Mor Sözlük

Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları

Biriyle ayrılmak hayattaki en zor deneyimlerden biri olabilir. Eski  sevgilinize devam etmek ve unutmak zor olabilir, özellikle de hala onlara karşı hisleriniz varsa.

Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları
Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları

Onları hala görmek zorundaysanız veya ortak arkadaşlarınız varsa daha da zor olabilir. Ancak  eski sevgilinizin üstesinden gelmek ve hayatınıza devam etmek mümkündür . Bu yazıda, eski sevgilinizi  unutmanın ve daha mutlu bir hayat yaşamaya başlamanın en iyi yollarından bahsedeceğiz. 

1. Duygularınızı Kabul Edin

Eski sevgilinizi unutmanın ilk adımı duygularınızı kabul etmektir. Zor bir dönemden  geçtiğinizi ve üzgün, kızgın veya incinmiş hissetmenin sorun olmadığını kabul etmek önemlidir. Bu duyguları hissetmek için kendinize izin verin ve onları uzaklaştırmaya çalışmayın. Bu duyguları hissetmenin normal olduğunu ve iyileşme sürecinin bir parçası olduğunu kabul edin. 

2. Kendinize Zaman Ayırın

Bir ayrılıktan sonra, kendinize biraz zaman  ayırmanız önemlidir. Sizi mutlu eden ve rahatlamanıza yardımcı olacak şeyler yapmak için zaman harcayın. Bu , okumak, müzik dinlemek, yürüyüşe çıkmak veya arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirmek gibi etkinlikleri içerebilir. Kendinize zaman ayırmak , duygularınızı işlemenize ve ilişkiden devam  etmeye başlamanıza yardımcı olacaktır.  

3. Eski Sevgilinizle İletişimden Kaçının

Ayrılığın ilk dönemlerinde eski sevgilinize ulaşmak cazip gelebilir, ancak onunla mümkün olduğunca  temastan kaçınmak önemlidir. Bu sosyal medyadan, telefon görüşmelerinden, kısa mesajlardan veya başka herhangi bir iletişim biçiminden kaçınmayı içerir. İlk başta zor olabilir, ancak ilişkiden devam etmenize ve onları unutmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.  

4. Yeni Anılar Yaratın

Yeni  anılar yaratmak, eski sevgilinizi unutmanıza ve daha mutlu bir hayat yaşamaya başlamanıza yardımcı olabilir.  

Sizi mutlu eden ve gelecek için olumlu anılar yaratan aktiviteler yaparak zaman geçirin. Bu, gezilere  çıkmayı, yeni hobiler denemeyi veya arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmeyi içerebilir. Yeni anılar yaratmak şimdiki zamana odaklanmanıza ve geleceği dört gözle  beklemeye başlamanıza yardımcı olacaktır.  

5. Duygularınız Hakkında Konuşun

Duygularınız hakkında konuşmak , onları işlemek ve eski sevgilinizi unutmaya başlamak için harika bir yol olabilir. Güvendiğiniz ve yargılamadan  dinleyecek birini bulun Duygularınız hakkında konuşmak , ilişkinin neden sona erdiğini ve ondan nasıl devam edebileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, durum hakkında bakış açısı kazanmanıza ve kendiniz hakkında tekrar daha iyi hissetmeye başlamanıza yardımcı olabilir.  

6. Öz Bakıma Odaklanın

 Öz bakım , eski sevgilinizi unutmanın ve hayatınıza devam etmenin önemli bir parçasıdır .  Sağlıklı beslenerek düzenli egzersiz yaparak, yeterince uyuyarak ve kendinizi iyi hissettiren şeyler yaparak kendinize iyi bakın. Öz bakım, ruh halinizi artırmanıza yardımcı olacak ve geçmiş ilişkide yaşamak yerine kendinize odaklanmanız için gereken enerjiyi size verecektir.  Eğer ayrılık sonrasında sosyal fobi belirtileri sergilemeye başladıysanız bu konuda destek almaktan çekinmeyin.

7. Destek Alın

Eski sevgilinizi  unutmaya çalışırken güçlü bir desteğe sahip olmak çok önemlidir.  Kendinizi sizi  önemseyen ve bu zor zamanda sizin için orada olacak  insanlarla çevreleyin. Bir destek sistemine sahip olmak , ilişki yolunda   gitmemiş olsa bile, sizi seven ve önemseyen insanlar olduğunu hatırlatmanıza yardımcı olacaktır. sonu.  Sonuç Birinden ayrılmak hayattaki en zor deneyimlerden biri olabilir, ancak eski sevgilinizin üstesinden gelmek ve hayatınıza devam etmek mümkündür . Önemli olan duygularınızı kabul etmek, kendinize zaman ayırmak, eski sevgilinizle  temastan kaçınmak, yeni anılar yaratmak, duygularınız hakkında konuşmaktır. 

Tüm bu önerilerimize rağmen biten ilişkinizin izlerinden kurtulamıyorsanız şimdi kendiniz için ve biten ilişkiniz için daha iyi bir adım atabilirsiniz. Bunun için Moroda Psikoloji ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

Eğer biten ilişkinize bir şans daha vermek istiyorsanız şimdi İmago İlişki Terapisi yazımıza göz atabilirsiniz.

Moroda her daim yanınızda…

KAYNAKÇA   

Kumar, S., & Sharma, A. (2020). Sosyal Medyanın Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkisi. Uluslararası Ruh Sağlığı ve Bağımlılığı Dergisi, 18(2), 545-556. doi:10.1007/s11469-019-00183-3 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu