Mor Sözlük

Akademik Endişeler

Akademik endişeler, öğrenme güçlüğü, başarısızlık, akademi içerisinde yaşanılan olumsuzluklardan etkilenme bozukluğudur. Akademik kaygı, ilkokuldan üniversite dönemine kadar birçok öğrenciyi etkileyebiliyor. Akademik endişe yaşayan bireyler bir uzmana danışarak problem çözümlemesi yapabilir.

Akademik Endişeler

Akademik Endişeleri Anlamak

Akademik endişeler ve kaygılar, sınıf performansına bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Öğrencilerin diğer öğrencilerle ve öğretmenlerle arasındaki iletişim akademik kaygı oluşumuna katkı sağlayabilir. Akademik endişeler;

 • Öğrenme güçlüğü
 • Okul içerisinde bulunan görevlilerin ilgisizliği
 • Okulda zorbalık
 • Derslerde ilgisizlik
 • Okul için mali yetersizlik
 • Okul etkinliklerine ilgisizlik
 • Erteleme ve zaman yönetimi kontrolsüzlüğü

Akademik Endişeler Nedenleri

Akademik başarı üzerinde genetik ve biyolojik faktörler etkendir. Akademik endişelerin oluşumunda genetik veya fiziksel faktörler rol oynayabilir. Çevresel etkilerin de neden olduğu akademik endişeler uzman kontrolünde iyileştirilebilir.

Akademik Endişeler ve Ruh Sağlığı

Akademik endişeler bireylerin ruh sağlığını yakından etkilemektedir. Okul dönemindeki çocukların bir kısmında akademik endişe bozukluları tanısı koyulabilmektedir. Akademik endişeler;

 • Kaygı bozuklukları
 • Dikkat eksikliği
 • Hiperaktivite bozukluğu
 • Özgüven eksikliği vb.

Ruh sağlığı problemlerine neden olabilmektedir. Akademik zorlukların sonucunda strese bağlı olarak kaygı bozukluğu gelişimi muhtemeldir.

Akademik Endişeler

Akademik Endişeler İçin Destek Programları

Akademik hayatında problem yaşayan bireyler farklı yöntemlerle desteklenebilir. Ders konularının öğrenilmesi her çocukta aynı sürede gelişimi beklenemez. Fakat anlaşılır konularda öğrenme güçlüğü yaşanması akademik kaygı oluşumunun belirtisi olabilmektedir. Bu noktada özel eğitimler ile destek alınması öğrenme güçlüğünü çözümleyebilir.

Psikolojik danışmanlar ve rehberler bireylerin akademik endişeler bozukluğunda uygun destek programları ile hizmet verir. Akademik sorunlar genel olarak travmatik yaşam, aile içi problemler veya ekonomik problemlerden dolayı kaynaklanabilir. Akademik endişeler psikoterapi seansları ile sorunun asıl kaynağının tespit edilmesini sağlamaktadır.

Akademik Endişeler Öğrenme Güçlüğüne Neden Olabilir

Öğrenme güçlüğü okula başlayan çocuklarda sıklıkla görülebilen bir bozukluktur. Konuşma, yazma, matematiksel işlemler, etkinliklerde yetersizlik gibi durumlar öğrenme güçlüğü belirtisidir. Akademik endişelerin artmasıyla öğrenme güçlüğü de artış göstermektedir. Bu nedenle öğrenme güçlüğü veya akademik endişeler sorunu yaşayan bireyler uzman yardımı alması önerilmektedir.

Akademik endişeler, çocukların ruh sağlığı ile yakından ilgilidir. Okul sorunlarıyla mücadele eden bireyler farklı psikolojik yöntemlerle destek alabilmektedir. Okul danışmanlıkları endişe nedenlerini belirlemeye ve gerekli durumlarda uzman terapistlere yönlendirme görevini almaktadır.

Kaynaklar

https://www.terapiglobal.com/ogrencilerin-akademik-endiseleri-ve-ruh-sagligina-etkisi-2

https://tr.estilltravel.com/academic-concerns

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/412510

https://www.nobelyayin.com/kitap_3778.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu