Mor Sözlük
Trend

Manik Depresyon

Manik Depresyon Nedir?

Manik depresyon literatürde bipolar bozukluk olarak da isimlendirilmektedir.

Manik Depresyon
Manik Depresyon

Manik depresif olarak da anılan manik depresyon, mani dönemlerinde aşırı coşkunluk hissettirirken, depresyon dönemlerinde ise ani çöküş olarak kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Ciddi anlamda duygusal dalgalanmaların yaşandığı manik depresyon tedavi edilmesi gereken bir psikiyatrik problemdir.

Manik Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Manik depresyon, psikoz olarak da bilinen bipolar bozukluktur. Son derece ciddi bir ruh sağlığı hastalığı olan manik depresif, hem zihinsel hem de fiziksel açıdan çeşitli işlev kayıplarına neden olmaktadır. Bu açıdan manik depresyon belirtileri konusunda bilinçli olmak gerekmektedir. Hastalığın kesin tanısının koyulabilmesi için gerekli olan belirtilerse şunlardır:

  • Enerjide gözle görülür artış
  • Uyku ihtiyacının azalması
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Özgüvende ciddi artış
  • Keyif veren eylemleri yapma
  • Aniden enerji kaybı
  • Uykunun aniden artması
  • Özgüven kaybı
  • Değersizlik hissi
  • Açıklanamayan ağrılar

İntihar düşünceleri gibi ani duygusal tepkiler, bizlere manik depresif hastalığının tanısını koyma konusunda yol göstermektedir.

Manik Depresif Tanısı Nasıl Konulur?

Manik depresyon hastalığı, hemen hemen her kişinin yaşam şartlarında işlevselliğini bozan oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Öyle ki ileri düzeydeki vakalarda manik depresyon hastalığının intihar riskinin arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca manik depresyonun kronik bir ruh hastalığı olduğunun bilincinde olmak gerekmektedir. Bunun için de öncelikli olarak hastalığın tanısının yapılmış olması gerekiyor. Eğer hasta sadece manik dönemde ise tedavi süreci daha kolay ilerlemektedir. Ancak depresif döneme denk gelmesi halinde süreç daha zorlayıcı olabilir. En başta söylemiş olduğumuzu tekrar etmekte fayda var.

Manik depresyon, kronik bir psikolojik hastalıktır. Dolayısıyla tedavi sürecinde hastanın takibinin yapılması çok önemlidir. Manik depresyon tedavisinde, ilaç tedavilerine psikoterapi uygulamaları eşlik etmektedir. Kimi hastalarda sadece psikoterapi uygulanırken kimi hastalarda ilaç tedavisi uygulanmakta; kimisinde de her iki tedavi yöntemi de aynı anda uygulanmaktadır.

Manik Depresyon Tedavisi
Manik Depresyon Tedavisi

Burada tedavi yolunu belirleyecek olan kişi alanında uzman olan psikiyatrist veya psikologdur. Manik depresyon tedavisi, zorlayıcı bir süreçtir. Ancak araştırmalar gösteriyor ki uygulanan tedavi yöntemleri, semptomların azalması ve ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir. Burada şu dipnotu da eklemek gerekiyor. Manik depresyon tedavisi gören hastalar, hiçbir şekilde alkol ve yasaklı madde kullanmamalıdır. Çünkü manik depresyon tedavisi esnasında amaç hem zihinsel hem de ruhsal açıdan hastanın iyileşmesini sağlamaktır. Bu yüzden de manik depresif hastalarının uyuşturucu ve benzeri maddelerin kullanımından kesin olarak kaçınması gerekmektedir.

Manik Depresyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Manik Depresyon, aynı zamanda Bipolar Bozukluk olarak da bilinen, çoklu duygu durum bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Manik Depresyon, kişinin duygu durumunda ani ve büyük değişimler yaşamasına neden olan bir bozukluktur. Manik Depresyon tedavisinde, çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında ilaç tedavisi, psikoterapi ve diğer destekleyici tedaviler bulunmaktadır.

İlaç Tedavisi: Manik Depresyon tedavisinde en yaygın olarak kullanılan yöntem ilaç tedavisi olmaktadır. İlaç tedavisinde, antidepresanlar ve antipsikotikler kullanılmaktadır. Antidepresanlar, kişinin duygu durumunu dengelemek için kullanılmaktadır. Antipsikotikler ise manik dönemleri azaltmak için kullanılmaktadır. İlaç tedavisinde, doktorunuz tarafından verilen dozların dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Psikoterapi: Psikoterapi, kişinin manik depresyonuyla baş etmesine yardımcı olmak için kullanılan bir yöntemdir.

Diğer Destekleyici Tedaviler: Manik Depresyon tedavisinde diğer destekleyici tedaviler de kullanılabilir. Bu destekleyici tedaviler arasında; meditasyon, yoga, müzik terapisi ve diyet gibi alternatif türleri de bulunmaktadır. Bu tür destekleyici tedaviler, kişiyi rahatlatmaya ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca bu tür destekleyici tedaviler, kişiyi manik depresyondan uzak tutmaya da yardımcı olabilir. Manik Depresyon tedavisinde çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. İlaç tedavisi, psikoterapi ve diğer destekleyici tedaviler arasından size en uygun olan seçeneği seçerek manik depresyondan kurtulabilirsiniz. Ancak her zaman doktorunuzun tavsiyelerini dinlemelisiniz ve onun verdiği ilaçlar doğru şekilde almalisiniz. Ayrıca her zaman doktorunuzla iletişim halinde olmalisiniz ve ondan destek almalisiniz. Manik Depresyon tedavisinde en önemli şey, doktorunuzla yakın iletişim halinde olmak ve ondan destek almaktır. 

Manik depresyon hakkında detaylı bilgi almak için şimdi Moroda ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu