Mor Sözlük

Düşünce Kayıt Formu – BDT Kayıt Formu

BDT Nedir?

 Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT); depresyon, anksiyete ve  madde bağımlılığı da dahil olmak üzere çeşitli zihinsel  sağlık  sorunlarını  tedavi  etmek için  kullanılan  bir psikoterapi türüdür. BDT; düşüncelerimizin, duygularımızın  ve  davranışlarımızın  hepsinin birbirine bağlı  olduğu ve  birbirini    etkileyebileceği  fikrine dayanır. Düşüncelerimizi  ve davranışlarımızı değiştirerek, zihinsel  sağlığımızı  ve  genel  refahımızı iyileştirebiliriz. BDT, bireylerin  yararsız  veya  sağlıksız  düşünme  kalıplarını ve   davranışlarını tanımlamalarına  ve  değiştirmelerine yardımcı  olmaya  odaklanan  kısa vadeli, hedef odaklı bir terapi  şeklidir.      

BDT Teknikleri 2023

BDT teknikleri,  bireylerin  yararsız  veya  sağlıksız  düşünme  kalıplarını ve   davranışlarını  tanımlamalarına  ve  bunlara meydan okumalarına  yardımcı olmak  için  tasarlanmıştır.   Bu  teknikler, bireylerin duygularını  yönetmelerinestresi azaltmalarına, zor  durumlarla başa çıkmalarına  ve  olumlu  değişiklikler  yapmalarına  yardımcı olmak  için kullanılabilir.    

 BDT‘deki  ilk  adım, ele alınması  gereken sorunu veya sorunu  tanımlamaktır. Bu sıkıntıya neden  olan veya günlük  yaşama  müdahale eden olumsuz  düşünce  kalıplarını  veya davranışları tanımlamayı içerebilir     

Sorun tanımlandıktan sonra terapist onu ele almak ve de  stratejiler  geliştirmek  üzere hastayla birlikte bir yol haritası hazırlayacaktır. 

Bu  bireyin   kendileri   ve     çevreleri  hakkındaki inançlarını    keşfetmeyi    ve ayrıca  bireye  katkıda    bulunabilecek   yararsız  düşünce  kalıplarını  veya  davranışlarını  tanımlamayı içerebilir. 

Sorun  tanımlandıktan sonra,  terapist onu   ele almak  için  stratejiler  geliştirmek  üzere  bireyle birlikte çalışacaktır. Bu bireyin kendileri ve çevreleri hakkındaki  inançlarını  keşfetmeyi ve katkıda  bulunabilecek       yararsız düşünce kalıplarını veya davranışlarını tanımlamayı içerebilir.   

Terapist  ayrıca  bireyin  olumsuz  düşüncelerine  veya  inançlarına  meydan okumasına    ve  bunları  daha  yararlı  olanlarla  değiştirmesine  yardımcı olmak  için  çeşitli  teknikler  kullanabilir.    

En Yaygın Kullanılan BDT Tekniği Hangisidir?  

En  yaygın  BDT tekniklerinden biri  bilişsel  yeniden yapılandırmadır. Bu bireylerin  kendileri veya çevreleri  hakkındaki  olumsuz  düşüncelerini  veya  inançlarını  tanımlamalarına  ve  bunlara meydan okumalarına    yardımcı olmayı içerir.                  

Terapist , bireyin  kendisi veya   durumları  hakkında  sahip    olabileceği  irrasyonel  veya  yararsız  düşünceleri  ve ayrıca herhangi bir  İşlerin  nasıl   olması gerektiği  konusunda  sahip    olabilecekleri  varsayımların temelinde

Terapist   daha sonra bireyin  bu  olumsuz  düşünceleri  daha yararlı olanlarla değiştirmesine  yardımcı  olacaktır.   

Bir diğer  yaygın  BDT tekniği maruz kalma  tedavisidir. Bu bir bireyi, onunla ilişkili  korku veya endişelerini  azaltmak için yavaş yavaş korkulan bir duruma veya nesneye maruz bırakmayı içerir.

Terapist, korkulan  duruma  veya nesneye    maruz kalmalarını  kademeli olarak  artırmak    için  bireyle birlikte  çalışacak  ve  korkudan  bunalmış  hissetmeden  onunla   yüzleşebilene      kadar  çalışacaktır .    veya  kaygı.  Davranışsal  aktivasyon, bireylerin  depresyon  veya  anksiyeteyi  yönetmelerine  yardımcı olmak  için  kullanılan bir başka  yaygın  BDT tekniğidir.   

Bu bireylerin  yapmaktan  zevk  aldıkları  aktiviteleri  belirlemelerine  yardımcı olmayı  ve  duygularını     artırmak  için onları düzenli  olarak  bu  faaliyetlere  katılmaya  teşvik  etmeyi içerir.  Terapist  ayrıca, bu  faaliyetlere  katılmalarını    engelleyebilecek  engelleri  belirlemek  ve strateji  geliştirmelerine  yardımcı olmak  için    bireyle birlikte    çalışacaktır.

Son olarak, gevşeme  teknikleri BDT‘de   bireylerin  stresi  azaltmalarına  ve öfke  veya  endişe  gibi    zor  duyguları  yönetmelerine  yardımcı olmak için  sıklıkla  kullanılır.  Derin nefes alma, ilerleyici  kas  gevşetme, rehberli  görüntüler ve  farkındalık  meditasyonu  gibi    gevşeme  tekniklerinin tümü  bireylere  yardımcı  olmak için kullanılabilir.

BDT; depresyon, anksiyete, madde bağımlılığı, yeme gibi çeşitli zihinsel  sağlık  sorunlarını  tedavi  etmek için  kullanılan etkili  bir psikoterapi şeklidir.

BDT‘de   kullanılan  en  yaygın  formlardan biri düşünce  kaydıdır. Bu  formbireylerin  otomatik  düşüncelerini  tanımlamalarına ve bunları doğruluk  ve  yardımseverlik  açısından  değerlendirmelerine yardımcı olur.     

Ayrıca, bireylerin kendileriyle çelişmesine neden olan sorunların ana nedenini bulmaya çalışarak  olumsuz    düşüncelerine  meydan okumaya  teşvik eder.       

BDT‘de kullanılan bir diğer  form da  aktivite  günlüğüdür.  Bu  formbireylerin  etkinliklerini  ve  bu  aktiviteler  sırasında  nasıl hissettiklerini izlemelerine yardımcı olur.             

Olumsuz    düşüncelere veya   duygulara katkıda bulunabilecek davranış  veya  ruh halindeki kalıpları    tanımlamak  için kullanılabilir. BDT ayrıca  bireylerin  olumsuz  düşünce  ve  davranışlarına meydan okumalarına    yardımcı olmak  için çeşitli  faaliyetlerin  kullanılmasını da  içerir.     

Böyle bir  aktivite , irrasyonel  inançları tanımlamayı   ve  bunlara meydan okumayı  içeren  bilişsel  yeniden yapılandırmadır.     

Bu  aktivite, bireylerin  düşüncelerinin  ne zaman  çarpıtıldığını  veya  yanlış  olduğunu    anlamalarına  yardımcı olur ve onları bu  düşünceleri  daha  gerçekçi  olanlarla  değiştirmeye  teşvik eder. BDT‘de   kullanılan diğer  aktiviteler, derin  nefes alma  veya  ilerleyici  kas  gevşemesi  gibi   gevşeme  tekniklerini  içerir.  Bu  aktiviteler,   olumsuz  düşünce ve   davranışları  yönetmede yardımcı olabilecek stres  ve  kaygıyı  azaltmaya yardımcı  olabilir.   

Son olarak, BDT genellikle  kaygıyı  azaltmak için   bir bireyi korkulan  bir   duruma  veya   nesneye    kademeli olarak  maruz  bırakmayı içeren  maruz kalma  terapisinin  kullanımını  içerir .    

KAYNAKÇA

https://www.memorial.com.tr/tedavi-yontemleri/bilissel-davranisci-terapi-bdt-nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu