Mor Sözlük

Düzen ve Simetri Takıntısı

Düzen ve Simetri Takıntısı Nedir?

Herhangi bir nesnenin sabit düzende veya konumda olmasını istemek ve bu düzenin sağlanamadığı anlarda kişiye rahatsızlık veren bir psikolojik durumdur. Obsesif kompulsif bozukluğun türlerinden birisi olan simetri takıntısı, insanların yaşam biçimlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Düzen ve Simetri Takıntısı Nedir?
Düzen ve Simetri Takıntısı Nedir?

Düzen ve simetri takıntısı olan kişiler genelde aşırı mükemmeliyetçi bir yapıya sahiptirler. Bundan dolayı da çevresinde sürekli bir düzen oluşturmak isterler. Bu durum kimi zaman hastanın çevresinde bulunan insanları da olumsuz yönde etkilemektedir. Simetri takıntısı olan hastalar, dağınık olarak algıladıkları yerleri apar topar toplama ve düzene sokma ihtiyacı duyarlar. Belirli aralıklarla devam eden bu alışkanlık zamanla daha şiddetli hale gelmektedir.

Düzen ve Simetri Takıntı Belirtileri Nelerdir?

Düzen ve Simetri Takıntısı olan kişilerde şu semptomlar görülmektedir:
• Sürekli temizlik yapma isteğinin olması
• Takıntısı bulunan kişinin sürekli temiz olmak istemesi
• Herhangi bir anda bir ortamı bir eşyayı düzeltme isteğinin olması
• Aşırı derecede mükemmeliyetçi olma.

Düzen ve Simetri Takıntısı
Düzen ve Simetri Takıntısı

Simetri hastalığı olan kişilerde farklı semptomlarda gözlemlenebilmektedir. Elbette bu durum vakadan vakaya değişiklik göstermektedir. Bu semptomların birçoğu saplantı haline dönüşen davranışlardır. Her vakada semptomların şiddeti farklıdır.

Simetri Takıntısı Neden Olur?

Her psikiyatrik hastalıkta olduğu gibi düzen ve simetri hastalığı da belli travmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu travmaların boyutu takıntı hastalığının şiddetini de belirleyebilmektedir. Obsesif kompülsif bozukluk türlerinden biri olan simetri takıntısına neden olan birçok faktör bulunup; kesin olarak ifade etmemiz zordur.

Simetri Korkusu Nedir?

Simetri korkusu, herhangi bir düzenin olmadığı yerlere ve simetrik olmayan eşyalara karşı duyulan korku olarak ifade edilebilir. Asimetrifobi olarak da adlandırılan bu duruma simetri ve düzen takıntısı olan kişilerde rastlanılmaktadır.

Simetri Korkusu Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer tüm obsesif kompülsif bozukluk türlerinde olduğu gibi simetri ve düzen takıntısı bulunan hastaların tedavisinde de bilişsel davranışçı terapi yöntemi kullanılmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi yöntemi, takıntı hastalıklarında sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi olup birçok vakada olumlu geri dönüş alınmasını sağlamıştır. Burada önemli olan alanında tecrübeli bir uzmandan danışmanlık alınmasıdır.

Düzen ve simetri takıntısı ve diğer tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça:

Simetri Hastalığı Nedir? Simetri Takıntısı Nasıl Tedavi Edilir?


https://npistanbul.com/eriskin-psikiyatri/simetri-hastaligi
https://www.jetklinik.com/blog/simetri-hastaligi-nedir-gunluk-hayati-nasil-etkiler#:~:text=T%C3%BCm%20OKB%20t%C3%BCrleri%20gibi%2C%20Simetri,verilen%20tedavi%20yakla%C5%9F%C4%B1mlar%C4%B1yla%20tedavi%20edilebilir%20.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu