Mor Sözlük

İmago İlişki Terapisi

İmago İlişki Terapisi Nedir?

İmago ilişki terapisi; İlişkilerde çatışmalara odaklanan bir terapi tekniğidir. İmago ilişki terapisi; ilişkilerde yaşanan çatışmanın ana kaynağının çocukluktan kaynaklanan özel durumlar olduğunu iddia etmektedir. İmago ilişki terapisinde genelde çiftler ilişkilerinde yaşamış oldukları çatışmalarla nasıl başa çıkabileceklerini öğrenmektedirler.

İmago İlişki Terapisi Nedir?
İmago İlişki Terapisi Nedir?

İmago nedir? İmago kelime kelime olarak imge’den türetilmiştir. 1970’li yılların sonlarına doğru geliştirilen imago ilişki terapisi genellikle ebeveynleri tarafından  ya da bakıcıların elinde büyümüş olan çocukların o dönem yaşamış oldukları ilişkilere dayanmaktadır. Erken yaşta kurulan bu ilişkiler gerçek aşkın ne olduğuna dair kişiselleştirilmiş bir anlayış yaratmaktadır. Çocukluk döneminden itibaren bu etkileşimin gerçekleşmesi sevgi ile ilgili bazı kalıplaşmaların meydana gelmesine neden olmaktadır.

İmago ilişki terapisinin arkasında yatan teori, ailelerimizle yaşamış olduğumuz anıların duygusal ve psikolojik birçok deneyimi yaşatması ileriki dönemde kuracağımız ilişkileri de etkileyebilmektedir. Yani kısacası çocukluğumuzda sahip olduğumuz anılar gelecekteki ilişkilerimizi yön verebilir.

İmago İlişki Terapisi
İmago İlişki Terapisi

İmago ilişki terapisi sayesinde başkalarının gözünden nasıl bir karaktere büründüğümüzü anlamaya başlarız. İmago ilişki terapisinin amacı, ikili ilişkilerde çocukluk deneyimlerinin bilinçaltındaki olumsuz etkilerini iyileştirmek ve çiftlerin ilişkilerine duydukları beklentilerini karşılamaktır. Burada imago terapisine göre herkes aramış olduğu ilişkide bilinçaltı imgesine sahiptir. Dolayısıyla da bireyler karşısındaki kişiyi bu imgeye göre empozite etmek ister. Bu da bizlere ilişkilerde yaşanan problemlerin ana sebebini göstermektedir. İmago ilişki terapisi, eşlerin ilişkilerinde problem çözme becerisi kazandırmak amacıyla  uygulanmak ve bir felsefeyi öğretmektir. İmago ilişki terapisi esnasında eşlere uygun iletişim yöntemleri ile problem çözme becerisi öğretilmeye çalışılmaktadır. Bunun yanında ilişkiler esnasında bağ kurmak, hayal kırıklıklarını anlamak ve çocukluk dönemlerinden itibaren gelişen hassasiyetleri anlamak; onları iyileştirmek için kullanılan yöntemleri göstermektedir.

İmago Terapisi Nasıl Yapılır?

İmago modeli, denilen bu terapi yöntemi “çift diyaloğu” adı verilen bir süreçle başlamaktadır. Burada çiftlerin güven duygusunu kurmaları amaçlanmaktadır. Daha sonra da ilişkilerinde yararlı bir şekilde iletişim kurmalarını öğretmek maksadıyla süreç ilerleyecektir. Bu da terapinin yapılandırılmış bir terapi olduğu anlamına gelmektedir. Burada temel amaç partnerlerin birbirlerini dinlemelerini sağlamak ve kendi sorunlarına çözüm üretmelerini sağlamaktır.

İmago İlişki Terapisinin Faydaları Neler?  

 İmago İlişki Terapisi, iki kişinin arasındaki ilişkiyi geliştirmek için kullanılan bir terapi türüdür. İmago İlişki Terapisi, iki kişinin arasındaki ilişkiyi daha sağlıklı ve daha güçlü hale getirmek için kullanılan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, ilişkideki her iki tarafın da kendilerini daha iyi anlamalarını ve birbirlerine daha iyi uyum sağlamalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

İmago İlişki Terapisi, ilişkideki her iki tarafın da kendilerini daha iyi anlamalarını ve birbirlerine daha iyi uyum sağlamalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu terapi, ilişkideki her iki tarafın da kendilerini daha iyi anlamalarını ve birbirlerine daha iyi uyum sağlamalarını sağlamak için tasarlanmıştır. İmago İlişki Terapisi, her iki taraf arasındaki iletişimin geliştirilmesi, çatışmaların çözümlenmesi ve çözüm odaklı yaklaşımlarla problemlerin çözülmesi gibi alanlarda yardımcı olur.

İmago İlişki Terapisi, her iki taraf arasındaki iletişimin geliştirilmesi, çatışmaların çözümlenmesi ve çözüm odaklı yaklaşımlarla problemlerin çözülmesi gibi alanlarda yardımcı olur. Bu terapi, her iki taraf arasındaki iletişimin geliştirilmesi, çatışmaların çözümlenmesi ve çözüm odaklı yaklaşımlarla problemlerin çözülmesi gibi alanlarda yardımcı olur.

Ayrıca, bu terapi sayesinde her iki taraf arasındaki bağlar güçlenir ve bireyler arasındaki bağlar daha sağlam hale gelir. İmago İlişki Terapisi aynı zamanda bireyler arasındaki bağlar konusunda yardımcı olur. Bu terapi sayesinde bireyler arasındaki bağlar güçlenir ve bireyler arasındaki bağlar daha sağlam hale gelir. Ayrıca, bu terapi sayesinde bireyler arasındaki bağlar konusunda yard 

İmago İlişki Terapisi hakkında detaylı bilgi almak için şimdi Moroda ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu