sizlerin ruhsal sağlığıdır.”

Moroda psikoterapi süreçleri hakkında detaylı bilgi almak ve aklınızda kalan diğer psikolojik sorulara yanıt bulmak için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu