Mor Sözlük
Trend

Diskalkuli

Diskalkuli Nedir?

Diskalkuli, öğrenme güçlüğü çeşitlerinden biri olarak matematik bozukluğunu ifade etmektedir. Diskalkuli hastası olan çocukların, sayısal sembolleri tanıma ve kullanma gibi durumlarda güçlük yaşadığı görülmektedir. Diskalkuli hastaları genelde basit matematik işlemlerini yapmakta yetersiz kalmaktadır.

Diskalkuli
Diskalkuli

Çocuğun Diskalkuli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Diskalkuli tanısının koyulması için aşağıda yer alan şu belirtilerin görülmesi gerekmektedir:

  • Yer ve yön bulmada zorluk çekilmesi
  • Özellikle çarpma ve bölme işlemlerinde zorluk yaşanması
  • Dört işlemde karışıklık yaşama
  • Analog saatleri öğrenmede zorluk çekme
  • Matematik işlemlerinde sürekli parmakları kullanma isteğinin olması gibi.

Sıralamış olduğumuz belirtilerden herhangi birinin uzun süredir devam etmesi halinde bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

Diskalkuli Kaç Yaşında Anlaşılır?

Diskalkuli genelde çocuklarda rastlanılan bir öğrenme güçlüğü olsa da bu problemin belirli bir yaş sınırının bulunduğunu söylemek oldukça güçtür. Ancak özellikle okul öncesinde çocukların öğrenme yeteneğinin ölçümlenmesinde fayda bulunmaktadır.

Diskalkuli Nörolojik mi?

Bireylerde öğrenme güçlüğünün ortaya çıkmasına neden olan birçok nörolojik problem bulunmaktadır. Bununla beraber çeşitli travmalar sonucunda da diskalkuli gelişebilmektedir.

Öğrenme Güçlüğü Bir Zeka Sorunu mudur?

Diskalkuli yani daha genel adıyla öğrenme güçlüğü, bir zeka sorunu değildir. Ancak her öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda sorunun kaynağı farklı olabilmektedir. Ama şunu net bir şekilde ifade etmemiz gerekirse; öğrenme güçlüğü zeka geriliği anlamına gelmemektedir.

Diskalkuli Tanısını Kim Koyar?

Diskalkuli tanısı öncesinde genelde okul öncesi öğretmenler bir ön gözlem yaparak gerekli yönlendirmeleri sağlayacaktır. Öncesinde nörolojik kontroller yapıldıktan sonra psikologlar ve çocuk terapistleri tarafından yapılan kontroller ve testler sonucunda asıl tanı konulmaktadır.

Diskalkuli İçin Hangi Doktora Gidilir?

Öğrenme güçlüğü ile karşı karşıya kalan çocukların çocuk psikiyatristlerine gitmesi yetişkinlerin ise önce nöroloji doktorlarına sonra da psikiyatri uzmanlarında destek alması gerekmektedir.

Diskalkuli
Diskalkuli

Diskalkuli hastalığı bulunan çocukların aileleri tedavi sürecinde endişe duysalar da hastalığın tedavisiyle alakalı uzmanlık kazanmış hekimlerin ve psikologların süreci en iyi şekilde yöneteceği görülmektedir.

KAYNAKÇA:

Diskalkuli

https://www.adnancoban.com.tr/ozel-ogrenme-guclugu#:~:text=%C3%96zel%20%C3%B6%C4%9Frenme%20bozuklu%C4%9Fu%2C%20bir%20zeka,g%C3%B6steren%20%C3%A7ocu%C4%9Fun%20%C3%B6zellikleri%20birbirinden%20farkl%C4%B1d%C4%B1r

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu